Czyszczenie komina bez konieczności wchodzenia na dach i wzywania kominiarza. Przegląd środków do usuwania sadzy. 09.03.2023

Czyszczenie komina bez konieczności wchodzenia na dach i wzywania kominiarza. Przegląd środków do usuwania sadzy.

Usuwanie sadzy z pieca i przewodów kominowych. Poznaj skuteczne metody czyszczenia pieców oraz kominów


Bezpieczeństwo i wydajność systemów grzewczych to jedne z najważniejszych aspektów dbania o dom. Sadza i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się w piecach i kominach, mogą nie tylko zwiększać ryzyko pożaru, ale także zmniejszać efektywność grzewczą urządzeń. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie sadzy z pieca i przewodów kominowych. W tym artykule przedstawimy skuteczne metody czyszczenia pieców oraz kominów, które pozwolą utrzymać je w czystości i zapewnić bezpieczeństwo i wydajność systemu grzewczego.Jak powstaje sadza? 


Sadza w piecu i kominie powstaje na skutek niecałkowitego spalania paliwa. Podczas procesu spalania węgiel, drewno czy inne paliwo ulegają rozkładowi chemicznemu, tworząc różne związki, w tym tlenki węgla oraz cząstki sadzy.

Niecałkowite spalanie może wynikać z kilku czynników, między innymi: niewłaściwe doprowadzenie powietrza do paleniska, niskie temperatury spalania, złej jakości paliwo lub niesprawne urządzenia grzewcze. Sadza gromadzi się przede wszystkim w miejscach o niskiej temperaturze, gdzie nie dochodzi do pełnego spalania.


Mały żar w piecu powodująca powstawanie sadzy

Dlaczego sadza w kominie jest niebezpieczna? • Sadza gromadząca się w kominie może stanowić poważne ryzyko pożaru. Sadza jest łatwopalna i może zapalić się w wyniku wysokiej temperatury czy małej iskry ognia.
 • Zablokowanie kanałów kominowych: Sadza z czasem gromadzi się w kominie, tworząc osady, które mogą zablokować kanały kominowe. Takie zablokowanie zwiększa ryzyko pożaru, ponieważ gazy z paleniska nie są w stanie swobodnie przepłynąć przez komin, co prowadzi do ich kumulacji w pomieszczeniu i zwiększenia ryzyka wybuchu pożaru.
 • Nagromadzenie się sadzy w kominie może powodować problemy z wentylacją, a to z kolei może prowadzić do gromadzenia się szkodliwych gazów, takich jak tlenek węgla, wewnątrz pomieszczeń i poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zatrucia czy choroby układu oddechowego.
 • Wysoka temperatura spalin oraz nagromadzenie się sadzy w kominie mogą prowadzić do uszkodzenia kominów i urządzeń grzewczych, co może wymagać kosztownych napraw lub ich wymiany.


Co zrobić, gdy zapali się sadza w kominie?


Zapalenie się sadzy w kominie jest bardzo poważnym problemem, który może doprowadzić do pożaru. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim kominie doszło do zapalenia się sadzy, natychmiast podejmij następujące kroki:

 1. Natychmiast zadzwoń na numer alarmowy straży pożarnej i powiadom o sytuacji.
 2. Zamknij dopływ powietrza przy piecu (od góry i od dołu), jeśli jest taka możliwość wygaś piec
 3. Wyjdź z domu, zamykając drzwi za sobą i nie wracaj, aż nie zostanie usunięte zagrożenie.
 4. Nie próbuj samodzielnie gasić pożaru, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne i prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci.
 5. Upewnij się, że wszyscy domownicy są bezpieczni i nie próbują wrócić do domu, dopóki nie zostanie wykluczone zagrożenie pożarowe.

Pamiętaj, że zapobieganie zapaleniom sadzy w kominie to kluczowa kwestia, dlatego regularnie czyść komin i przeprowadzaj przeglądy urządzeń grzewczych.


Jak pozbyć się sadzy z komina, pieca i przewodów wentylacyjnych?


