Skuteczne metody zwalczania ćmy bukszpanowej - ochrona bukszpanu przed larwami ćmy 07.03.2023

Skuteczne metody zwalczania ćmy bukszpanowej - ochrona bukszpanu przed larwami ćmy

Ćma bukszpanowa może zniknąć z Twojego ogrodu!
Poznaj skuteczne metody zwalczania ćmy bukszpanowej


Ćma bukszpanowa jest gatunkiem owadów inwazyjnych, które sieją spustoszenie w przydomowych ogrodach i na działkach.
Larwy tej ćmy żywią się liśćmi bukszpanu.
Samica ćmy bukszpanowej może w ciągu swojego życia złożyć do 700 jaj, z których wykluwają się żarłoczne gąsienice. Larwy żerują na liściach bukszpanu, powodując w krótkim czasie silne uszkodzenie roślin.
Wytwarzają też obfite ilości "jedwabnej taśmy", która wygląda jak pajęczyna. Wpływa to bardzo negatywnie na walory wizualne roślin.Jak wygląda i jakie stadia rozwojowe ma ćma bukszpanowa?

Cykl rozwojowy ćmy bukszpanowej wygląda bardzo podobnie do innych owadów z grupy motyli. Warto jednak się im przyjrzeć, by zrozumieć, jak poważne stanowią zagrożenie.

Jaja ćmy są małe i żółte i zwykle są składane w gronach na spodniej stronie liści bukszpanu. Po wykluciu się jaj larwy wyglądają jak zielone gąsienice z cienkim białym paskiem wzdłuż grzbietu.

W ostatnim stadium larwy przeobrażają się w ćmy ze skrzydłami o rozpiętości ok. 40 mm. Dorosłe ćmy występują w dwóch zestawieniach kolorystycznych: z białymi skrzydłami z jasnobrązową obwódką lub brązowymi skrzydłami z fioletowym połyskiem.

Motyl - dorosłe stadium ćmy bukszpanowej
Dorosłe stadium ćmy bukszpanowej - motyl


Cykl rozwojowy ćmy bukszpanowej

 • Dorosły motyl (nie niszczy bukszpanów, żywi się wyłącznie nektarem) żyje ok. 12-23 dni i w trakcie swojego życia składa nawet do 700 okrągłych jaj o średnicy około 1 mm.
 • Rozwój jaj trwa od 5 do 15 dni (w temperaturze powyżej 11.5 stopni Celsjusza).
 • W początkowym stadium larwy mają ok 1 do 3 mm długości i ciężko wykryć je gołym okiem.
 • W kolejnym 3 i 4 stadium larwalnym gąsienice osiągają ok 3,5-4,4 cm długości. Jest to okres, w którym powodują największe zniszczenia.
 • Larwy rosną i żerują od 17 do 85 dni. Po tym czasie przeobrażają się w poczwarki, które początkowo są zielone, a w końcowej fazie brązowieją.
 • Po ok. 21 dniach poczwarki przeobrażają się w ćmy i cykl ich życia zaczyna się od nowa. W ciągu roku rozwijają się 2-3 pokolenia ćmy bukszpanowej.

Larwa ćmy bukszpanowej na gałązce bukszpanu


Kiedy atakuje ćma bukszpanowa? Jak rozpoznać obecność ćmy bukszpanowej w ogrodzie?

Inwazja Ćmy bukszpanowej zwykle zauważana jest w miesiącach letnich, gdyż wtedy rozwijają się jej wszystkie stadia rozwojowe.Po czym rozpoznać obecność larw ćmy bukszpanowej w ogrodzie:


 • usychanie rośliny,
 • nadgryzione fragmenty liści i pędów,
 • obecność przędzy (pajęczyny) i umiejscowionych na niej grudkowych, zielonych odchodów,
 • uszkodzenia kory,
 • zlokalizowanie zielonych gąsienic na roślinie.

Larwa ćmy bukszpanowej - zielona gąsienica


Lustrowanie obecności inwazji ćmy bukszpanowej – tablice lepoweŚwietnym sposobem wspomagającym wykrywanie inwazji ćmy bukszpanowej, a także innych szkodników, jest zastosowanie tablic lepowych.


Tablice lepowe na szkodniki to popularne narzędzie stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie, które służy do monitorowania populacji szkodników i kontrolowania ich liczebności.

Tablice lepowe składają się z plastikowych kart, pokrytych lepką substancją, do których zwabione atrakcyjnym dla nich kolorem szkodniki się przyklejają. Dzięki tym tablicom, rolnicy i ogrodnicy mogą monitorować liczebność szkodników na swoich plantacjach, co pozwala na szybkie zareagowanie i stosowanie odpowiednich metod zwalczania.

