Jak przygotować basen do zimy? Polecane preparaty do dezynfekcji i pielęgnacji basenów w okresie jesienno-zimowym. 27.09.2021

Jak przygotować basen do zimy? Polecane preparaty do dezynfekcji i pielęgnacji basenów w okresie jesienno-zimowym.

Podpowiadamy jak przygotować basen do zimy? Skuteczna chemia basenowa na zimę i jesień.


Letnie kąpiele w basenie ogrodowym to niewątpliwie ogrom zabawy i świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym. Niestety, czas jesieni to moment, który wiążę się z obowiązkiem konserwacji basenu i jego zabezpieczeniem na okres zimowy. Choć w okresie jesienno-zimowym basen ogrodowy pozostaje nieużywany, jest on narażony na działanie niskich temperatur i innych negatywnych czynników pogodowych.
Dlatego, bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie się do zimowania basenu. O ile baseny dmuchane i stelażowe po prostu składamy, osuszamy (oczywiście, po uprzednim dokładnym wyczyszczeniu) i chowamy w ciepłe i suche miejsce, to są przecież baseny całoroczne, które wymagają od nas już więcej działań - między innymi nad nimi pochylimy się w poniższym tekście. Miłej lektury. 


Poniżej krok po kroku opisujemy jak zabezpieczyć basen na zimę 

Po pierwsze... nie wylewamy całej wody basenowej


Większość producentów basenów rekomenduje, aby na zimę nie wypuszczać całej wody z basenu całosezonowego.
Wynika to z faktu, że w niskich temperaturach, woda znajdująca się w zbiorniku zamarza, przez co zwiększa się jej objętość i powoduje większy opór na ścianki basenu. Przy całkowitym opróżnieniu basenu, opór będzie pojawiał się tylko z jednej strony (od gruntu), co może prowadzić do poważnego uszkodzenia basenu. Na taką sytuację jesteśmy narażeni w szczególności, kiedy pojawiają się wysokie stany wód gruntowych (woda w gruncie zamarza szybciej). Przy zabezpieczaniu basenu, wodę należy spuścić na odpowiedni poziom. Jest to około 10-20 cm poniżej wlotu skimmera basenowego, wszelkich dysz czy innych elementów zamontowanych w zbiorniku. Ta czynność jest szczególnie ważna ze względu na zapobieganie przepełnieniu wody w basenie w okresie jesienno-zimowym, które może być spowodowane silnymi opadami deszczu.

 

Po drugie... zadbajmy o czystość filtra basenowego


Kolejnym krokiem w przygotowaniu basenu do zimy jest czyszczenie systemu dostarczającego i filtrującego wodę. Dlatego powinno się dokładnie wyczyścić i opróżnić wodę ze wszystkich przewodów oraz filtra. Jest to bardzo istotne ze względu na zachowanie długiej żywotności sprzętu. Pracę filtra może zakłócać osadzający się w nim kamień (osad mineralny), aby temu zapobiec niezbędne jest używanie preparatów czyszczących, które usprawnią jego pracę. CALZESTAB chroni przed uszkodzeniami mogącymi powstać w przewodach i wymiennikach ciepła, a także zabezpiecza instalację filtrujące przed osadami wapiennymi.

Jaka chemia basenowa do czyszczenia i pielęgnacji basenu na zimę?


Po obniżeniu poziomu wody, na ścianach zbiornika może znajdować się brzydki, zielony osad. Należy się go pozbyć mechanicznie (np. specjalną szczotką), a także przy użyciu odpowiednich środków czyszczących. Pamiętajmy, żeby nie odkładać tego na wiosnę, ponieważ zaschnięty brud trudniej będzie usunąć. Co więcej, pozostawienie na zimę nieczystości, może stanowić idealne środowisko do rozwoju pleśni czy grzybów.

Najlepiej sprawdzają się dedykowane środki do mycia basenów, które przede wszystkim posiadają właściwości czyszczące i dezynfekujące.