Czyszczenie przewodów kominowych, kominków oraz szyb kominkowych jest nie tylko ważnym elementem utrzymania naszego domu w czystości, ale również może wpłynąć na bezpieczeństwo i wydajność naszego urządzenia grzewczego. Istnije szereg działań, które sktuczenie usuwają sadzę z pieców, kominów i przewodów kominowych.Wezwanie specjalisty - kominiarzaCzyszczenie komina przez kominiarza jest ważnym procesem, który przyczynia się do bezpieczeństwa i wydajności systemu grzewczego w Twoim domu. Oto kilka informacji na temat tego, co robi kominiarz podczas czyszczenia komina:


 1. W pierwszej kolejności kominiarz ocenia stan komina, aby zdecydować, jakie narzędzia i techniki czyszczenia są potrzebne. Kominiarz może wykonać wizualną inspekcję komina, aby sprawdzić, czy jest wolny od nagromadzonej sadzy i innych zabrudzeń. W przypadku, gdy stwierdzone zostaną problemy, kominiarz może zalecić dodatkowe czynności lub naprawy.
 2. Następnie kominiarz zabezpiecza obszar wokół komina, aby uniknąć uszkodzenia mebli, podłóg i innych elementów wyposażenia domu. Zwykle wykonuje to poprzez użycie osłon lub pokryć, które chronią przed kurzem i zabrudzeniami.
 3. Kiedy już obszar jest zabezpieczony, kominiarz przystępuje do czyszczenia komina. Zazwyczaj używa specjalnych narzędzi, takich jak szczotki, węże lub urządzenia pneumatyczne, aby usunąć nagromadzoną sadzę, popiół i inne zabrudzenia z wewnętrznej powierzchni komina.
 4. Po zakończeniu procesu czyszczenia kominiarz przeprowadza kolejną inspekcję, aby upewnić się, że kominek jest całkowicie czysty i wolny od zabrudzeń. W przypadku stwierdzenia problemów lub uszkodzeń kominiarz może zalecić naprawy, lub inne działania, które są potrzebne do utrzymania bezpieczeństwa i wydajności systemu grzewczego.


Czyszczenie komina przez kominiarza jest procesem, który warto przeprowadzać co najmniej raz w roku,
aby zapewnić bezpieczeństwo i wydajność systemu grzewczego w Twoim domu. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój komin wymaga czyszczenia, skontaktuj się z doświadczonym kominiarzem, który pomoże Ci ocenić stan Twojego systemu grzewczego i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.


Kominiarz na dachu czyszczący komin


Sposóby na usuwanie sadzy bez konieczności wchodzenia na dach i wzywania kominiarza


Istnieją domowe sposoby na czyszczenie pieca, które pozwalają na utrzymanie komina w czystości bez konieczności wchodzenia na dach. Regularne stosowanie niżej wymienionych sposobów na czyszczenie ograniczny też konieczność wzywania specjalisty i pomoże zaoszczędzić gotówkę.Czyszczenie pieca i komina z sadzy za pomocą obierków od ziemniaków


Czyszczenie komina za pomocą obierek od ziemniaków to dość popularny sposób na usunięcie nagromadzonej sadzy z kominów, zwłaszcza w domowych warunkach. Polega on na wrzuceniu suchych obierek z ziemniaków, do palącego się węgla lub drewna. Wydzielana z nich skrobia osusza sadzę, sprawiając, że sadza odpada od ścianek wkładu.


Ważne jest jednak, aby pamiętać, że czyszczenie komina obierkami od ziemniaków ma swoje ograniczenia i nie zawsze jest skuteczne. Jeśli kominy są bardzo zanieczyszczone, konieczne może być profesjonalne czyszczenie. Ponadto zawsze należy zachować ostrożność podczas spalania obierek w kominie, ponieważ jest to proces palny i może być niebezpieczny, szczególnie jeśli komin jest bardzo zanieczyszczony.


W przypadku, gdy nie jesteś pewien, jak przeprowadzić czyszczenie komina obierkami od ziemniaków lub masz wątpliwości co do stanu komina, lepiej skontaktować się z doświadczonym specjalistą lub firmą zajmującą się czyszczeniem kominów, aby przeprowadzić profesjonalne czyszczenie i zapewnić bezpieczeństwo Twojego domu.

Zabrudzona szyba w kominku


Czyszczenie pieca przy pomocy specjalistycznych środków usuwających sadzęCzyszczenie pieca za pomocą specjalistycznych środków jest kolejnym sposobem na utrzymanie czystości w piecu, kominie czy kominku bez konieczności wzywania kominiarza. Te specjalne środki do usuwania sadzy są łatwe w użyciu i skutecznie usuwają zanieczyszczenia z kanału kominowego. Aby zastosować tę metodę, wystarczy wlać środek do kanału kominowego, a następnie pozostawić go na kilka godzin lub na noc. Środek rozpuści zanieczyszczenia, które można potem bezpiecznie usunąć z pieca. Ta metoda jest łatwa i skuteczna, ale ważne jest, aby wybrać odpowiedni środek do czyszczenia komina, który będzie bezpieczny dla środowiska i zdrowia. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i wykonać procedurę zgodnie z zaleceniami producenta.


