Bakterie do oczka wodnego – ranking skutecznych preparatów 04.05.2020

Jeśli posiadacie w ogrodzie jakiś zbiornik wodny, np. oczko wodne lub sadzawkę, to zapewne doskonale wiecie, że wymaga on zaangażowania. Aby utrzymać je w dobrym stanie, warto regularnie wykorzystywać bakterie do oczyszczania stawu. Te biopreparaty poprawiają przemianę materii w zbiorniku, zapobiegając nadmiernym osadom, mętności czy eutrofizacji. Poniżej prezentujemy najlepsze bakterie do oczka wodnego na naszym rynku.

1. Akwesan – bakterie do oczek wodnych o sprawdzonym działaniu

To jeden z bardziej popularnych i częściej wykorzystywanych biopreparatów do oczek wodnych. Jest wielozadaniowy – świetnie poprawia cykl przemiany materii i oczyszcza zbiornik, reguluje poziom azotanów i fosforanów, oczyszcza wodę ze zmętnienia, zapobiega eutrofizacji i redukuje poziom chlorofilu.

Akwesan to bakterie do oczek wodnych, które są dosyć łatwe w dozowaniu. Ten biopreparat występuje w formie proszku. Wystarczy samodzielnie odmierzyć dawkę 10 g na każdy metr kwadratowy zwierciadła wody, a otrzyma się optymalną dawkę dla naszego stawu. Najlepiej stosować bakterie do oczka wodnego dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Należy pamiętać, by rozprowadzić biopreparat po całej powierzchni zbiornika wodnego możliwie najbardziej równomiernie.

Akwesan ma dodatkowe zalety, np. potrafi wiązać metale ciężkie. Jest też chętnie kupowany przez właścicieli stawów hodowlanych, gdyż te bakterie do oczyszczania stawu poprawiają efektywność wykorzystania karmy dla ryb. Akwesan można z powodzeniem wykorzystywać dla stawów kąpielowych.

2. Hydroidea EcoGern – starter do oczek wodnych

To wysokiej klasy, innowacyjny starter dla oczek wodnych i stawów. Cechuje się bardzo wysokim stężeniem bakterii – w jednym gramie produktu jest ich jeden miliard. Jaki jest tego cel? Preparat ten jest aktywatorem, działa więc niezwykle szybko i już po zaaplikowaniu poprawia równowagę biologiczną w wodzie. Bakterie do oczka wodnego należą do grupy szybko utleniających związki azotowe, jak amoniak i azotyny. Hydroidea EcoGern Starter doskonale sprawdzi się w przypadku mocno obciążonych stawów, sadzawek i oczek wodnych. Biopreparat jest ekologiczny i bezpieczny dla ryb. Sposób dozowania to 100 g preparatu na każde 10 000 L wody – jak widać jest on niesamowicie wydajny!

3. Trigger-3 – bakterie do stawu w tabletkach

Biopreparat o nazwie Trigger-3 to jeden z bestsellerów w naszym kraju. Klienci chętnie po niego sięgają, bo łączy w sobie doskonałą efektywność oczyszczania oczek wodnych z bardzo łatwym dozowaniem. Preparat ten występuje na rynku w postaci kapsułek. Aplikowanie jest bardzo proste, na każde 1 000 L wody w stawie należy wykorzystać dwie tabletki. Bakterie do oczka wodnego rozrabia się w wodzie i rozprowadza równolegle po całej jego powierzchni. Jedno opakowanie 100 tabletek jest więc bardzo wydajne i starcza na wiele cykli oczyszczania stawu. Cena? Ok 140 – 150 zł za wiaderko 100 szt, co w przypadku niewielkich oczek wodnych w ogrodach starcza na lata.