Zbiorniki na deszczówkę - sposoby zbierania wody deszczowej i magazynowania deszczówki 20.08.2021

Zbiorniki na deszczówkę - sposoby zbierania wody deszczowej i magazynowania deszczówki

Zbiorniki na deszczówkę do domku jednorodzinnego lub na działkę - jak zbierać wodę opadową oraz jaki zbiornik wybrać?


Zbieranie wody deszczowej ma wiele zalet. Spływającą z dachu deszczówkę łatwo pozyskać, gromadzić i ostatecznie zagospodarować. Rozprowadzaną rynnami wodę opadową możemy zebrać nawet do zwykłej, drewnianej beczki. Proste pojemniki, czy beczki sprawdzą się w przypadku niewielkich pojemności i krótkiego okresu magazynowania.
Dla całorocznego, kompleksowego gromadzenia i zużycia deszczówki warto zainteresować się dedykowanymi produktami do deszczówki (zachęcamy przeczytać wpis do końca).


zbieranie wody do beczki


O deszczówce słów kilka ... Dlaczego warto zbierać wodę deszczową?

Deszczówka jako alternatywa dla wody kanalizacyjnej to doskonały pomysł na zredukowanie opłat oraz przeciwdziałanie marnotrawieniu nadmiaru wody po opadach. Ze względu na brak obciążenia chlorem oraz lekką kwasowością (preferowana przez wymagające grupy roślin hodowlanych) znajdzie szerokie zastosowanie, zarówno w domu, jak i ogrodzie.

Woda deszczowa świetnie sprawdza się do:

  • nawadniania roślin,
  • mycia aut,
  • prac porządkowych,
  • spłukiwania wody w toalecie,
  • prania i zmywania naczyń.

Zbieranie deszczówki i racjonalne gospodarowanie nią jest bardzo korzystne nie tylko ze względów ekologicznych, ale także ekonomicznych.

W zależności od wielkości i nasilenia opadów przeciętny właściciel domu jednorodzinnego może zebrać od 40 do 80 litrów wody deszczowej w ciągu zaledwie kilku minut. 10 minut pozwoli na zebranie nawet 180 litrów deszczówki !!!

Sposoby zbierania deszczówki - jak zbierać wodę deszczową przez cały rok


Zbieranie deszczówki nie jest ani trudne ani pracochłonne, a w większości przypadków nie wymaga nawet skomplikowanego systemu urządzeń obiegowych.

Jeżeli dach nie jest pokryty papą, azbestem lub metalem, gromadzenie jej w specjalnych zbiornikach to świetny pomysł. Deszczówkę z rynny możemy odprowadzać na kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż zbieracza wody (często określanym również jako tzw. łapacz deszczówki lub odzyskiwacz wody).

łapacz wody deszczowej garantia speedy

Najprostszy sposób zbierania wody opadowej to montaż elementu z zamykaną klapką odpływową, gdzie po jej otwarciu woda będzie spływać bezpośrednio do ustawionego pod rynną zbiornika. Pomimo niskich kosztów minusem takiego rozwiązania jest brak izolacji systemu obiegu wody, gdyż zbiornik pozostaje otwarty i nie jest zabezpieczony przed zanieczyszczeniami.

Innym, wygodniejszym rozwiązaniem jest szczelne zamknięcie zbiornika, dzięki czemu mamy pewność, że żadne zanieczyszczenia nie przedostaną się do środka. W takim systemie, za zbieranie deszczówki z rynny odpowiada kolektor rynnowy (łapacz deszczówki), czyli niewielki element, który służy do łączenia rynny ze zbiornikiem. To przez niego woda trafia do zbiornika. Powinien on być również wyposażony w sitko, które zatrzyma ewentualne zanieczyszczenia mechaniczne. Wówczas mamy pewność, ze woda trafi do zbiornika bez nieczystości, a zbieracz się nie zatka. Tego typu kolektor montujemy w rynnie (w rurze spustowej).

Wybrane przez nas łapacze deszczówki można sprawdzić klikając poniższy link:


ŁAPACZE WODY

Jak wybrać najlepszy zbiornik na deszczówkę? Pomagamy dopasować odpowiedni pojemnik na wodę opadową

W trakcie wybierania wielkości oraz rodzaju zbiornika należy kierować się przede wszystkim powierzchnią dachu oraz zapotrzebowaniem na wykorzystanie deszczówki. Można kierować się przelicznikiem 1m2 zbiornika na 25 m2 powierzchni, z której zbieramy wodę. 100-200 litrowa beczka z drewna jest dobrym rozwiązaniem dla działkowiczów, korzystających z deszczówki w mniejszym stopniu i tylko w sezonie działkowym (jak już wspomniano).

