Agrowłóknina - jak i kiedy ją stosować? Rodzaje i zalety używania agrowłókniny. Wybierz najlepszą dla Siebie! 15.03.2023

Agrowłóknina - jak i kiedy ją stosować? Rodzaje i zalety używania agrowłókniny. Wybierz najlepszą dla Siebie!

Agrowłóknina - jak i kiedy ją stosować? Rodzaje i zalety stosowania agrowłókniny.


Agrowłóknina to materiał, który jest powszechnie stosowany w rolnictwie do ochrony roślin. Jest to rodzaj tkaniny wykonanej z włókien syntetycznych lub naturalnych. Agrowłóknina stosowana jest głównie do osłaniania roślin przed szkodnikami, warunkami atmosferycznymi i innymi zagrożeniami, które mogą wpłynąć na ich wzrost i rozwój. Umożliwia wczesną uprawę w sezonie, wpływa na przedłużenie sezonu wegetacyjnego, a także uzyskanie lepszych plonów.

Agrowłóknina wyróżnia się szeroką gamą zastosowań, w zależności od rodzaju i grubości. Dostępna jest w kilku rodzajach, takich jak agrowłóknina biała -wiosenna, biała- zimowa, czarna ściółkująca czy folia biodegradowalna.


Agrowłóknina biała - wiosenna


Agrowłóknina biała - wiosenna to rodzaj agrowłókniny, który jest stosowany na początku sezonu wegetacyjnego, zwykle wiosną. Jest to lekka, przepuszczalna dla powietrza i wody tkanina, która zapewnia ochronę przed wiatrem i niskimi temperaturami, a jednocześnie umożliwia dostęp do światła, niezbędnego dla wzrostu roślin.Agrowłóknina AGRO-NOVA Wiosenna 1,6 x 10 m


Zalety stosowania agrowłókniny białej


 • Ochrona roślin - agrowłóknina biała działa jako bariera dla szkodników i owadów, utrudniając im dostęp do roślin, co pomaga w ochronie upraw przed szkodnikami.
 • Ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi - pomaga chronić rośliny przed nagłymi zmianami temperatury, wiatrem oraz opadami: deszczu, śniegu czy gradu.
 • Poprawa wzrostu roślin - zapewnia optymalną wilgotność gleby, co pomaga w lepszym wzroście i rozwoju roślin.
 • Ochrona przed promieniowaniem UV - agrowłóknina biała zapobiega oparzeniom i uszkodzeniom roślin spowodowanym nadmiernym naświetlaniem.
 • Zapobieganie chwastom - działa jako bariera dla chwastów, zapobiegając ich wzrostowi i rozprzestrzenianiu się. Dzięki temu ogranicza też konieczność stosowania pestycydów.
 • Przyspieszenie dojrzewania roślin - agrowłóknina biała zwiększa temperaturę wokół roślin, co przyspiesza dojrzewanie upraw.
 • Łatwe użycie - nie wymaga specjalistycznego szkolenia ani narzędzi, a po zakończeniu sezonu łatwo ją usunąć.

Agrowłóknina czarna - ściółkująca


Agrowłóknina czarna – ściółkująca jest zwykle stosowana jako warstwa ściółkująca na ziemi w celu zapobiegania wzrostowi chwastów, utrzymywania wilgoci w glebie i ograniczania erozji. Dzięki swojej ciemnej barwie agrowłóknina czarna szybciej się nagrzewa, co przyspiesza wzrost roślin. Najczęściej stosowana w uprawach truskawek, ogórków, pomidorów, papryki i innych warzyw.


