Kleszcze - jak się przed nimi uchronić

28.05.2018
Kleszcze - jak się przed nimi uchronić

Wiosna i lato to pory roku, na które z utęsknieniem czekają zarówno dzieci, jak i dorośli. Rozrywki czy nawet spacery na świeżym powietrzu, są wówczas najatrakcyjniejszą oraz najbardziej relaksującą formą spędzania wolnego czasu. Beztroska zabawa na łonie natury nie jest niestety całkowicie bezpieczna dla dzieci. Na boiskach, w parkach czy na polanach czyha bowiem niebezpieczeństwo, jakim są kleszcze.

Czym są kleszcze?

Kleszcze to rodzaj pajęczaków pochodzących z podgrupy roztoczy. To pasożyty zewnętrzne wszystkich kręgowców. Pożywieniem kleszczy jest krew. Podczas żerowania około co trzeci pajęczak przenosi bardzo groźne choroby, które potrafią zdegradować zaatakowany organizm. Pajęczaki znajdują się w trawach, a ich największa aktywność przypada od rana do południa, a także wieczorem w okresach maj – czerwiec oraz wrzesień – październik.

Choroby, które może wywołać kleszcz

Ten maleńki pajęczak, pomimo niepozornej wielkości, może okazać się bardzo groźny dla naszego dziecka. Ukąszenie może przyczynić się do zarażenia m.in. wirusem niewyleczalnej boreliozy lub KZM, czyli kleszczowym zapaleniem mózgu. Zarażenie wirusem KZM w zaawansowanej fazie objawia się zaburzeniami świadomości, wysoką gorączką i wymiotami. Możliwe jest też wystąpienie śpiączki lub porażenia neurologicznego. Wirus KZM może być także sprawcą zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych lub zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego.

Profilaktyka

Nieustanna ruchliwość oraz ciekawość świata, które są całkowicie naturalną rzeczą u dzieci, często powodują ryzyko złapania kleszcza. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednie profilaktyka. W celu zminimalizowania ryzyka powinno się stosować tzw. środki zapobiegawcze. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiedniej odzieży i zachowaniu wzmożonej ostrożności. Warto zaopatrzyć dziecko w buty z wysokimi cholewkami, a za każdym razem po skończonej zabawie na świeżym powietrzu, należy dokładnie obejrzeć ciało dziecka. Wskazany jest także prysznic i zmiana ubranka.

Skuteczna ochrona przed kleszczami – środki przeznaczone dla dzieci

Niestety sama profilaktyka nie jest wystarczająca, aby skutecznie ochronić malucha przed ukąszeniem. Z tego względu warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. W sprzedaży dostępne są żele, spreje oraz płyny działające odstraszająco na kleszcze i inne insekty. Środki przeznaczone dla dzieci powinny być nieco inne niż te, których używają dorośli. Preparaty z DEETem są zdecydowanie za mocne dla dzieci, przez co często wywołują podrażnienia. Znacznie bezpieczniejszą substancją dla maluchów są środki z naturalnym Citriodiolem, który skutecznie odstraszy komary i kleszcze. Takim preparatem jest np. VACO płyn na komary i kleszcze dla dzieci.

W jaki sposób należy usunąć kleszcza, gdy pojawi się na skórze dziecka?

Zdarza się, że prewencja przed ukąszeniem nie zadziała i dziecko złapie kleszcza. Wówczas konieczna jest natychmiastowa interwencja. W naszym sklepie dostępny jest specjalny preparaty oraz szczypce, które przeznaczone są do usuwania kleszczy. Dzięki nim możemy samodzielnie usunąć kleszcza ze skóry dziecka (Zestaw do usuwania kleszczy). Warto jednak pomyśleć o szczepieniach ochronnych, które są jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie KZM. Są to zalecane szczepienia, zawarte w Polskim Programie Szczepień Ochronnych.

Zdrowie dziecka jest najważniejsze, dlatego warto pomyśleć o środkach zapobiegawczych już w najmłodszych latach życia maleństwa. Sama profilaktyka niestety nie wystarczy, by uchronić dziecko przed ukąszeniem kleszcza. Kierujmy się więc zasadą, która mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Wszystkie preparaty odstraszające kleszcze i komary znajdziesz tutaj: https://aktywatory.pl/105-kleszcze-i-komary

Polecane produkty

BioStart Złoże + Enzybac 1000g
promocja

BioStart Złoże + Enzybac 1000g

Cena: 106,73 zł 112,35 zł
Biosanit 20 x 30 g (saszetki)
promocja

Biosanit 20 x 30 g (saszetki)

Cena: 43,69 zł 48,00 zł
BluKlar 1000 g

BluKlar 1000 g

Cena: 109,99 zł
Bio7 Tłuszcze 480 g
promocja

Bio7 Tłuszcze 480 g

Cena: 65,30 zł 67,30 zł
Rorax Tabletki do WC 3w1

Rorax Tabletki do WC 3w1

Cena: 13,49 zł
BROS Muchospray 750 ml
promocja

BROS Muchospray 750 ml

Cena: 11,32 zł 14,15 zł
Bio7 Choc Microstations + 2 x Bio7 Entretien Microstations
promocja

Bio7 Choc Microstations + 2 x Bio7 Entretien...

Cena: 192,18 zł 196,10 zł
Biopon nawóz uniwersalny 1 kg
promocja

Biopon nawóz uniwersalny 1 kg

Cena: 8,23 zł 9,31 zł

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

zamknij
scroll
PayU.pl płatności online

Copyright © 2009-2018 Aktywatory.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone | Google+