Bezpieczne udrażnianie rur i odpływów. Jak chronić kanalizację przed zatorami? Zastosuj szczepionkę bakteryjno-enzymatyczną! 13.12.2021

Bezpieczne udrażnianie rur i odpływów. Jak chronić kanalizację przed zatorami? Zastosuj szczepionkę bakteryjno-enzymatyczną!

Bezpieczne udrażnianie rur i odpływów. Jak chronić kanalizację przed zatorami? Zastosuj szczepionkę bakteryjno-enzymatyczną!


Wybieramy najlepsze preparaty dla użytkowników oczyszczalni i szamb.


Problem z zablokowanym odpływem zaczyna się niewinnie. Na początku woda spływająca do rur charakterystycznie bulgocze, potem spływa wolniej, a na koniec okazuje się, że rura jest całkowicie zablokowana.
Niestety, zatkany odpływ to bardzo poważny problem. Na szczęście, proces jego odblokowania jest bardzo prosty i nie wymaga interwencji specjalistów (w przypadku incydentów następujących cyklicznie).


Poznajmy sposoby na szybkie, skuteczne i bezpieczne udrożnienie kanalizacji.


Przyczyny zablokowanego odpływu - co blokuje i utrudnia swobodny przepływ wody?

Problem niedrożnych rur zwykle zaczyna się stopniowo. Pierwszym objawem jest wolno schodząca woda oraz osad (najczęściej tłuszczowy), który zbiera się wokół odpływu. Najczęściej towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, wydobywający się z rur.


Do najczęstszych przyczyn zablokowanej kanalizacji zaliczamy:


  • włosy - wiążą się z innymi kleistymi substancjami tworząc zatory,
  • resztki jedzenia - zalegają i odkładają się w rurach,
  • osady tłuszczowe i emulsje - resztki z mydła, z kosmetyków,
  • osady z kamienia.


Różnorodne składniki oraz substancje mają zdolność przyklejania się do ścianek przewodów kanalizacyjnych i gromadzenia na swojej powierzchni kolejnych zanieczyszczeń. Niestety, z czasem zebrana ilość brudu jest tak duża, że tworzą się zatory, które uniemożliwiają swobodny przepływ wody.


Metody udrażniania kanalizacji kuchennej i łazienkowej


Najbardziej znana wielu osobom metoda odblokowania zatoru w odpływie polega na wykorzystaniu mocnych środków chemicznych. Dla użytkowników szamb lub przydomowych oczyszczalni ścieków nie zalecamy korzystania z tego rozwiązania. W chemicznych preparatach zawarte są silnie żrące i toksyczne substancje, które mogą powodować trwałe uszkodzenie instalacji sanitarnej, a także mogą negatywnie wpływać na działanie oczyszczalni (poprzez destabilizacje procesów mikrobiologicznych w osadniku lub zbiorniku szczelnym - szambie).

Najczęściej są to środki na bazie wodorotlenku sodu (soda kaustyczna), które rozpuszczają nieczystości gromadzące się w syfonach, ale jednocześnie wybijają przyjazną mikroflorę bakteryjną, która wytworzyła się w oczyszczalni.

Dodatkowo agresywne środki chemiczne są szkodliwe dla środowiska naturalnego, a także mogą powodować uwalnianie toksycznych dla zdrowia oparów.


Profesjonalne, bezpieczne preparaty do udrażniania rur i odpływów

Alternatywą dla chemicznych środków do udrażniania rur i odpływów są preparaty biologiczne, w których składzie dominują enzymy odpowiedzialne za rozkład materii organicznej. Ekologiczne środki do odblokowywania zatorów opierają się na naturalnych składnikach, nie zawierają silnej chemii, dzięki czemu nie niszczą flory bakteryjnej bytującej w szambie czy oczyszczalni.
Co więcej, usuwają także nieprzyjemne zapachy, które często wydobywają się z odpływu.

Wybór odpowiedniego środka nie jest trudny. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych preparatów do udrażniania rur, które są bezpieczne, nieinwazyjne dla systemów oczyszczania ścieków i jednocześnie skuteczne w działaniu.

enzymix - enzymatyczny środek do udrażniania

Do jednych z najlepszych i najpopularniejszych preparatów należą: Enzymix jest to biologiczny preparat do udrażniania rur kanalizacyjnych, który dzięki dużej zawartości enzymów świetnie rozkłada złogi organiczne osadzające się w odpływach. Jest niezwykle skuteczny, ale jednocześnie bezpieczny w swoim działaniu (nie zawiera silnej chemii).

bio udrażniacz do odpływów w łazience

Bio udrażniacz do odpływów w łazience, który usuwa wszelkie substancje tłuszczowe gromadzące się w łazience. Rozpuszcza również włosy, najczęstszą przyczynę zatorów. Preparat nie zawiera żadnych substancji chemicznych, a wszystkie jego składniki są w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska naturalnego.

bio udrażniacz do rur kuchennych

Bio udrażniacz do odpływów w kuchni jest doskonałą propozycją do efektywnego rozkładu tłuszczu, który najczęściej gromadzi się w odpływach kuchennych. Jego skład opiera się na niepatogennych mikroorganizmach, które eliminują złogi tłuszczowe zapewniając drożność instalacji.Ochrona przed zatorami w kanalizacji - kluczowa jest profilaktyka

Niedrożności odpływu możemy zapobiec regularnie dbając o stan rur. Pierwszym i najprostszym rozwiązaniem jest na pewno założenie sitka, które w w dużej mierze zatrzyma przedostawanie się większych elementów do syfonu. Ważne jest, aby odpływy systematycznie przepłukiwać i oczyszczać z resztek jedzenia, tłuszczu, włosów czy pozostałości po kosmetykach.
Najlepszym sposobem jest profilaktyczne stosowanie dedykowanych biologicznych bioudrażniaczy do kuchni lub łazienki.


Jak pozbyć się osadów z kamienia - odkamieniania kanalizacji?


Osady z kamienia tworzą się latami w wyniku wytrącania się osadu z twardej wody. Ten z kolei przykleja się do ścianek rur obniżając drożność instalacji. Aby temu zapobiec można stosować profesjonalne preparaty np. Enzyfix, który nie tylko udrażnia odpływy, ale także zapobiega powstawaniu osadów w pralkach i zmywarkach.

enzyfix - ekologiczny odkamieniacz do pralek i rur

Jego działanie jest oparte na enzymach, które skutecznie rozkładają kamień oraz materię organiczną. Niewątpliwą zaletą tego preparatu jest jego bezpieczna i ekologiczna formuła, która nie uszkadza oczyszczanych urządzeń. Pamiętajmy, że używanie dedykowanych biopreparatów powinno stać się praktyką, a nie środkiem doraźnym w sytuacji wystąpienia problemu.


Zachęcamy do sprawdzenia całej kategorii produktów niezbędnych do skutecznego przywracania drożności w domowej kanalizacji:


SPRAWDŹ KATEGORIĘ