Agrowłóknina AGRO-NOVA ściółkująca na chwasty 1,6 x 10

Zalety stosowania agrowłókniny czarnej:


 • Zapobiega wzrostowi chwastów - działa jak bariera dla chwastów, uniemożliwiając im wzrost. Dzięki temu minimalizuje się potrzebę stosowania środków chemicznych.
 • Chroni glebę przed erozją - skutecznie zabezpiecza glebę przed erozją, która może powodować straty w ilości i jakości upraw.
 • Zwiększa temperaturę gleby - Czarna agrowłóknina pochłania większą ilość ciepła, co przyspiesza wzrost roślin i zwiększa ich plonowanie.
 • Ułatwia utrzymanie wilgoci - Dzięki temu, że działa jak izolator termiczny, zmniejsza się parowanie wody z gleby, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w glebie.
 • Poprawia jakość i ilość plonów - Agrowłóknina czarna pomaga zwiększyć ilość i jakość plonów, ponieważ chroni rośliny przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
 • Jest łatwa w użyciu - można ją łatwo przyciąć do odpowiedniego rozmiaru i umieścić na glebie.
 • Ochrona przed owadami i szkodnikami - stanowi barierę dla owadów i szkodników, dzięki czemu chroni rośliny przed ich atakami.
 • Chroni plony przed zabrudzeniem- rozłożona agrowłóknina stanowi barierę między owocami a ziemią, chroni plony przed zabrudzeniem.

Technologia AGRO-MARINA użyta w agrowłókninie ściółkującej


Agrowłókniny Agro Marina™ to produkty o wyjątkowych właściwościach ochronnych dla upraw. Dzięki swojej przepuszczalności świetnie się sprawdzą na świeżo wysadzonych sadzonkach kapusty, kalafiora, brokułu i innych warzyw.

Nie przygniatają roślin i pozwala na podlewanie przez agrowłókninę zaraz po posadzeniu.

Dzięki specjalnym właściwościom przepuszczania wody od momentu położenia, użytkownik ma pewność, iż okryta roślina nie ulegnie zgnieceniu po opadach deszczu.


Agrimpex agrowłóknina ściółkująca na chwasty 1,6 x 10 m + szpilki

Folia biodegradowalna


Folia biodegradowalna to rodzaj agrowłókniny, który jest biodegradowalny i zaprojektowany tak, aby rozłożyć się w naturalny sposób w glebie po zakończeniu sezonu wegetacyjnego. Ten rodzaj agrowłókniny jest szczególnie popularny w uprawie warzyw i owoców, ponieważ nie pozostawia resztek w glebie.


Folia ściółkująca biodegradowalna i kompostowalna 1,6 x 10 m

Zalety stosowania folii biodegradowalnej:


 • Folia biodegradowalna to materiał, który ulega rozkładowi biologicznemu w naturalnych warunkach, dzięki czemu ma szereg zalet.
 • Łatwość utylizacji - może być łatwo utylizowana poprzez kompostowanie lub rozkład w naturalnych warunkach, co zmniejsza ilość odpadów i obciążenie środowiska.
 • Ochrona środowiska - folia biodegradowalna jest bardziej przyjazna dla środowiska niż tradycyjna folia polietylenowa, która zwykle nie ulega rozkładowi, powodując zanieczyszczenie środowiska.
 • Redukcja emisji gazów cieplarnianych - produkcja i utylizacja folii biodegradowalnej powoduje mniejsze emisje gazów cieplarnianych niż tradycyjna folia polietylenowa.
 • Wzrost jakości gleby - po rozkładzie, folia biodegradowalna może dostarczyć składników odżywczych do gleby, co przyczynia się do wzrostu jakości gleby i lepszego wzrostu roślin.
 • Odporność na wilgoć - może być odporna na wilgoć, co pozwala na jej stosowanie w różnych warunkach atmosferycznych.
 • Innowacyjność - stosowanie folii biodegradowalnej to innowacyjne rozwiązanie, które może pomóc w zwiększeniu efektywności upraw i przyczynić się do poprawy jakości i wydajności produkcji.
 • Folia biodegradowalna posiada również zalety czarnej agrowłókniny, w tym: zapobiega wzrostowi chwastów, chroni glebę przed erozją, zwiększa temperaturę gleby, ułatwia utrzymanie wilgoci, poprawia jakość i ilość plonów, jest łatwa w użyciu, chroni przed owadami i szkodnikami, chroni plony przed zabrudzeniem.

