Jak odblokować zapchany drenaż? Sposób na usuwanie zatorów w tunelach, rurach i studniach chłonnych 29.12.2021

Jak odblokować zapchany drenaż? Sposób na usuwanie zatorów w tunelach, rurach i studniach chłonnych

Udrażnianie zablokowanego drenażu. Sposoby na niedrożny drenaż. Jak zapobiec zablokowaniu tuneli drenarskich, rur i studni chłonnej?

Sprawnie działający system rozsączający jest podstawowym elementem przydomowej oczyszczalni ścieków. Zadaniem drenażu jest równomierne wprowadzenie do systemu wstępnie odczyszczonych ścieków wypływających z osadnika gnilnego. Już na etapie montażu oczyszczalni ważne jest, aby dobrać odpowiedni system rozsączania do ilości ścieków czy przepuszczalności gruntu.


Jednak, co zrobić gdy tunele, drenaż liniowy lub studnia chłonna przestanie odbierać wodę?


Zanim zadzwonisz po kosztowną firmę monterską lub rozkopiesz piękny ogród spróbuj na własną rękę udrożnić zablokowany drenaż. W niniejszym artykule przybliżymy tematykę prawidłowego udrażniania drenażu oraz wybierzemy najlepszy sposób na zablokowany drenaż.  


Zapraszamy do lektury!Zatkany drenaż to jeden z najczęściej występujących problemów, dotykających przydomowe oczyszczalnie ścieków.


Główne objawy nieprawidłowego działania systemu rozsączającego lub studni chłonnej to:

 • w studzience rozdzielczej lub kominkach odpowietrzających stoi woda,
 • podczyszczony ściek cofa się do głównego zbiornika,
 • poziom nieczystości w oczyszczalni jest podniesiony,
 • w nitkach drenażowych, w tunelach rozsączających zalega muł (zamulenie instalacji),
 • warstwa odbierająca jest nasiąknięta i nie odbiera oczyszczonego ścieku.Jakie są przyczyny zablokowanego drenażu? Dlaczego w tunelach drenarskich stoi woda?

Przyczyn zalegającej wody w drenażu jest wiele. Możemy je podzielić na dwie kategorie:


1. Wadliwe wykonanie instalacji rozprowadzającej ściek podczyszczony:

 • za krótki drenaż rozsączający lub zbyt mała ilość tuneli rozsączających (sekcji),
 • instalacja na słabo przepuszczalnym gruncie (np. glina),
 • rury drenażowe położone bez zachowania odpowiednich spadków,
 • za głębokie osadzenie drenażu (zła wentylacja),
 • brak pokrycia drenażu specjalną włókniną (możliwość naruszenia przez system korzeniowy) lub za mała ilość kruszywa.


sprawdź tunele drenażowe w niskiej cenie


2. Niewłaściwe użytkowanie oczyszczalni:

 • duże ilości tłuszczu, silne środki czyszczące, antybiotyki,
 • za rzadkie opróżnianie zbiornika - "przestana mikroflora osadnika",
 • brak profilaktyki  - niestosowanie specjalistycznych biopreparatów - aktywatorów oczyszczalni,
 • brak konserwacji instalacji drenażowej.


Wyżej wymienione błędy instalacyjne, ale także eksploatacyjne mogą być powodem pojawiającej się kolmatacji (blokady) w systemie drenażowym. Pomijając kwestie nieprawidłowego wykonania oczyszczalni, przyczyn zatorów należy szukać właśnie w braku stosowania odpowiednich preparatów bakteryjnych. Gdy proces bioredukcji przebiega nieefektywnie, trudno rozpuszczalne złogi organiczne i tłuszcz mogą odkładać się w drenażu, a następstwem tego jest jego zblokowanie, a w skrajnych przypadkach nawet całkowite zatrzymanie procesów oczyszczalnia ścieków.

Problemy utrudnionego odprowadzania wody pościekowej dotyczą również właścicieli biologicznych oczyszczalni z napowietrzaniem. Tak samo, jak w przypadku oczyszczalni drenażowej, do systemu rozsączającego mogą przedostać się duże ilości tłuszczy, nieprzerobionego ścieku czy obumarłego osadu czynnego, co powoduje tworzenie się warstwy błony biologicznej, która obrasta osadem i tworzy niedrożność.Zapchany drenaż - najlepsze sposoby na stojącą wodę w tunelach i rurach drenażowych


Prawidłowa eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków zmniejsza ryzyko pojawienia się zatoru w drenażu. Regularne aplikowanie dobrych bakterii oraz zapobiegawcze (minimum raz w roku) odpowiednich bioudrażniaczy pozwoli praktycznie całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia niedrożności drenów. Jest to najtańszy sposób, który pozwoli cieszyć się sprawną instalacją przez wiele lat. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do udrażniania drenażu. Specjalna enzymatyczna formuła likwiduje tłuszcz, a aktywne składniki biologiczne rozbijają zatory organiczne. Sprawdź dostępną ofertę w sklepie Aktywatory.pl


Co w momencie, kiedy już doszło do zaniedbania, a w drenażu, pakietach, tunelach lub studni chłonnej stoi woda?


