
KOSZE FILTRACYJNE DO OCZYSZCZALNI - JAKA JEST ICH FUNKCJA?
Kosz filtracyjny jest bardzo ważnym elementem przydomowej oczyszczalni ścieków.
Montujemy go w osadniku gnilnym, w ujściu zbiornika, żeby zabezpieczyć kolejne elementy systemu oczyszczania ścieków np. drenaż rozsączający. Aby odpowiednio pełnił swoją funkcje musi być wypełniony odpowiednim materiałem filtracyjnym (wkładem).
Najczęściej wybieranymi przez użytkowników przydomowych oczyszczalni materiałami są kształtki polietylenowe (PE) lub puzzolana, które stanowią barierę dla nieupłynnionych zawiesin mogący wywołać późniejszą blokadę systemu rozsączania.
JAKIE WYPEŁNIENIE FILTRA DO OCZYSZCZALNI WYBRAĆ?
Na naszym rynku są dostępne różne wkłady do kosza filtracyjnego, które skutecznie zabezpieczają dalsze odcinki oczyszczalni przez zatkaniem przez grubsze - niezredukowane - zanieczyszczenia mechaniczne.
Najpopularniejszym wyborem jest puzzolana, materiał pochodzenia wulkanicznego, którego powierzchnia jest porowata, a jej właściwości są idealne do tworzenia odpowiedniej błony biologicznej - największa powierzchnia adsorpcyjna dla bakterii w oczyszczalni.
Wysoka jakość produktu skutecznie blokuje nieupłynnione frakcje, dzięki czemu nie dochodzi do zamulenia systemu drenarskiego (drenaży i studni chłonnych).
Ubytki materiału wulkanicznego należy systematycznie uzupełniać, a z upływem czasu całkowicie wymienić (średnio raz na 2-3 lata). Wynika to z faktu, że po kilku latach eksploatacji oczyszczalni puzzolana uzyskuje strukturę grubego żwiru, a co za tym idzie traci swoje właściwości powierzchniowego wiązania błony biologicznej.
SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
Najnowocześniejszym materiałem filtracyjnym, który cieszy się coraz większą popularnością są kształtki polietylenowe (PE).
Ich zadaniem, tak samo jak w przypadku puzzolany jest zabezpieczenie kolejnych elementów oczyszczalni przed przedostaniem się grubszych cząstek ścieków.
Do zalet wypełniacza polimerowego należą:
- lekkość - materiał wykonany z tworzywa polietylenowego,
- trwałość - materiału nie ubywa z biegiem czasu, tak jak jest to w przypadku puzzolany nie trzeba go uzupełniać,
- łatwość czyszczenia - waga oraz materiał wykonania pozwala na szybkie płukanie pod bieżącą wodą.
Dodatkowo pojedyncza kształtka została zaprojektowana tak, aby uzyskać najwyższy współczynnik powierzchni właściwej, a jej struktura pozwala na całkowite zabudowanie błoną biologiczną - odpowiednie osiedlenie drobnoustrojów gwarantujące najwyższą aktywność biologiczną.
SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
Jak często czyścić filtr oczyszczalni i utrzymać właściwe oczyszczanie ścieków?
Elementy instalacji należy odpowiednio kontrolować, aby dobrze oczyszczały przepływające ścieki. Warto dopilnować, aby oczyszczalnia była odpowiednio serwisowana i eksploatowana.
Bardzo ważne jest opróżnianie osadnika, czyszczenie filtrów oraz stosowanie odpowiednich biopreparatów, które będą wspomagały pracę naszej oczyszczalni. Kosze filtracyjne powinny być okresowo, przynajmniej 2-3 razy w roku poddane kontroli, a w razie konieczności przepłukane pod bieżącą wodą. Zależnie od zastosowanego wkładu filtracyjnego warto co kilka lat zaplanować jego wymianę.
Podsumowując...
zastosowanie kosza filtracyjnego jest bardzo dobrym rozwiązaniem chroniącym elementy rozsączające ścieki do gruntu (drenaż, studnie chłonne), a jego skuteczność związana jest z kondycją i rodzajem wypełnienia. Wybór odpowiedniego materiału zależy od preferencji użytkownika.
Puzzolana to bardzo dobry materiał wulkaniczny, który ma doskonałe podłoże do tworzenia błony biologicznej. Z czasem się zużywają, więc jej ilość należy uzupełniać, a z czasem wymienić. Natomiast kształtki polietylenowe stanowią dużą konkurencje dla materiałów tradycyjnych. Wyróżnia je lekkość, odporność na uszkodzenia oraz łatwość czyszczenia przy nieznacznie mniejszych parametrach adsorpcyjnych.