Dla właścicieli domów jednorodzinnych standardem, od którego rozpoczyna się przygodę z deszczówką są zbiorniki 220-350 litrów z tworzyw sztucznych, najczęściej polietylenu tworzonych metodą rozdmuchową. W obecności zwiększonych opadów lub w przypadku dużego zapotrzebowania na magazynowanie i wykorzystanie wody opadowej ilość zbiorników powielamy np. wykorzystując zestaw do łączenia beczek. Ustawione obok siebie zbiorniki do magazynowania deszczówki łączymy albo bezpośrednio albo przelewowo.

Odpowiednie zbiorniki naziemne powinny być wykonane z tworzywa sztucznego, odpornego na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zapewniając wytrzymałość przez cały rok. Nie może przepuszczać światła, aby zapobiec rozwojowi bakterii i glonów, a także najlepiej umiejscowić go w najbardziej zacienionym miejscu.Dekoracyjne zbiorniki na deszczówkę - pojemnik do wpasowania w istniejąca aranżację ogrodu


Coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na cechy użytkowe kupowanych produktów, ale tez na ich estetykę. W związku z tym, znacząco powiększyła się oferta dekoracyjnych zbiorników na deszczówkę.

zbiornik na deszczówkę amfora gerantia

W sprzedaży można znaleźć wiele eleganckich zbiorników, które nie tylko pomieszczą odpowiedni zapas wody, ale również staną się prawdziwą ozdobą naszego ogrodu. Na szczególną uwagę zasługują zbiorniki w formie glinianych donic, greckich amfor, kamiennych obelisków i dzbanów, podłużne formy imitujące naturalne, szlachetne materiały (granit, piaskowiec), ale także elementy drewniane.

Często przybierają formę kwietników, zintegrowanych z donicą (zbiorniki na deszczówkę 2w1), co pozwala ładnie wkomponować je w aranżację ogrodu. Takie rozwiązania poza praktycznymi korzyściami silnie stawiają na aspekt dekoracyjny.

Zbiorniki naziemne na deszczówkę można wyposażyć w kran ogrodowy, dzięki któremu wygodnie będzie pobierać z nich wodę. Mogą mieć też dodatkowy odpływ, który umożliwi opróżnianie zbiornika (np. na zimę).

Pełną ofertę naziemnych zbiorników do deszczówki znajdą Państwo w naszym sklepie Aktywatory.pl:


ZBIORNIKI NA DESZCZÓWKĘ


Oczyszczanie deszczówki - filtracja zbieranej wody opadowej i uzdatnianie deszczówki w zbiornikach

Jednakowo w przypadku ogrodowych zbiorników naziemnych, ale również zbiorników podziemnych bardzo ważną kwestią pozostaje oddzielenie zbędnych fragmentów stałych od wody opadowej. Niesione "z prądem" spływającej rynnami wody zanieczyszczenia w postaci np. liści, gałązek, ptasich odchodów itp. należy oddzielić od deszczówki jeszcze przed przelaniem do zbiornika magazynującego.

Dla zbiorników naziemnych funkcję filtracyjną może pełnić sam łapacz zintegrowany w rynnę spadową lub tzw. filtr podrynnowy wody deszczowej.

filtr podrynnowy do deszczówki aquabin
W trakcie budowy podziemnego systemu do magazynowania deszczówki dla domku jedno- lub wielorodzinnego warto zastosować filtr z przelewem burzowym. Dzięki temu przepływająca dalej studzienką rozdzielczą woda nie będzie obciążona zanieczyszczeniami i zbędną biomasą.

Wylot kanału burzowego można połączyć np. z tunelem rozsączającym tak aby nadmiar wody gromadzony w trakcie obfitych opadów rozprowadzić równomiernie w glebie.


Pomimo odfiltrowania większych elementów zanieczyszczających deszczówkę warto poprawić jej parametry jakościowe na etapie magazynowania w zbiornikach. Niezależnie od późniejszego wykorzystania deszczówki zalecamy wybór skutecznego i bezpiecznego dla środowiska preparatu NeoBac BIO DESZCZÓWKA.
Aktywne składniki preparatu wytrącają nawet najmniejsze pyłki i mikrozanieczyszczenia, które później opadając na dno zbiornika redukowane są dzięki przyjaznym bakteriom środowiskowym oraz właściwie dobranym enzymom.


NeoBac Bio Deszczówka bakterie wodne


Zalet gromadzenia deszczówki jest bardzo dużo. Nie tylko przynoszą oszczędności w domowym budżecie, ale także pomagają w dbaniu o prawidłowa gospodarkę wodną na danym obszarze. Warto również pamiętać, że wiele miast i regionów prowadzi programy rozwojowe, z których można otrzymać nawet 70-80% zwrotu od inwestycji, co jest dodatkową zachętą.