Tablice Lepowe Target na ćmę bukszpanowąKonsekwencje inwazji ćmy bukszpanowej


Konsekwencje inwazji ćmy bukszpanowej wynikają przede wszystkim z faktu, że jest to gatunek agresywny i szybko się rozmnaża. Może on powodować wieloletnie uszkodzenia roślin oraz prowadzić do zniszczeń zielonych zakątków.


 • Ćmy te żerują na liściach bukszpanu, pozostawiając na nich liczne dziury. To z kolei prowadzi do osłabienia roślin, a w ekstremalnych przypadkach do ich śmierci.
 • Wraz z rozprzestrzenianiem się ćmy bukszpanowej następuje także ograniczenie przestrzeni życiowej dla innych gatunków zwierząt. Taki stan rzeczy może prowadzić do zaburzeń równowagi ekologicznej.
 • Inwazja ćmy bukszpanowej ma również negatywny wpływ na ludzi. Ćmy bukszpanowe mogą powodować alergie i choroby skóry.
 • Konsekwencje inwazji ćmy bukszpanowej to również problemy finansowe. Niszczenie roślin w ogrodach wymaga kosztownych działań związanych ze zwalczaniem szkodników oraz w ostateczności zastępowaniem uszkodzonych roślin nowymi.
 • Inwazja ćmy bukszpanowej hamuje rozwój roślinności i uniemożliwia tworzenie wspaniałych i pięknych ogrodów.Poznaj skuteczne sposoby na walkę z inwazją ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i piękna ogrodów. Szybkie rozprzestrzenianie się i destrukcyjne nawyki żywieniowe ćmy bukszpanowej, wywołują wielkie zaniepokojenie wśród właścicieli przydomowych ogródków i ogrodników. Zwalczanie tego inwazyjnego gatunku jest złożone i bywa kosztowne. Istnieje szereg sposobów na walkę z ćmą bukszpanową.Kontrola Biologiczna obecności ćmy bukszpanowej


Jedną z najbardziej obiecujących strategii kontrolowania rozprzestrzeniania się ćmy bukszpanowej jest kontrola biologiczna. Polega ona na wprowadzeniu do środowiska naturalnych wrogów ćmy, takich jak parazytoidy, drapieżniki i patogeny, które mogą regulować ich populacje i zmniejszać ich wpływ na rośliny bukszpanu.

Najłatwiejszym domowym sposobem na kontrolę biologiczną jest postawienie w ogrodzie karmnika lub budek lęgowych dla ptaków, które żywią się larwami ćmy bukszpanowej. Do takich gatunków zaliczają się: mazurki, sikorki bogatki, wróble, zięby.


Gasienica-cmy-bukszpanowej-na palcu


Zwlaczanie ćmy bukszpanowej poprzez usuwanie zainfekowanych części bukszpanu


Kolejnym krokiem w zwalczaniu tego szkodnika jest obserwacja i usuwanie wszystkich chorych części bukszpanu, które mogą być źródłem infekcji. Należy również przyciąć i usunąć liście i pozostawione pędy z okolic ziemi, gdyż przyciągają one ćmy.

Regularne przycinanie i pielęgnacja roślin bukszpanu może pomóc zmniejszyć ryzyko porażenia. Dodatkowo usunięcie wszelkich opadłych liści lub zanieczyszczeń z okolic roślin, może pomóc w wyeliminowaniu potencjalnych lęgowisk ćmy.Ręczne zbieranie owadów lub strząsanie ćmy bukszpanowej z roślin


Odławianie ćmy bukszpanowej, to zadanie wymagające dużej dbałości o szczegóły i odpowiedniego zaplanowania. Istnieje możliwość stosowania bardzo prostych sposobów na walkę z tymi szkodnikami. Do najprostsztych metod walki z ćmą zalicza się ręczne zbieranie larw oraz strząsanie owadów z roślin (polega ono na rozłożeniu plandeki lub kawałka materiału wokół roślin, a następnie silne potrząsanie zainfekowaną rośliną w celu zrzucenia larw ćmy). Owady po zrzuceniu należy zlikwidować- najlepiej spalić.Zmywanie ćmy bukszpanowej wodą pod ciśnieniem

Zaatakowane rośliny z rodziny bukszpanów przez larwy ćmy bukszpanowej można zmyć wodą pod wysokim ciśnieniem. Takie działanie częściowo wypłucze larwy, które po opadnięciu należy zniszczyć. Takie działania należy powtarzać, kilka razy w tygodniu, najlepiej przy każdym podlewaniu roślin. Warto zastosować też dyszę ciśnieniową, która wzmocni zamierzony efekt.Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową

Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową to jedno z rozwiązań w zwalczaniu i zapobieganiu inwazji tych szkodników. Feromony są substancjami chemicznymi, które wabią samców ćmy. Zmniejsza to ryzyko zapłodnienia samic i rozprzestrzenieniu się populacji.

