Najlepsze preparaty do oczek wodnych - przegląd produktów Hydroidea do oczek i stawów 10.08.2022

Najlepsze preparaty do oczek wodnych - przegląd produktów Hydroidea do oczek i stawów

Jak dbać o oczko wodne żeby było ozdobą ogrodu?

Oczko wodne zazwyczaj kojarzy się z ozdobą ogrodu w sezonie letnim. Jednak żeby wyglądało pięknie latem, należy o nie dbać przez cały rok. Dlatego zarówno zimą, jak i wczesną wiosną trzeba korzystać z bakterii do oczek wodnych, które wprowadzą równowagę biologiczną w mikroflorze akwenu.

Dzięki temu będzie można uniknąć problemu zielonej wody w oczku wodnym lub nadmiernej ilości mułu, czy szlamu.
Na rynku istnieje wiele firm, które oferują preparaty i bakterie do oczek wodnych. Jednak istnieje producent, który posiada w swojej ofercie dedykowane preparaty do kompleksowej pielęgnacji i ochrony oczka wodnego – Hydroidea.

Poniżej przedstawiony został przegląd biopreparatów do oczka wodnego, które pomagają rozwiązać wiele problemów powstających podczas codziennej eksploatacji działkowego i ogrodowego akwenu.


Hydroidea – biopreparaty na każdy problem w oczku wodnym

Producent biopreparatów do oczek wodnych Hydroidea oferuje nam wiele biopreparatów do oczek wodnych. Rozpoczynając przygodę z oczkiem wodnym w swoim ogrodzie należy pamiętać, że samo napełnienie wodą zbiornika nie wystarczy. Do odpowiedniego rozwoju roślinności wodnej, a także ryb potrzebna jest równowaga mikrobiologiczna w oczku wodnym. W przypadku, gdy jakiekolwiek warunki biologiczne zostają zachwiane, może dojść do sytuacji, gdy ryby zaczynają chorować, woda w oczku staje się mętna lub zielona.

Co robić więc, aby utrzymać przejrzystą wodę w oczku wodnym, a także zapewnić rybom i roślinom wodnym odpowiednie warunki do życia?

Poniżej przedstawione zostały preparaty pogrupowane według problemów, które zazwyczaj dotykają właścicieli oczek wodnych oraz zgodnie z etapami pielęgnacji oczka wodnego.


Jakim preparatem zwalczać glony w oczku wodnym?

Jeden z najgorszych koszmarów posiadaczy oczek wodnych to zielona woda. Pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy np. wzrasta poziom nasłonecznienia oraz poziom biogenów obecnych w wodzie. Glony lubią światło oraz ciepło, dlatego rozwijają się wtedy, gdy w pobliżu oczka wodnego nie ma cienia. Dlatego w okresie od maja do września, gdy słońce intensywniej świeci, warto stosować uniwersalny preparat zwalczający glony Hydroidea Algoless. Jest to pierwszy krok do walki z glonami i zieloną wodą w oczku wodnym.

Hamuje on proces fotosyntezy glonów planktonowych, dzięki czemu nie jest możliwy ich dalszy wzrost. Tym samym sprawia, że główna przyczyna zielonej wody w oczku wodnym zostaje wyeliminowana.

Istnieje jednak inny rodzaj glonów, których obecność wcale nie powoduje powstania zielonej wody w oczku wodnym. Mowa tutaj o glonach nitkowatych, które nazwę swoją zawdzięczają wyglądowi przypominającemu zielone nitki lub zieloną watę. W trakcie ich ekspansji woda pozostaje klarowna, natomiast gołym okiem widoczne są wspomniane „nitki” w akwenie (np. w strefie brzegowej oraz na kamieniach).

Specjalny biopreparat Hydroidea Algosplit niszczy glony nitkowate dzięki formule z granulkami aktywnego tlenu do działania bezpośredniego (miejscowego). Działanie jest natychmiastowe. Po zaaplikowaniu preparatu Algoslit, efekt działania pojawia się w krótkim czasie.

Jednak żeby problem nie wracał, trzeba pozbyć się ze zbiornika resztek obumarłych glonów nitkowatych - obumarłe glony pozostawiają po sobie dużą dawkę łatwodostępnych składników pokarmowych dla glonów planktonowych (zielenic).