Jak wyczyścić i udrożnić zablokowany drenaż? Jak uruchomić niedrożne tunele?  Proces odblokowania drenażu w kilku krokach:Po pierwsze...


Kilkukrotne płukanie drenażu wężem z głowicą do czyszczenia kanalizacji podłączonym do myjki ciśnieniowej (np. zestaw do czyszczenia rur i kanalizacji Karcher). Takie czyszczenie mechaniczne pozwoli na homogenizację (rozdrobnienie) zalegającego osadu oraz rozbicie twardszych powierzchni materii organicznej w celu lepszej penetracji roztworów udrażniających.Po drugie…


Osuszenie układu rozsączającego, czyli odpompowanie zalegającej wody, ścieku ze studzienki kontrolnej oraz z kominków odpowietrzających. A także zabezpieczenie drenażu czy studni chłonnej przed dostaniem się świeżego ścieku w trakcie działania udrażniacza (zapewnia największą wydajność biopreparatu).Po trzecie…


Przygotowanie specjalistycznego roztworu udrażniającego. W przypadku mocnych blokad najlepiej sprawdzi się preparat Neobac unblocker, który zawiera najwyższe stężenie aktywnych biologicznie składników (enzymy, bakterie, aktywatory bakteryjne).


neobac udrażniacz drenażuPrzyjmuje się, że w przypadku instalacji drenażowej, o łącznej sumie do 30 metrów aplikujemy dawkę - 1kg preparatu (lub więcej w zależności od wielkości obciążenia ściekiem) na niedrożny drenaż. Dla tuneli drenażowych cechujących się większą powierzchnią względną - ilość roztworu (preparatu) należy podwoić. Rozrobiony środek udrażniający wlewamy na początku układu drenażowego (do studzienki rozdzielającej ścieki na drenaż) lub do wnętrza studni chłonnej. Dodatkowo mniejszą część roztworu (ok. 10-20%) zalecamy dozować przez kominki odpowietrzające. W przypadku mocnych blokad zalecamy powtórne dawkowanie po około miesiącu, aby doczyściło się to, co jest pod drenażem i przeniknęło do warstwy glebowej odbierającej nieczystości (żwir, kamień).Gdzie stosować specjalistyczne preparaty udrażniające?

Dedykowane preparaty udrażniające aplikujemy zawsze do studzienki kontrolnej (rozdzielczej), od której odchodzą główne nitki drenażu lub do wnętrza studni chłonnej. Nigdy nie wlewamy ich bezpośrednio do głównego zbiornika oczyszczalni. Niestety, dość często okazuje się, że Klienci nie mają studzienek rewizyjnych, co w konsekwencji przyczynia się do problemów z poprawną pracą oczyszczalni.

Taka studzienka to jeden ważniejszych elementów instalacji. Powinna zostać zamontowana ze względu na możliwość ewentualnej inspekcji, kontroli ciągłości instalacji drenażowej lub dokonania ewentualnych napraw. W przypadku jej braku można ją samodzielnie zainstalować. Warto wybierać studzienki rewizyjne, które są wykonane z tworzyw sztucznych - są nie tylko wytrzymałe i odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, ale też lekkie, co ułatwia ich samodzielną instalację - przykład studzienki kontrolno-pomiarowej.


studzienka rozdzielcza inspekcyjnaWpływ zmiękczacza wody i pieca kondensacyjnego na działanie oczyszczalni


Warto pamiętać, że nie należy odprowadzać do oczyszczalni skroplin z pieców kondensacyjnych czy popłuczyn ze stacji uzdatniana wody. Nadmiar soli może mieć negatywny wpływ nie tylko na skład ścieku w oczyszczalni, ale także drenaż, który odprowadza ścieki po oczyszczaniu do środowiska.


Niektórzy sprzedawcy zalecają właścicielom przydomowych oczyszczalni ścieków dorzucanie większej ilości bakterii dla zachowania prawidłowości procesu rozkładu. Takie rozwiązanie relatywnie może nie przynieść oczekiwanych efektów. Zawsze polecamy montaż osobnego obiegu (sprawdź przykład tunelu rozsączającego), z racji, że solanka obniża wydajność, utrudnia pracę i rozwój bakterii, co w konsekwencji może przekładać się na wolniejszy rozkład nieczystości w glebie.


Zdarza się, że nie ma możliwości grawitacyjnego odprowadzenia skroplin, wówczas warto wyposażyć się w specjalny neutralizator, który wyeliminuje kwaśny kondensat z kotła przed jego odprowadzeniem do oczyszczalni ścieków.


Należy mieć świadomość, że przywrócenie pełnej sprawności instalacji zależy od wielu, wyżej opisanych czynników. Pamiętajmy, że jednak najważniejsza jest profilaktyka. Tylko regularne stosowanie specjalistycznych, dobrych bakterii i bioudrażniaczy pozwoli uniknąć wystąpienia problemów z rozsączaniem. Jeżeli nie zmienimy składu nieczystości, to problem będzie się powtarzał.