Jedną z zalet stosowania pułapek feromonowych na ćmę bukszpanową jest to, że są one bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych środków chemicznych nie są one toksyczne i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Takie pułapki feromonowe są bardziej ekologiczne niż tradycyjne metody zwalczania owadów. Korzystanie z nich przyczynia się do zmniejszenia ilości chemikaliów i pestycydów używanych w naszym otoczeniu.


UWAGA:
Wyżej wymienione metody są działaniami wspomagającymi likwidację inwazji ćmy bukszpanowej. Najskuteczniejszą metodą na walkę z tym szkodnikiem jest zastosowanie oprysku.

Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową


Stosowanie oprysków zapobiegających inwazji ćmy bukszpanowej


Oprysk na ćmę bukszpanową stosuje się w postaci oprysku dolistnego, czyli bezpośrednio na liście i gałęzie porażonej rośliny. Najlepszy czas na aplikację to wczesny ranek lub późny wieczór, kiedy owady są najbardziej aktywne. Produkt należy nakładać równomiernie i dokładnie na wszystkie części rośliny, w tym na spodnią stronę liści, aby zapewnić całkowite pokrycie i maksymalną skuteczność.

Stosując Oprysk na ćmę bukszpanową, należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń zawartych na etykiecie. Podczas pracy z produktem należy nosić odzież ochronną, taką jak rękawice, okulary i odzież z długimi rękawami, aby uniknąć kontaktu ze skórą.

Ogólnie rzecz biorąc, Oprysk na ćmę bukszpanową jest wysoce skutecznym środkiem owadobójczym do zwalczania ćmy bukszpanowej i innych szkodników ogrodowych. Prawidłowo stosowany może pomóc chronić bukszpany i krzewy przed uszkodzeniami oraz zapewnić im zdrowie i piękny wygląd.


Zwalczanie ćmy bukszpanowej przez oprysk na bazie naturalnych bakterii:


Jednym z oprysków na bazie naturalnych bakterii jest preparat Lepinox, który działa powierzchownie. Zawiera w składzie naturalne bakterie (Bacillus thuringiensis) występujące w glebie oraz na roślinach. Bakterie te wytwarzają krystaliczne białka, które aktywują się po dostaniu się do przewodów pokarmowych gąsienic motyli lub ciem. Zainfekowane szkodniki przestają żerować i giną w ciągu 72 godzin! Po czasie czarnieją i się kurczą.

Lepinox - Naturalny oprysk na ćmę bukszpanowąZwalczanie ćmy bukszpanowej przez oprysk chemiczny


Najskuteczniejsza jednak w zwalczaniu ćmy bukszpanowej jest metoda oprysku chemicznego. Jednym z takich środków jest Mospilan 20 SP. Cechuje go tzn. formuła długiego działanie. Nawet wylęgnięte po pewnym czasie od oprysku larwy, zostaną wyeliminowane. Ponadto jest to środek, który w roślinie działa na 3 sposoby: powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.

Takie działanie zapewnia, że nawet w przypadku niedokładnego oprysku, środek zostanie rozprowadzony po całej roślinie. Jednak ważne jest, aby używać tych produktów ostrożnie i zgodnie z instrukcjami producenta, aby uniknąć szkody dla pożytecznych owadów i zapylaczy.

Mospilan 20 chemiczny oprysk na ćmę bukszpanową


Zapobieganie przez wzmacnianie roślin

Oprócz wyżej wymienionych metod odławiania ćmy bukszpanowej, ważne jest podjęcie środków zapobiegawczych w celu uniknięcia przyszłej inwazji. Można to osiągnąć poprzez utrzymywanie roślin w zdrowiu poprzez odpowiednie podlewanie, nawożenie i przycinanie. Zaleca się również sadzenie gatunków bukszpanu odpornych na ćmę bukszpanową, takich jak Buxus sempervirens 'Suffruticosa' i Buxus microphylla.


Podsumowując: odławianie ćmy bukszpanowej to ciężkie zadanie, które wymaga starannego planowania i dbałości o szczegóły. Istotne jest wczesne wykrycie obecności ćmy bukszpanowej i podjęcie szybkich działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się plagi.