Jak usunąć glony nitkowate z oczka wodnego i stawu? Najlepsze sposoby na wodne nici w akwenie. 14.04.2021

Jak usunąć glony nitkowate z oczka wodnego i stawu? Najlepsze sposoby na wodne nici w akwenie.Glony to samożywne organizmy jedno lub wielokomórkowe, których miejscem bytowania jest niemal każdy naturalny zbiornik wodny. Ich obecność w oczku czy stawie jest jak najbardziej wskazana. Odpowiednia ilość organizmów pozwala na zapewnienie wymaganego stopnia natlenienia wody oraz zachowania równowagi biologicznej.
Trzeba jednak uważać, aby nie doszło do nadmiernego rozrostu glonów, ponieważ może to doprowadzić do tzw. zakwitu wody, czyli niepożądanego i nadmiernego zazielenienia akwenu. Co za tym idzie niekontrolowane namnażanie glonów skutecznie zniweczy nasze plany na piękne oczko wodne z klarowną i czystą wodą.

Jednymi z najbardziej uciążliwych przedstawicieli flory zasiedlających oczka wodne są glony nitkowate i to na nich chcielibyśmy się skupić w niniejszym artykule.

Czym są glony nitkowate? Jak je rozpoznać w oczku wodnym?


Glony nitkowate to  wodne organizmy wielokomórkowe należące - dla uproszczenia - do gromady glonów Conferva, w których skład wchodzą między innymi zielenice (krótsze nitki - Chlorophytaceae, dłuższe i „watowate” nici - Rhizocloniu), niektóre sinice.
Często grupa ta powszechnie nazywana jest również "wodnymi nićmi". Klienci opisują je jako zieloną pajęczynę, podobną do waty.
Jak sama nazwa wskazuje charakteryzują się długimi, zielonymi, ciągnącymi się „włosami”, włóknami, które najczęściej osiadają na kamieniach, roślinach podwodnych bądź objawiają się w formie pływających kożuchów. Co ważne, najczęściej rozwijają się i występują w krystalicznie czystej wodzie, nasyconej dużą ilością fosforanów oraz związków azotowych zasiedlając niszę ekologiczną, jaka powstaje po usunięciu fitoplanktonu.

Zakwity glonów możemy obserwować niespecyficznie, w różnych okresach czasu. Często jest to wczesna wiosna, kiedy przy udziale wyższej temperatury, dużego nasłonecznienia i wzrostu ilości pokarmu, zarodniki aktywują się do działania, tworząc nieestetyczne skupiska. Niestety, organizmy te potrafią również bardzo szybko pojawić się w środku lata, gdy w wodzie występuje nadmiar substancji mineralnych i związków fosforu. Glony nitkowane są wyjątkowym utrapieniem dla posiadaczy stawów, czy oczek wodnych, a walka z nimi jest trudna i czasochłonna.

Jakie są przyczyny powstawania glonów nitkowatych? Wypunktujmy co wpływa na pojawienie się zielonej waty.


Glony namnażają się się przy braku równowagi biologicznej w akwenach wodnych, dlatego bardzo ważne jest, aby przed podjęciem prób ich zwalczania, najpierw poznać przyczyny ich powstawania.

Do najczęstszych należą:

  • złe parametry wody - niska twardość węglanowa (KH), za wysokie lub niskie wartości pH,
  • przekarmienie ryb - niezjedzony, opadający na dno pokarm gnije, przyczynia się do mętnienia wody i staje się doskonałą pożywką do rozwoju glonów,
  • za mała ilość roślin - rośliny filtrują i produkują tlen, zużywając duże ilości dwutlenku węgla i soli mineralnych, stanowią konkurencje dla glonów w walce o substancje organiczne,
  • nadmierne nasłonecznienie - zwiększona ilość światła powoduje rozkwit glonów, dodatkowo brak roślin zacieniających taflę wody potęguje przenikanie promieni słonecznych w głąb toni wody oczka.


Profilaktyka, czyli jak zapobiegać zakwitom wody oraz rozwojowi glonów nitkowatych?

Najlepszą metodą, aby uniknąć problemów z czystością wody jest stworzenie warunków niesprzyjających rozwojowi glonów. W tym przypadku sprawdzą się dedykowane biopreparaty z saprofitycznymi bakteriami wodnymi. Stosując regularnie specjalistyczne preparaty bakteryjne tworzymy tzw. efekt zajętego miejsca - odbieramy elementy biogenne (pożywienie), dlatego nasze glony nie mają czym się odżywiać i dzięki temu inne patogeny nie mają możliwości dla dogodnego rozwoju.
Co istotne, dobrze dobrane bakterie do oczek wodnych są w pełni bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia dla funkcjonowania ekosystemu naszego zbiornika. W bezpieczny sposób przywracają również równowagę biologiczną w oczku wodny lub stawie.

Polecane preparaty biologiczne do oczek wodnych


NeoBac PROKLAR antyglon bakterie do oczek wodnych i stawów

NeoBac Proklar AntyGlon Bakterie do oczek wodnych

Aż 5 miliardów bakterii saprofitycznych oraz wysoka dawka enzymów dla szybkiego klarowania wody, redukcji zamulenia, blokowania przykrych zapachów oraz przywrócenia równowagi biologicznej akwenu.


