Udrażnianie zablokowanego drenażu - Jaki udrażniacz biologiczny wybrać? Jak chronić drenaż przed zatorami? 09.04.2019

Udrażnianie zablokowanego drenażu - Jaki udrażniacz biologiczny wybrać? Jak chronić drenaż przed zatorami?

Przydomowa oczyszczalnia z drenażem rozsączającym - konserwacja, interwencja po wystąpieniu blokady


Problemy z drenażem

W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków z osadnikiem gnilnym i systemem drenarskim mogą wystąpić problemy z zapchanym drenażem. Przyczyna „stojącej wody” może leżeć zarówno w wadliwym wykonaniu drenażu, jak i stosowaniu złych praktyk użytkowania dobrze skonstruowanych instalacji.

KATEGORIA PRODUKTÓW DO DRENAŻU


Na wstępie przytoczymy najczęstsze pytania i problemy Naszych Klientów.

Zgłaszane kłopoty z systemem drenarskim:

 • w studzience (wentylacyjnej/rozdzielczej) stoi woda
 • drenaż, po okresie X lat nie działa jak należy
 • oczyszczalnia (zbiorniki) oraz drenaż jest pełen wody
 • czy wymagane jest odkopanie drenażu i zniszczenie trawnika?
 • czy warstwa odbierająca jest nasiąknięta i nie odbiera oczyszczonego ścieku
 • ściek „cofnął” się do studzienek rozdzielczych (poziom wody w oczyszczalni jest podniesiony)
 • przeoczenie wyłączenia dmuchawy membranowejoczyszczalni napowietrzanej („zamulenie instalacji”)

Drenaż oczyszczalni przydomowej - co zawiniło?

Dla prawidłowo zainstalowanej oczyszczalni głównym winowajcą zatorów są zazwyczaj duże ilości związków organicznych oraz brak i/lub stosowanie słabych jakościowo preparatów biologicznych. Gdy proces bioredukcji jest nieefektywny, złogi ścieków oraz tłuszcze odkładają się w drenażu tworząc warstwę błony biologicznej, która obrasta osadem (w tym zmineralizowanym) tworząc niedrożność. Niedoczyszczone ścieki mogą być widoczne już w studzience rozdzielczej.

Czyszczenie zapchanego drenażu - interwencja
W przypadku, gdy drenaż jest niedrożny, a stojąca w nim woda i/lub podczyszczony ściek nie chce wsiąkać, niezbędne jest zastosowanie dedykowanego udrażniacza biologicznego. Specjalistyczne preparaty do regeneracji drenażu nadają się zarówno do udrażniania drenażu (nitek drenarskich, pakietów, paneli rozsączających), studni chłonnych, jak i samych rur kanalizacyjnych. Bioudrażniacze zawiera wysokie stężenie aktywnych biologicznie składników (enzymy, bakterie, aktywatory bakteryjne), dzięki którym wszelkie zatory organiczne podlegają sukcesywnemu procesowi bioredukcji. Warto zaznaczyć, iż w prawidłowo zaplanowanej i wykonanej oczyszczalni, udrażniacz tego typu przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jak często stosować bioudrażniacze?
Regularne stosowanie (co najmniej raz w roku) pozwoli uniknąć wystąpienia problemu z wadliwym działaniem oczyszczalni i samego systemu rozsączania.

Działania prewencyjne - korzyści:

  • Niższe koszty zapobiegania niż naprawy systemu (przerzutu nitek drenarskich)
  • Niska częstość aplikacji - profilaktycznie przynajmniej raz do roku
  • Przywrócenie pełnej sprawności przy częściowej niedrożności
  • Konserwacja wydłuża żywotność i eliminuje ryzyko zatoru
  • Odciążenie warstwy odbierającej podczyszczone ścieki

Warto dobrze rozpocząć pracę z oczyszczalnią przydomową - już na etapie instalacji!
W przypadku gdzie mamy do czynienia ze słabo przepuszczalnym gruntem lub nieprawidłowo ulokowanym drenażem, efektywność pracy oczyszczalni, pomimo udrażniania, będzie niska. Co więcej, jeśli rury drenarskie będą wkopane zbyt głęboko, to również może sprawiać, że drenaż nie będzie podlegał prawidłowej wentylacji. Brak dostępu powietrza wpływa na powstanie niekorzystnych różnic w ciśnieniu, które pośrednio będą odpowiedzialne za blokadę prawidłowego przepływu cieczy do warstwy odbierającej. Przy złej konstrukcji ostatecznym skutkiem może być przebudowa całej instalacji.

