Jak zadbać o oczko wodne na wiosnę? Najlepsze bakterie do oczka wodnego. Preparaty do usuwania glonów z wody. 08.04.2022

Jak zadbać o oczko wodne na wiosnę? Najlepsze bakterie do oczka wodnego. Preparaty do usuwania glonów z wody.

Jak zadbać o oczko wodne na wiosnę?
Najlepsze bakterie do oczka wodnego!


Wiosna to intensywny okres dla wszystkich posiadaczy ogrodu, w szczególności tych, którzy posiadają oczko wodne lub staw. Aby cieszyć się piękną i klarowną wodą przez cały sezon należy zadbać o zbiornik po zimie i odpowiednio przygotować go do nadchodzącego sezonu. Nadmiar niezjedzonego pokarmu ryb, zalegające jesienne liście, za mała ilość roślin lub brak odpowiedniego napowietrzenia może powodować zielenienie wody i zachwianie równowagi biologicznej w naszym oczku wodnym.

Zatem co zrobić, żeby woda była czysta i przejrzysta? I jak przygotować oczko wodne do sezonu wiosennego?
Zapraszamy do lektury.


Wiosenne porządki - czyszczenie mechaniczne i pielęgnacja oczka na wiosnę


Każdy zbiornik wodny wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza po zimie. Jeżeli woda osiągnęła już temperaturę wody 8-10°C możemy brać się do pracy. W pierwszej kolejności należy skontrolować stan oczka wodnego, przyciąć przybrzeżne rośliny, pozbyć się obumarłych części roślin, glonów bądź innych zabrudzeń z powierzchni lustra wody. W okresie jesienno-zimowym do oczka dostają się duże ilości liści, kory drzew czy roślin, które zanieczyszczają wodę i tworzą na jego dnie warstwę osadów. Muł, który powstał w czasie braku pracy systemu filtracyjnego można usunąć mechanicznie lub stosując bakterie, które skutecznie się go pozbędą np. Ecogerm Ponds lub Ecogerm Silt.Ecogerm Ponds Bakterie do oczka wodnego 100g
Ecogerm Silt Usuwanie mułu w oczku 1kg

Badanie parametrów wody w oczku wodnym

Mętna woda, inwazja glonów i nieprzyjemny zapach to najczęściej spotykane oznaki utraty równowagi biologicznej.
Dobrą praktyką jest zbadanie poziomu pH oraz KH (twardość węglanowa) wody i ustabilizowanie jej do pożądanych warunków. W okresie wiosennym najczęściej dochodzi do podwyższenia pH wody, co powoduje masowy wzrost glonów, a to z kolei zaburza poprawne działanie całego ekosystemu, a nawet może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ryb.


Jakie są odpowiednie parametry w oczku wodnym?

  • poziom pH nie powinien przekraczać wartości między 7,4 – 8,5 (do obniżenia należy zastosować pH Minus),
  • poziom KH nie powinien być mniejszy niż 5,5, jeśli twardość jest zbyt niska należy użyć stabilizator np. PondStabil,
  • zawartość azotynów w ustabilizowanym oczku wodnym powinna wynosić do 0,3 mg/l,
  • a zawartość fosforanów – do 0,035 mg/l,
  • dla uzyskania miarodajnego wyniku wskazane jest przeprowadzenie badania dwukrotnie: rano oraz wieczorem,
  • badanie najlepiej przeprowadzić przy pomocy szybkich i łatwych użyciu pasków np. Tester do wody Oase.


Tester paskowy do oczka parametry wody

Takie parametry pozwalają na odpowiednią filtrację i samooczyszczanie się wody. Jeśli otrzymane wartości odbiegają od norm trzeba zastosować odpowiednie preparaty, które pomogą wyregulować je do poprawnego poziomu.

Najczęściej, po zimie zbiornik jest obciążony dużym ładunkiem fosforanów i azotanów, a te z kolei są główną pożywką dla rozwoju glonów. Aby zapobiec ich powstawaniu należy stosować środki absorbujące, którymi są specjalne dobrane minerały w preparatach np. PhosBinder czy szybko działający i naturalny PhosSorb. Środek w sposób natychmiastowy zmniejsza zawartość fosforanów, dzięki czemu hamuje rozwój glonów i ogranicza ilość osadów dennych.

W celu zwiększenia klarowności zalecana jest również podmiana wody w granicach około 10-20% objętości oraz uzupełnienie jej do wymaganego poziomu. W przypadku wystąpienia nadmiernej ilości związków azotu można je usunąć poprzez podmianę części wody na wodociągową (uprzednio uzdatnioną preparatem PondStarter i PondStabil). Przy poziomie azotynów przekraczającym 0,3 mg/l wystarczy podmiana 30% wody, a przy stężeniu 0,7 mg/l należy wymienić aż 60% wody. Gdy ich poziom przewyższy 1,0 mg/l wody trzeba wypompować całą wodę z oczka i wymienić ją na wodociągową, stosując dodatkowo specjalne uzdatniacze wody (PondStabil).

