
Jak szybko i skutecznie pozbyć się gryzoni i kun?
Okres jesienno-zimowy to czas, gdy skutki ochłodzenia odczuwalne są nie tylko przez ludzi, ale też zwierzęta.
Niektóre z nich – te domowe – śpią spokojnie pod dachem, nie zwracając uwagi na zmianę temperatur. Natomiast, pozostałe – dziko żyjące np. na polach – myszy, szczury i kuny, szukają bezpiecznego schronienia. Na pewno każdy z nas spotkał się z gryzoniem w domu, w firmie, na działce i ogrodzie, czy w hotelu.
Nierzadko zdarza się, że szukające ciepła szczury i kuny znajdziemy nieoczekiwanie pod maską naszego auta lub w okolicy innych urządzeń generujących ciepło.
Znacznie zwiększona częstotliwość spotkań z gryzoniami (i innymi dzikimi zwierzętami) wpływa na pojawienie się potrzeby "stałej ochrony przed inwazją szkodników".
Dlaczego zwiększona obecność gryzoni stanowi zagrożenie?
Niebezpieczne szkody wyrządzone przez gryzonie
Gryzonie bywają bardzo uciążliwe i potrafią wyrządzić szereg niebezpiecznych szkód. Oprócz oczywistych uszkodzeń mechanicznych (np. przegryzania kabli, worków ze zbożem lub jedzeniem) potrafią spowodować również inne problemy - chociażby mocno zanieczyścić teren odchodami (potencjalne źródło zakażenia).
Dla właścicieli domów czy restauracji są to sytuacje, które powodują straty materialne i wizerunkowe wyrządzone bezpośrednio przez gryzonie.
Niekiedy jednak nie kończy się na stratach materialnych, ponieważ gryzonie przenoszą choroby i mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka oraz zwierząt domowych. Szczury potrafią transmitować z miejsca na miejsce patogeny, które stanowią źródło niebezpiecznych chorób.
Do najczęściej wspominanych należą toksoplazmoza, salmonelloza, tyfus plamisty, włośnica.
Należy zauważyć, że jest to sytuacja groźna nie tylko dla człowieka i zwierząt domowych, ale także dla znacznej ilości zwierząt hodowlanych. W związku z powyższym niezwykle istotne jest skuteczne zabezpieczenie domu, działki, ogrodu przed szkodnikami.
Przeczytaj dalej i sprawdź najchętniej wybierane środki i urządzenia do tępienia gryzoni i odstraszania kun.
Jak skutecznie zwalczyć gryzonie - wybieramy sprawdzone rozwiązania ochronne
Przede wszystkim trzeba najpierw zminimalizować ryzyko inwazji gryzoni (w miarę możliwości). Przed okresem jesienno-zimowym najlepiej dokładnie sprawdzić budynek – czy to dom, czy restauracja lub magazyn – pod kątem ewentualnych ubytków będących miejscem dostępu dla szkodników. Jeśli gdziekolwiek znajdują się dziury, przez które może wejść mysz, należy je uszczelnić.
Ważną kwestią jest również to, aby nie pozostawiać resztek żywności, której poszukują gryzonie. Również jeśli przechowujemy zapasy jedzenia, np. w piwnicy, spiżarni, trzeba liczyć się z tym, że mogą tam rozgościć się myszy lub szczury. W takiej sytuacji nie dość, że zanieczyszczą pomieszczenie odchodami, to jeszcze ponadgryzają jedzenie i tym samym sprawią, że stracimy zapasy.
Gdy zauważymy, że na naszej posesji grasują gryzonie, musimy zacząć działać jak najszybciej.
Mamy do wyboru kilka metod walki z gryzoniami. Można pozbyć się myszy lub szczurów za pomocą mechanicznych pułapek na myszy, które są znane od dawna i bardzo skuteczne. Jednak ze względów humanitarnych odchodzi się od tego sposobu likwidowania gryzoni (w tym przypadku warto zwrócić uwagę na szeroko dostępne pułapki do wyłapywania gryzoni).
Coraz większą popularność zyskują również lepy na małe gryzonie. Lep z silnym klejem występuje w postaci pułapki klejącej do zastosowania w trudniej dostępnych miejscach.
Preparaty chemiczne - trutki na gryzonie
Wysoce skuteczne preparaty biobójcze do szybkiego zwalczania szkodników. Forma, w jakiej podawane są trutki różni się w zależności od sposobu aplikacji oraz konkretnej metody zwalczania. Środki chemiczne występują najczęściej w postaci:
- granulatów (najczęściej występujący rodzaj),
- past zamkniętych w woreczkach,
- ziarna (wzbogaconego atraktantem zapachowych),
- żeli (dłuższe utrzymanie w miejscu aplikacji).
