
Jaki preparat do szamba wybrać? Przegląd podstawowych rodzajów biopreparatów.
Asortyment preparatów do utylizacji ścieków jest bardzo szeroki. Poszukując rozwiązania odpowiedniego dla naszej instalacji, trafiamy na długą listę produktów o różnej formie, przeznaczeniu i zróżnicowanym dawkowaniu. Poniżej opisujemy wady i zalety poszczególnych produktów do szamb.
Biopreparaty sypkie - proszki, granulaty
Najbardziej popularne są preparaty w formie sypkiej (proszki), które występują w wielu rodzajach opakowań (saszetki, słoiki, wiaderka czy worki).
Produkty sypkie zbudowane są w większości z wypełniacza (nośnika), który ma niewielkie znaczenie dla samego działania i skuteczności produktu.
Popularnym wypełniaczem jest chlorek sodu o różnej granulacji, a także dolomit farmaceutyczny, drobny piasek, sacharoza (cukier) czy śruta sojowa o zróżnicowanej frakcji.
Pozostałe ok. 10-20% objętości preparatu odpowiada za jego główne funkcjonowanie i efektywność działania mechanizmów biochemicznych.
Jest to koncentrat mikrobiologiczny, enzymy, pożywki mikrobiologiczne, chemiczne stymulatory wzrostu biomasy i inne dodatki.
Są one mieszane w różnych proporcjach i uzupełniane wypełniaczem tak, aby produkt uzyskał pożądaną objętość, ułatwiającą dawkowanie produktu.
Przykładem sypkiego preparatu do szamb jest np. NeoBac lub Biosanit.
INNE PREPARATY W PROSZKU
SPRAWDŹ
Biopreparaty w tabletkach - tabletki biologiczne
Dużą popularnością cieszą się preparaty w formie tabletek. Ze względu na wygodne dawkowanie nie wymagają odmierzania dawki przy użyciu łyżeczki czy dozownika.
W tym miejscu kończy się różnica pomiędzy preparatem w tabletkach a produktem w formie proszku. Stosunek procentowy wypełniacza do mieszanki substancji aktywnych jest zbliżony. Jedynie do wyrobów w tabletkach stosuje się specjalne mieszanki wypełniające i spoiwa dla utrzymania ich struktury.
Najpopularniejsze tabletki do szamba w naszej ofercie:
Sanidenn Tabs
BioTab Max 3w1
Tabletki Biologiczne BioExpert
Biopreparaty płynne
Najmniej popularne są preparaty płynne mające postać gotowych do użycia roztworów zawierających aktywną mieszaninę szczepów bakterii i enzymów.
Mniejsze zainteresowanie tego typu produktem wynika przede wszystkim z ich trwałości i problemów z przechowywaniem.
Biopreparaty płynne muszą być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Ich termin przydatności najczęściej nie jest dłuższy niż dwa lata od daty produkcji. Aktywatory sypkie czy w formie tabletek nie mają takich ograniczeń. W prawidłowych warunkach mogą być bardzo długo przechowywane (4 lata i więcej).
Najpopularniejszy preparat w postaci płynu - super szambex liquid
Jaki preparat wybrać?
Podsumowując, wygląd preparatu wynika bezpośrednio z rodzaju zastosowanego wypełniacza i nie ma żadnego znaczenia w kontekście skuteczności produktu. Nie ma różnicy czy stosujemy proszek, płyn czy tabletkę – istotny jest wybór składników i zastosowanie ich w odpowiedniej proporcji.
Dobra i skuteczna receptura biopreparatu to odpowiedni dobór i proporcje wielu składników aktywnych bez względu na zastosowany wypełniacz i ostateczną formę produktu.
Chcesz wiedzieć jak działają biopreparaty i po co je stosować?
Zapraszamy do kolejnego wpisu!
ARTYKUŁ - BIOPREPARATY