Szczególnie groźne są wahania pH, które pośrednio przyczyniają się do namnażania i rozrostu glonów. Stosując bezpieczne biopreparaty w sposób naturalny ustabilizujemy życie biologiczne w oczku wodnym.Ecogerm PondStarter do oczka wodnego 500 ml
PondStabil Stabilizacja parametrów wody w oczku
Aktywacja życia biologicznego - starter biologiczny


Odpowiednio zbudowana flora bakteryjna w oczku wodnym odgrywa ogromną rolę w procesie samooczyszczenia się wody. Po zimie jest ona jednak mocno zniszczona, dlatego podstawą dobrze funkcjonującego zbiornika jest stosowanie startowych preparatów bakteryjnych np. Hydroidea Ecogerm Starter - specjalistyczny biopreparat, który aktywuje życie biologiczne w filtrze i pomaga pozbyć się np. amoniaku lub innych szkodliwych związków z wody. Jest to bardzo duża dawka bakterii saprofitycznych oraz enzymów.

Tego typu preparat bakteryjny stosujemy na wiosnę, aby zapewnić najbardziej efektywny rozwój bakterii filtracyjnych. Dawkę startera dobieramy odpowiednio do objętości wody w naszym akwenie. Najlepiej 3/4 wymaganej dawki zaaplikować bezpośrednio na gąbki filtra do oczka wodnego, a pozostałą część – bezpośrednio do wody. Co istotne w tym czasie należy wyłączyć lampę UVC na przynajmniej 48 godzin.

ECOGERM Starter bakterie do oczka na start


Przyczyny pojawienia się GLONÓW w oczku wodnym

Akwen wodny należy pielęgnować i utrzymywać parametry wody na odpowiednim poziomie aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu glonów.


Przyczyn pojawiających się glonów jest wiele, do najczęstszych należą:

  • złe parametry wody: niska twardość węglanowa (KH), za wysokie lub niskie wartości pH,
  • przekarmienie ryb - niezjedzony, opadający na dno pokarm gnije, przyczynia się do mętnienia wody i staje się doskonałą pożywką do rozwoju glonów,
  • za mała ilość roślin - rośliny filtrują i produkują tlen, zużywając duże ilości dwutlenku węgla i soli mineralnych, stanowią konkurencje dla glonów w walce o substancje organiczne,
  • nadmierne nasłonecznienie - zwiększona ilość światła powoduje rozkwit glonów, dodatkowo brak roślin zacieniających taflę wody potęguje przenikanie promieni słonecznych w głąb toni wody oczka.


Opisane czynniki prowadzą do dynamicznego rozwoju glonów. Glony w oczku wodnym będą się rozwijać błyskawicznie jeśli nie zasiedlimy go roślinnością. Rośliny walczą z glonami o pożywienie, dlatego w warunkach, gdzie nie ma żadnej konkurencji będą rozwijać się dużo szybciej niż w zbiorniku zasiedlonym już przez roślinność.


Jak pozbyć się glonów z oczka wodnego?

Jeśli glonów jest jeszcze niewiele można posiłkować się preparatem na bazie ekstraktu ze słomy jęczmiennej np. AlgoStopper. W przypadku mocniejszej inwazji warto wspomóc się dodatkowym środkiem, który hamuje rozwój glonów i prowadzi do jego obumierania - AlgoLess. W przypadku glonów nitkowatych (długie, ciągnące się nici wodne) konieczne będzie zastosowanie innego preparatu - AlgoSplit, który szybko zwalczy wyjątkowo oporne glony.

O walce z glonami nitkowatymi pisaliśmy tutaj: GLONY NITKOWATE

AlgoStopper Usuwanie Golnów w oczku 500 ml
Preparat na glony nitkowate AlgoSplit
AlgoLess Redukcja glonów w oczku wodnym 500 mlBardzo ważnym aspektem jest regularne stosowanie biopreparatów. Pozwoli ono zabrać glonom pożywienie i stworzyć tak zwany efekt „zajętego miejsca” - co spowoduje, że glony nie będą miały czym się odżywiać i co za tym idzie rozprzestrzeniać się w naszym akwenie.

Polecane bakterie do oczek wodnych znajdziesz na naszej stronie internetowej KATEGORIA OCZKA

Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie oczka wodnego wiosną jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania jego ekosystemu. Na rynku znajdziemy szeroki wybór biopreparatów do oczek wodnych, które poprawiają stan wody. Zawierają wyselekcjonowane kultury pożytecznych bakterii, występujące w środowisku naturalnym, gdzie rozkładają resztki i substancje organiczne zanieczyszczające wodę.