Hydroidea EcoGerm Ponds

Hydroidea EcoGerm Ponds

Preparat ze sproszkowanym ekstraktem ze słomy jęczmiennej, zawiera wyselekcjonowane kultury bakterii do oczyszczania zbiorników wodnych z ilości mułu oraz redukujące ilości związków biogennych w wodzie (azot, fosfor).


Akwesan bakterie do oczek wodnych

Akwesan preparat mikrobiologiczny do oczek

Mikrobiologiczny środek o wysokim stężeniu bakterii środowiskowych. Usuwa resztki obumarłych roślin. Stymuluje i podtrzymuje prawidłowy obieg azotu. Zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój mikroflory oczka i stawu. Hamuje eutrofizację i nadmiar wolnego fosforu.

Oczywiście, poza zastosowaniem środka z bakteriami wodnymi i enzymami nie należy zapominać o profilaktyce. Odpowiednia eksploatacja zbiornika wodnego powala przeciwdziałać namnażaniu niechcianych glonów, ale jeśli już się tak stanie to dowiedzmy się jak podjąć z nimi walkę.

Jak skutecznie zwalczyć glony nitkowate?

Sprawdzenie parametrów chemicznych i ogólnej jakości wody

Aby skutecznie rozpocząć tę trudna walkę, należy najpierw sprawdzić, czy parametry wody są na właściwym i stabilnym poziomie. Środki zwalczające glony zadziałają tylko w określonych warunkach. W tym celu, należy skontrolować czy twardość (KH) oraz pH (kwasowość) wody jest na odpowiednim poziomie.
Jeśli pH wynosi powyżej 8,5, a KH poniżej 5, zastosuj specjalne środki, które pomogą uzyskać odpowiednią jakość wody (polecamy dedykowane produkty marki Hydroidea).


Mechaniczne usuwanie glonów nitkowatych

Chcąc zmaksymalizować powodzenie naszego przedsięwzięcia, zwłaszcza jeśli glonów jest bardzo dużo, należy je najpierw usunąć ręcznie. Możemy to zrobić przy pomocy grabi ogrodowych, kija czy specjalnych odkurzaczy do oczek. Jest to proces dość pracochłonny, natomiast w połączeniu z zastosowaniem specjalnych preparatów do usunięcia glonów przyniesie oczekiwane efekty.

Zastosowanie dedykowanych preparatów z aktywnym tlenem

Na rynku dostępne są różne produkty specjalistyczne, które pozwolą nam się rozprawić z nieproszonymi gośćmi w naszym oczku. Należy jednak wybrać produkt, który skutecznie zlikwiduje konkretny rodzaj glonów. W przypadku glonów nitkowatych jest to np. Hydroidea AlgoSplit.


Hydroidea AlgoSplit usuwanie glonów nitkowatych

hydroidea algosplit usuwanie glonów nitkowatych aktywnym tlenem


Granulat, który dzięki specjalnej strukturze i składzie opada w toni wody bezpośrednio na kolonie nici wodnych. Działając kontaktowo i natychmiastowo eliminuje nawet najbardziej oporne glony nitkowate. Z wykorzystaniem mocy aktywnego tlenu uszkadza ściany i błony biologiczne komórek glonów i w konsekwencji powoduje ich obumieranie. Dodatkowo dostarcza do wody niezbędny tlen, a także poprawia jej klarowność.


Zadbanie o stabilizację wody po korzystaniu z preparatów

Użycie środka do usuwania glonów to nie koniec naszej przygody. Zabite glony uwalniają do wody ogromne ilości fosforanów, które są najważniejszym składnikiem odżywczym innych glonów (np. jednokomórkowych zielenic i sinic wpływających na eutrofizację).

Dlatego należy dodatkowo użyć środka wiążącego fosforany występujące w wodzie, aby skutecznie zapobiec ich nadmiernej dostępności i wykorzystania jako pokarm.

Warto skorzystać ze specjalnych preparatów minimalizujących ilości fosforanów w wodzie, np. Hydroidea PhosSorb.


Podsumowanie

Nieproporcjonalny, intensywny rozwój glonów jest dużym obciążeniem ekosystemu oczka czy stawu. Podstawową zasadą skutecznej walki z glonami jest zadbanie o ograniczenie ilości wpadającego światła (zapewnienie półcienia, nasadzanie roślin wodnych o dużych liściach, stosowanie wywaru z szyszek czarnej olszy), ale przede wszystkim sięganie po preparaty najwyższej jakości oraz szybka reakcja na pierwsze oznaki rozwoju glonów lub nieprawidłowe parametry wody.
W razie kłopotów warto zaopatrzyć się w odpowiedni preparat do zwalczania glonów jednokomórkowych oraz trudniejszych do usunięcia glonów nitkowatych.
Pamiętajmy, że tylko regularne i systematyczne dbanie o nasz zbiornik pozwoli nam cieszyć się pięknym widokiem przez długi czas.