W tym artykule przedstawimy produkty marki GEB oraz Hansa, które pomogą w efektywnym i bezpiecznym czyszczeniu kominków, przewodów kominowych oraz szyb.


GEB – Niemiecka marka produkująca środki i narzędzia do czyszczenia instalacji grzewczych


GEB to niemiecka firma, która wielu lat produkuje środki chemiczne do utrzymania czystości i ochrony różnego rodzaju instalacji, w tym także instalacji grzewczych i rurowych. Firma oferuje szeroki asortyment produktów do czyszczenia, konserwacji i ochrony instalacji, w tym m.in. środki antykorozyjne, preparaty do usuwania osadów i kamienia, środki przeciwzapalne, preparaty do usuwania rdzy, a także płyny do utrzymania czystości kotłów, wymienników ciepła, rur, pomp i innych elementów instalacji.

Firma stawia na innowacyjność i ciągły rozwój, co przekłada się na wprowadzanie na rynek nowych produktów i udoskonalanie już istniejących. GEB stosuje surowe standardy jakościowe i dba o środowisko naturalne, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty jakości ISO 9001 oraz ISO 14001.


GEB PROPFEU Proszek do czyszczenia kominków.


Jednym z produktów, który szczególnie polecamy, jest GEB PROPFEU Proszek do czyszczenia kominków. Ten proszek został specjalnie opracowany do usuwania sadzy, pyłu oraz innych osadów z przewodów kominowych, oraz kominków. GEB PROPFEU Proszek do czyszczenia kominków jest bardzo łatwy w użyciu - wystarczy wsypać proszek do kominka lub przewodu kominowego, a następnie spalić go razem z paliwem. Proszek ten skutecznie usuwa zanieczyszczenia, zapobiega powstawaniu korozyjnych osadów oraz pozytywnie wpływa na wydajność naszego urządzenia grzewczego.

GEB propfeu proszek do czyszczenia pieców, kominów i kominków

GEB Czysta Szyba płyn do czyszczenia szyb kominkowych


Kolejnym produktem marki GEB, który warto polecić, jest GEB Czysta Szyba płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Ten specjalny płyn skutecznie usuwa sadzę oraz inne osady z szyb kominkowych, pozostawiając je błyszczące i czyste. GEB Czysta Szyba płyn do czyszczenia szyb kominkowych działa szybko oraz nie pozostawia smug, co czyni go idealnym do codziennego użytku.


GEB płyn do szyb kominkowych 500 ml

Hansa producent narzędzi oraz środków do czyszczenia.


Hansa to niemiecka firma, która specjalizuje się w produkcji narzędzi oraz środków do czyszczenia. Ich produkty są cenione za wysoką jakość oraz skuteczność w usuwaniu zabrudzeń i osadów z pieców, kominów i innych urządzeń grzewczych. Firma ta oferuje produkty, które są bardzo skuteczne oraz łatwe w użyciu.
Hansa Proszek do czyszczenia kominka usuwania smoły sadzy


Jednym z produktów, który chcemy polecić, jest Hansa Proszek do czyszczenia kominka usuwania smoły sadzy. Ten proszek skutecznie usuwa sadzę oraz inne osady z kominków, pozostawiając je czyste i bezpieczne w użytkowaniu. Hansa Proszek do czyszczenia kominka usuwania smoły sadzy jest bezpieczny dla naszego zdrowia, ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych.


Hansa proszek do usuwania sadzy z pieców i kominów 1kg

Hansa środek do czyszczenia sadzy smoły - saszetki do kominka
Kolejnym produktem marki Hansa, który polecamy, jest Hansa POLANO. Ten specjalny środek do czyszczenia sadzy smoły - saszetki do kominka skutecznie usuwają zalegającą sadzę. W przypadku saszetek Hansa do czyszczenia sadzy i smoły w kominku każda saszetka waży 5 gramów i jest przeznaczona do jednorazowego użycia. Produkt ten jest przeznaczony do czyszczenia kominków, pieców kaflowych, wkładów kominkowych i innych urządzeń grzewczych. Zawarty w saszetce proszek rozpuszcza i usuwa zanieczyszczenia, takie jak sadza, smoła i kamień, które powstają podczas spalania drewna lub węgla.środek do czyszczenia pieców i kominów Hansa Polano

Podsumowanie: Regularne czyszczenie pieców, kominów i przewodów kominowych zmniejsza ryzyko pożaru i daje poczucie bezpieczeństwa. Należy sprawdzać stan instalacji grzewczej w domu poprzez wzywanie specjalisty. Regularne stosowanie środków czyszczących marki GEB lub Hansa ograniczy konieczność wzywania specjalisty i pomoże zaoszczędzić gotówkę.