Preparaty tego typu tworzą specjalną warstwę ochronną i zabezpieczają przed rozwojem niebezpiecznych drobnoustrojów. Jednym ze skutecznych środków czyszczących w walce z osadami tłuszczowymi, zabrudzeniami atmosferycznymi lub rdzą, czyli często pojawiającymi się problemami w basenach po okresie letnim, jest środek do czyszczenia basenów RANDKLAR. Jest to bezpieczny preparat, o dużej zawartości substancji aktywnych, który usuwa zanieczyszczenia z krawędzi basenu, na linii wody (w szczególności nadaje się do mycia tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych czy folii).

Podobnym działaniem cechuje się FLISAN – szybko działający, alkaliczny środek czyszczący, zawierający skoncentrowane detergenty rozpuszczające tłuszcz, osady z mydła, czy inne substancje organiczne. Świetnie się sprawdza przy użyciu urządzeń ciśnieniowych lub parowych.

Innym, szczególnie polecanym preparatem do mycia niecek i obrzeży w basenach odkrytych jest Chemoform COMPACTAL. Bardzo silny i wydajny środek do basenu na zimę, który usuwa brązowe zabarwienia, powstałe w wyniku działania żelaza i innych związków metali. Jego użycie pozwoli pozbyć się osadów wapiennych oraz innych zanieczyszczeń naniesionych na powierzchnię basenu.środek randklar do czyszczenia brudu w basenie
Flisan środek do czyszczenia tłuszczów w basenie
Usuwanie osadów i metali z powierzchni basenu compactalPo trzecie… przygotowujemy wodę w basenie na zimęPozostawienie wody bez ochrony jest dość ryzykowne, dlatego musimy odpowiednio zabezpieczyć basen przed zimą i zadbać o wodę, którą pozostawiamy w tym okresie. W tym celu, na początku badamy poziom pH ogólnodostępnymi paskami do testowania wody basenowej. PH musi być neutralne (odpowiednie mieści się w przedziale 7,0 - 7,4), co uniemożliwi porost glonów na początku wiosny.

Regulację do dobrych wartości korygujemy odpowiednio: pH minus (żeby ją obniżyć) lub pH plus (jeśli jest za niskie i chcemy ją podwyższyć).

Dopiero po wyregulowaniu parametrów wody, możemy dodać specjalny koncentrat konserwujący na zimęChemoform CALZELOS.
Jest to środek do zimowej dezynfekcji wody, który przeciwdziała powstawaniu glonów czy wodorostów w czasie zimowej przerwy eksploatacji zbiornika. Dodatkowo chroni przed pojawianiem się mocnych zabrudzeń lub osadów z wapnia.


Najlepszy środek do basenu na zimę Calzelos 1L
Chemia do basenu na zimę Calzelos na glony 3LOchrona basenu w okresie zimowym - jak zabezpieczyć basen przed uszkodzeniami


Ściany basenu warto również zabezpieczyć przed naporem lodu. Dobrym rozwiązaniem jest wrzucenie do wody pustych butelek, które pływając po powierzchni zaabsorbują siłę wytwarzaną przez rozszerzający się lód. Można je też powiązać, aby nie kumulowały się w jednym miejscu basenu. Dodatkową ochroną naszego basenu jest jego przykrycie specjalna pokrywa, która będzie chronić przed intensywnymi opadami oraz innymi zanieczyszczeniami, które mogą się gromadzić w zbiorniku (spadające liście, gałęzie).

   

Całoroczna pielęgnacja wanien SPA i jacuzzi

Dla właścicieli wanien z hydromasażem prawidłowa pielęgnacja i konserwacja zbiorników będących w użyciu przez cały rok nie zmienia się na jesień i zimę.

Jak prawidłowo zdezynfekować wodę w SPA, czy odblokować filtry w jacuzzi i zredukować nadmierne zapienienie?

SPRAWDŹ PORADNIK