Jak przygotować basen na zimę? Skuteczna chemia basenowa na okres zimy i jesieni 28.09.2020

Jak przygotować basen na zimę? Skuteczna chemia basenowa na okres zimy i jesieni

Jak prawidłowo przygotować i zabezpieczyć basen na zimę?

Jesteś posiadaczem przydomowego basenu? Zapewne chcesz, aby służył Ci przez wiele sezonów, a nie był tylko chwilową rozrywką. Lato dobiegło końca i czas zacząć odpowiednio zadbać o basen w okresie jesienno-zimowym. W artykule przybliżymy Ci najważniejsze wskazówki dotyczące samodzielnego przygotowania basenu ogrodowego do nadchodzącej zimy. Chłodniejsze pory roku stwarzają wymóg starannej ochrony zbiornika przed uszkodzeniem, głównie ze względu na temperaturę otoczenia.


OBNIŻENIE POZIOMU WODY BASENOWEJ

Przede wszystkim nie wypuszczaj z basenu całej wody. Pierwszy krok w zabezpieczeniu basenu wydaje się absurdalny? Warto pamiętać, że woda basenowa będzie zamarzać wraz ze spadkiem temperatury otoczenia  – owszem, ale woda w gruncie również – co spowoduje napieranie od spodu i zwiększone ciśnienie na powierzchnię zbiornika tylko z jednej strony. Basen może w takich warunkach ulec uszkodzeniu mechanicznemu.
Jednak woda pozostawiona po sezonie basenowym w zbiorniku spowoduje rozłożenie działających sił i skompensuje powstałe napięcia na dnie basenu. Dlatego należy spuścić wodę do poziomu ok. 20 cm poniżej dysz i innych elementów konstrukcji. Wodę basenową spuszczamy do wspomnianego poziomu nie bezcelowo.
Trzeba zachować taki poziom napełnienia basenu, ponieważ zapobiega to jego przepełnieniu w wyniku obfitych opadów występujących w okresie jesienno-zimowym.

SPOSÓB NA LÓD W BASENIE

Dla zabezpieczenia ścianek basenu przed uszkodzeniami spowodowanym rozszerzającym się lodem, jest wrzucenie do wody basenowej pływających (wypornych) przedmiotów. Przykładowo kilka plastikowych butelek PET zaabsorbuje siłę wytwarzaną przez rozszerzający się lód. Można je odpowiednio połączyć, tak aby uzyskać w miarę równomierne zabezpieczenie na powierzchni tafli basenu. Dobrym rozwiązaniem będzie związanie sznurkiem na całej szerokości lub długości zbiornika po to, aby nie przesunęły się w jeden punkt basenu.


OCZYSZCZENIE BASENU NA ZIMĘ

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie basenu – zarówno mechaniczne (np. specjalną szczotką) – z liści i innych nieczystości, a następnie za pomocą odpowiedniego preparatu - zimowej chemii basenowej.
Skutecznym środkiem w walce z osadami tłuszczowymi (chociażby po kosmetykach do opalania), zabrudzeniami atmosferycznymi lub rdzą, czyli najczęstszymi problemami pojawiającymi się w basenach po okresie letnim, jest środek do czyszczenia basenu RANDKLAR. Jest to bezpieczny, płynny preparat o biodegradowalnej formule, który nie niszczy tworzyw sztucznych, folii ani ceramiki. RANDKLAR jest nieinwazyjny dla Twojego basenu, ale także środowiska naturalnego, ludzi i zwierząt.
Trzeba zrobić z niego roztwór, a następnie nanieść na gąbkę lub szczotkę i wyczyścić zbiornik.

Można użyć jeszcze jednego środka, który da nam pewność, że wszelkie nieczystości z basenu pozostaną usunięte. FLOCKFIX to preparat koagulacyjny – dzięki jego użyciu małe elementy będące zabrudzeniami łączą się w duże płatki, które pozwalają na ich łatwą eliminację ze zbiornika. Zlepianie większych nieczystości znacznie upraszcza czyszczenie powierzchni wody basenowej w trakcie całego okresu zimowania, gdy basen pozostaje otwarty lub osłonięty częściowo.

PIELĘGNACJA BASENU NA ZIMĘ - ZIMOWA CHEMIA BASENOWA

Zanim rozpoczniesz stosowanie preparatu przeznaczonego do zimowej pielęgnacji basenu warto użyć środka wyrównującego poziom pH wody. Optymalna wartość wynosi 7,0-7,4. Dlatego po zbadaniu poziomu PH np. szeroko dostępnymi paskami lakmusowymi do testowania wody basenowej należy zastosować odpowiednio – preparat PH MINUS lub PH PLUS z firmy CHEMOFORM.
Jeśli spełniłeś wszystkie warunki opisane powyżej, możesz zacząć używać preparatu do ochrony basenu w okresie jesienno-zimowym. Polecanym i bardzo skutecznym środkiem, dedykowanym do zabezpieczenia basenu na zimę jest CHEMOFORM CALZELOS.

chemia basenowa na zimę chemoform calzelos

Pomaga on wyeliminować glony i wodorosty oraz zapobiegać ich namnażaniu w cieplejsze dni, przy zwiększonym nasłonecznieniu. Dzięki temu fugi, rogi i kanty zbiornika nie ulegają zabrudzeniu i stopniowemu niszczeniu. Dodatkowo preparat ten dezynfekuje wodę, zabijając bakterie i zarazki.
Dodatkowo CALZELOS zapobiega korozji elementów znajdujących się w basenie. W jednym opakowaniu umieszczono niezbędne elementu gwarantujące prawidłowe zabezpieczenie basenu podczas przerwy eksploatacyjnej. Preparat CALZELOS jest środkiem, który bardzo łatwo się stosuje. Należy zrobić roztwór zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie wlać go równomiernie wzdłuż brzegów basenu.

BASEN GOTOWY NA ZIMĘ ORAZ PÓŹNIEJSZĄ WIOSNĘ

Tak przygotowany basen będzie zdecydowanie łatwiej oczyścić na wiosnę do ponownego użycia. Jednak trzeba pamiętać, że nie tylko wygoda i łatwość czyszczenia przy rozpoczęciu nowego sezonu wiosenno-letniego jest najbardziej istotna przy stosowaniu zimowej chemii basenowej.
Główną zaletą użycia tych środków jest KONSERWACJA i PIELĘGNACJA zbiornika dostosowana do poziomu niskich temperatur otoczenia występujących jesienią oraz zimą.

Jeśli wykonasz ją odpowiednio, wówczas zaoszczędzisz sobie kłopotów związanych z uszkodzeniami powierzchni zbiornika swojego przydomowego akwenu, co pozwoli Ci cieszyć się nim przez wiele sezonów. Warto również zaopatrzyć się w specjalną pokrywę do basenu i po wykonaniu wyżej opisanych zabiegów przykryć go, aby uniknąć gromadzenia się w nim nieczystości (np. liści spadających z drzew). W ten sposób dokładnie zabezpieczysz swój basen na dłuższy czas bez konieczności powtarzania zabiegów związanych z oczyszczaniem wody.