Jak zadbać o drenaż i zabezpieczyć przed zatorami?
Aby uniknąć problemów z drenażem, należy pamiętać o regularnym dawkowaniu dobrej jakości biopreparatów eksploatacyjnych i startowych. Niewskazane jest nadmierne „przelewanie oczyszczalni” np. zbyt dużą ilością prania czy częstotliwością kąpieli, co może prowadzić do wypłukania substancji tłuszczowych do kolejnych elementów oczyszczalni. Regularne opróżnianie osadnika. Zapobiega to sytuacji, gdzie kożuch zebrany w osadniku może się oderwać. Wówczas w studniach chłonnych, na drenażach czy złożach chłonnych tworzy się blokada systemu rozsączającego.

Dlatego tak ważne jest stosowanie specjalistycznych biopreparatów udrażniających – regeneratorów i udrażniaczy biologicznych.
Należy jednak nadmienić, że owe preparaty aplikujemy do studzienek kontrolnych (rozdzielczych) lub studni chłonnych. Nigdy bezpośrednio do zbiorników oczyszczalni.


Proces czyszczenia drenażu po jego zablokowaniu:

 • Płukanie (kilkukrotne) drenażu wężem z głowicą do czyszczenia kanalizacji (wirowanie strumienia cieczy) podłączonym do myjki ciśnieniowej
 • Odpompowanie zawartości przez studzienkę zbiorczą z kominkiem odpowietrzającym (najniżej położony element)
 • Bezpośrednio do studzienki rozdzielczej (przez właz inspekcyjny) wlać roztwór zatężonego biopreparatu
 • Dodatkowo mniejsza część roztworu (10-20%) dozować przez kominki wentylacyjne
 • Poczekać na wchłonięcie roztworu
 • Dawkowanie ponowić średnio po 30 dniachSpecjalistyczne preparaty udrażniające drenaż

NeoBac Udrażniacz drenaży i studni chłonnych 1 kg


Specjalistyczny preparat udrażniający bogaty w wysokie stężenie bakterii oraz enzymów. Zwiększona dawka enzymu lipazy wspomaga usuwanie głównej przyczyny niedrożności - tłuszcze. Wydajne opakowanie proszku pozwalające na 2 dawkowania po 50 litrów. Aplikacja bezpośrednio do studzienki rozdzielczej przed rozgałęzieniem drenażu oraz do studzienek zbiorczych (również "przez kominek odpowietrzający").
Zalecane stosowanie pod koniec dnia (ok. 12h wstępnego wchłonięcia roztworu). Prewencyjnie - przynajmniej raz do roku.

KUP TERAZ I WZMOCNIJ DRENAŻ

Neobac Udrażniacz Drenaży i Studni Chłonnych

ECOGENE Bio7 Drenaż udrażnianie

Enzymatyczny preparat zapobiegający problemom związanym z zapychaniem się drenażu, studzienek i całej instalacji kanalizacyjnej. Opakowanie zawiera 3 kostki, które należy umieścić w studzience rozdzielającej ścieki na poszczególne nitki systemu drenażowego. Preparat rozpuszczany przez przepływające ścieki uwalnia składniki aktywne bezpośrednio do odcinka rozsączającego. Wykorzystując preparat do odblokowania studzienek kanalizacyjnych zaleca się umieszczanie jednej kostki preparatu w każdej studzience. Zastosowanie przy częściowej niedrożności oraz konserwacji instalacji.

KUP TERAZ I WZMOCNIJ DRENAŻ

Ecogene Bio7 Drenaż Udrażnianie

BioMax regeneracja drenażu 800 g

Wysoce efektywny biopreparat odblokowujący niedrożny drenaż. Zawiera bardzo wysoką dawkę korzystnych bakterii i enzymów (przeznaczonych również do rozkładu olejów, tłuszczów i wosków) rozkładających złogi, które przedostały się do drenażu rozsączającego.
Rozpuszczać 1/2 opakowania w 10-20 litrach wody. Roztwór dozować równomiernie przez otwory rewizyjne, kominki wentylacyjne i studzienki rozdzielcze. Operację należy powtórzyć z pozostałą częścią preparatu. Najlepiej aplikować na noc lub w czasie, kiedy nie ma spływu ścieków na drenaż.

KUP TERAZ I WZMOCNIJ DRENAŻ

BioMax Regenerator Drenażu

bioExpert bio drenaż 250 g

Wysokie stężenie mikroorganizmów saprofitycznych z dodatkiem enzymów - lipaz. Biopreparat wyspecjalizowanych w rozkładzie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Likwiduje odór z drenażu poprzez redukcję emisji lotnych kwasów tłuszczowych. Ogranicza blokowanie drenów powodowane zamuleniem.
Do stosowania w przypadku blokady drenażu oraz prewencyjnie, 2 razy do roku. Opakowanie pozwala na stworzenie ok. 20-50 litrów roztworu.

KUP TERAZ I WZMOCNIJ DRENAŻ

bioExpert biodrenaż