Większość produktów przeznaczonych do utylizacji ścieków w szambach i oczyszczalniach przydomowych zawiera w swoim składzie mieszankę różnych szczepów bakterii. Podstawową zasadą przechowywania preparatów bakteryjnych jest zabezpieczenie ich przed dostępem wilgoci. Jak w takim razie prawidłowo przechowywać biopreparaty?
Najczęściej na kompozyt bakteryjny składa się kilka szczepów bakterii. Uzyskuje się go na drodze zaawansowanych procesów suszenia i liofilizacji biomasy. Stosowane kompozyty mikrobiologiczne charakteryzują się wysokim stopniem odwodnienia cytoplazmy komórek bakteryjnych. Umożliwia to ich bezproblemowe i długotrwałe przechowywanie nawet w trudnych warunkach (np. bez substancji pokarmowych czy w niskiej lub wysokiej temperaturze).
Na opakowaniach i w kartach charakterystyki aktywatorów bakteryjnych znajdują się zawsze informacje o konieczności prawidłowego przechowywania produktu. Przykład:
Przechowywać tylko w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach, w suchym, chłodnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Preparaty muszą być odpowiednio zabezpieczone i przechowywane w suchych miejscach o stabilnej temperaturze. Kontakt biopreparatu z wilgocią oznacza aktywację "uśpionych" bakterii i znaczne obniżenie ich ilości. Efektem będzie pogorszenie funkcjonowania zaszczepianej nim instalacji.
Unikać należy zakupu i stosowania produktów źle składowanych, ponieważ ich skuteczność jest bardzo ograniczona. Prawidłowo przechowywane produkty utrzymują swoje właściwości nawet po przekroczeniu deklarowanej przez producenta daty trwałości produktu.