Agrowłóknina zimowa


Agrowłóknina zimowa jest zwykle cięższym materiałem niż agrowłóknina wiosenna. Jest to materiał, który zapewnia ochronę przed mrozem i niskimi temperaturami, co pozwala na przedłużenie sezonu wegetacyjnego roślin. Agrowłóknina zimowa jest szczególnie przydatna w uprawie roślin w regionach, gdzie zimy są długie i surowe.


Zalety stosowania agrowłókniny zimowej:


 • Ochrona roślin przed mrozem - chroni rośliny przed mrozem i przymrozkami, zapewniając im dodatkową warstwę izolacji termicznej i ograniczając straty ciepła.
 • Ochrona przed szkodnikami - działa jako bariera dla szkodników, takich jak m.in. mszyce i przędziorki, które nie są aktywne w zimie, ale mogą pojawić się wcześniej w sezonie.
 • Ochrona przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi - chroni rośliny przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz i śnieg.
 • Poprawa wzrostu roślin - zapewnia optymalną wilgotność gleby, co pomaga w lepszym wzroście i rozwoju roślin.
 • Poprawa jakości plonów - agrowłóknina zimowa pomaga chronić rośliny przed uszkodzeniami spowodowanymi przez mrozy i przymrozki, co przyczynia się do poprawy jakości i wydajności plonów.
 • Łatwe w użyciu - jest łatwa w użyciu i może być stosowana na różnych typach roślin i w różnych warunkach atmosferycznych. Jest również łatwa do przechowywania i transportu.

Jak należy mocować agrowłókninę ściółkującą i folię biodegradowalną?


Aby poprawnie zastosować agrowłókninę lub folię biodegradowalną, należy przestrzegać kilku zasad dotyczących jej kładzenia i mocowania:


 1. Przygotowanie gruntu - przed ułożeniem agrowłókniny należy przygotować grunt poprzez usunięcie chwastów i kamieni oraz wygładzenie powierzchni.
 2. Ułożenie agrowłókniny lub folii biodegradowalnej materiał należy ułożyć na grunt równomiernie, z zachowaniem odpowiedniego napięcia, aby uniknąć powstawania fałd i zagwarantować równomierne rozłożenie ciężaru roślin.
 3. Mocowanie agrowłókniny lub folii biodegradowalnej - agrowłóknina powinna być mocowana, aby uniknąć przesuwania się i podniesienia się na wietrze. Można ją mocować przy pomocy specjalnych szpilek, które wbija się w ziemię, bądź za pomocą kamieni, desek lub innych ciężkich przedmiotów położonych na brzegach.
 4. Przytnij agrowłókninę - jeśli agrowłóknina jest zbyt duża, należy ją przyciąć nożyczkami do odpowiedniego rozmiaru.
 5. Wykonaj otwory - aby umożliwić roślinom wzrost, należy wykonać otwory w agrowłókninie w miejscach, gdzie będą rosły rośliny. Nacięcie wykonuje się "na krzyż". Otwory należy wykonać za pomocą nożyczek, tak aby były wystarczająco duże, aby przepuścić rośliny, ale wystarczająco małe, aby w dalszym ciągu chroniła rośliny przed szkodnikami i chorobami.
 6. Kładzenie kolejnych warstw agrowłókniny lub folii biodegradowalnej - jeśli potrzebne jest ułożenie kolejnych warstw agrowłókniny, należy je ułożyć w ten sam sposób, co pierwszą warstwę, a następnie odpowiednio je mocować.

Jak stosować agrowłókninę białą wiosenną oraz zimową?


Agrowłókninę białą wiosenną i zimową należy rozłożyć nad roślinami luźno, tak aby rośliny miały wystarczającą ilość miejsca do swobodnego wzrostu. Agrowłóknina powinna pokrywać całą powierzchnię, na której rosną rośliny. Agrowłóknina powinna być mocowana do ziemi, aby uniknąć przesuwania się lub odrywania od podłoża. Do mocowania można wykorzystać specjalne szpilki.


Podsumowując, wyróżniamy kilka rodzajów agrowłókniny, w tym: wiosenną, zimową, ściółkująca oraz folię biodegradowalną. Każda z nich ma inne przeznaczenie i posiada wiele zalet.