Preparaty chemiczne - trutki warto umieszczać w przeznaczonych do tego stacjach deratyzacyjnych - karmnikach dla gryzoni. Dzięki bezpiecznemu zamknięciu zmniejszamy ryzyko dostępu zwierząt domowych oraz dzieci. Dodatkowo odpowiednio zaplanowane otwory (lokalizacja i wielkość) sprawiają, że gryzoń chętniej korzysta ze smakowitej trutki.

Jak działa trutka na szczury i myszy?
Trutka na gryzonie opiera się na substancjach aktywnych należących do grupy antykoagulantów (związków antykoagulacyjnych). W odpowiednim stężeniu substancje te wykazują działanie przeciwzakrzepowe, skutkując śmiercią gryzonia (po spożyciu odpowiedniej dawki) w wyniku krwotoku wewnętrznego.
Istotne jest aby trutka nie działała natychmiastowo, co mogłoby wzbudzić podejrzenia wśród innych osobników stada. W konsekwencji dalsza deratyzacja byłaby nieefektywna lub niemożliwa. Dlatego właśnie, po spożyciu zatrutego pokarmu efekt biobójczy zadziała z opóźnieniem (zazwyczaj kilkudniowym).
W przypadku trutek do zwalczania szczurów, myszy i innych gryzoni warto zwrócić uwagę na składniki zawarte w samym preparacie.
Do najważniejszych należą:
- antykoagulanty II generacji (najczęściej): difenakum, bromadiolon, brodifakum, difetialon oraz flokumafen,
- składnik wabiący - atraktant - przyciągający szkodniki wyczulone na konkretny zapach pokarmu,
- składnik smakowy - spełniający preferencje zwierzą - zachęcający do spożycia odpowiedniej ilości pokarmu (i tym samym trutki),
- składnik mumifikujący - mumifikator - powszechnie stosowany element wspólny trutek zasuszający oraz przeciwdziałający pojawieniu się nieprzyjemnych zapachów oraz much,
- gorzka substancja chroniąca przed niepożądanym spożyciem przez zwierzęta domowe (związek: np. bitrex).
Ciekawą alternatywę dla produktów biobójczych stanowią bezpieczne w zastosowaniu preparaty zapachowe. Doskonałym przykładem będą produkty marki KUNAGONE. Wykorzystując składniki zapachowe zawarte w sierści naturalnego wroga (w tym przypadku psa), woreczki KUNAGONE tworzą niewidzialną barierę ochronną przed kunami. Poręczny woreczek odstraszający można z łatwością zawiesić na werandzie, czy pod maską samochodu.

Odstraszacze ultradźwiękowe - nowoczesna metoda ochrony przed szkodnikami
Spośród nowych metod zwalczania kun i gryzoni ciekawym rozwiązaniem (bestseller na aktywatory.pl) są elektroniczne odstraszacze gryzoni. Dużą popularnością cieszą się produkty firmy VIANO stanowiące skuteczne rozwiązanie na problemy ze szkodnikami.
Elektroniczny odstraszacz myszy, kun i szczurów występuje w wersji, która emituje odstraszające ultradźwięki działając silnie drażniąco w paśmie słyszalności dzikich zwierząt.
Wytwarzany sygnał dźwiękowy stanowi dyskomfort jedynie dla gryzoni i kun, natomiast nie jest inwazyjny dla ludzi i zwierząt domowych.Istnieje również model elektronicznego odstraszacza VIANO z diodami LED, który oprócz ultradźwięków emituje efekty świetlne (stroboskopowe), co skutecznie odstrasza i dezorientuje gryzonie.
Niewątpliwą zaletę stanowi różnorodność urządzeń, która pozwala na perfekcyjną ochronę domu, ogrodu, działki i przewodów samochodowych. W ofercie znajdą się odstraszacze do auta, urządzenia zewnętrzne - wodoodporne, odstraszacze bateryjne oraz wpinane bezpośrednio do gniazdka kontaktowego.
Niezależnie od wybranego produktu biobójczego - NIE ZAPOMINAJ, że:
"Produkty biobójcze należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną, aby zminimalizować ryzyko dla ludzi i środowiska. Odpady opakowaniowe należy utylizować zgodnie z przepisami lokalnymi, regionalnymi, krajowymi lub międzynarodowymi. Zabrania się wykorzystywania opróżnionych opakowań do innych celów (w tym jako surowców wtórnych)."