W tym celu wystarczy użyć preparat Hydroidea Phossorb, który zwiąże fosforany i uniemożliwi ponowne pojawienie się glonów w oczku wodnym. Jego zastosowanie pozwoli również zmniejszyć ilość osadów dennych, a także poprawi równowagę mikrobiologiczną w oczku wodnym, dzięki czemu rośliny wodne będą lepiej rosły.

Preparaty do walki z glonami w oczkach wodnych można stosować od marca do października, więc podczas całego okresu dużego nasłonecznienia.


Startery do oczek wodnych - bakterie filtracyjne

Ecogerm Starter – podstawowy produkt, którego zaletą jest wysoka dawka bakterii wodnych oraz szybkie działanie. Preparat bakteryjny poprawia równowagę mikrobiologiczną w oczku wodnym, utlenia amon, amoniak i azotyny, szczególnie zalecany jest do zbiorników, w których żyją karpie koi.

PondStarter – w bezpieczny sposób oczyszcza wodę z niepożądanych substancji – chloru, chloramin i metali ciężkich. Usuwając toksyczne substancje, które mogą dostać się do oczka wodnego np. po napełnieniu go wodą ze studni, jednocześnie chroni ryby. Zalecane jest również, aby ten biopreparat zastosować po leczeniu ryb (gdy mogą pozostać w wodzie resztki środków leczniczych).

Startery najlepiej stosować wczesną wiosną lub po świeżym napełnieniu oczka wodą. Wszystko po to, aby na samym początku ustabilizować warunki mikrobiologiczne w oczku wodnym.


Biopreparaty do czyszczenia i klarowania wody w oczku

PondClarin – naturalny, płynny preparat, którego skład oparty jest na związkach humusowych i ekstraktach z kory drzew.
Jego główne działanie to flokulacja. Jeśli więc w oczku wodnym jest mętna woda lub znajduje się tam mnóstwo zanieczyszczeń widocznych gołym okiem (niemożliwych do usunięcia ze względu na zbyt mały rozmiar), należy zastosować ten preparat. PondClarin sprawia, że drobinki łączą się w większe bryły i opadają na dno (gdzie dalszym usuwaniem zajmą się bakterie), dzięki czemu woda staje się przejrzysta.

Ecogerm Ponds – jego główne zadanie to redukcja ilości mułu w oczku wodnym dzięki naturalnej formule mikrobiologicznej. Pomaga również w utrzymaniu klarownej wody. Jego skład to między inny sproszkowany ekstrakt ze słomy jęczmiennej oraz stężony składnik mikrobiologiczny (bakterie saprofityczne). Dzięki zastosowaniu tego biopreparatu woda w oczku będzie przejrzysta, a ilość mułu i osadów dennych się zmniejszy. Dodatkowo pomoga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z oczka wodnego.


Regulacja i stabilizacja pH oraz twardości wody (kH) w oczku wodnym

PondStabil – zastosowanie tego preparatu gwarantuje poprawę ważnych parametrów wody w oczku wodnym, tj. ustabilizowanie poziomu pH i twardości (kH). Jeśli więc wystąpiły duże opady deszczu, które mogły zaburzyć te kluczowe parametry lub woda sama z siebie wykazuje niepoprawną wartość pH oraz nieprawidłową twardość węglanową, należy zastosować PondStabil. Zalecane jest, aby przywrócić właściwe parametry wody przed aplikacją środków zwalczających glony - poprawa wydajności i lepszy efekt działania preparatów do akwenów.

Hydroidea pH minus – jeśli istnieje potrzeba szybkiego obniżenia poziomu pH wody (gdy wartość wynosi powyżej 8,5), pomoże biopreparat pH minus. Jest to skuteczny i bezpieczny środek, który nie zagraża życiu ryb, a wręcz pomaga w ich zdrowym rozwoju w momencie, gdy należy obniżyć poziom pH wody.
Dzięki zastosowaniu biopreparatu pH minus unikniemy nieodpowiedniego poziomu dwutlenku węgla w zbiorniku, co ma wpływ na ryby oraz rośliny wodne.


Dwa kluczowe momenty w całorocznej pielęgnacji oczka wodnego


Zimowa pielęgnacja oczka wodnego

Gdy temperatura zaczyna spadać (jesienią – koniec września / początek października), należy zadbać o wodę w oczku wodnym stosując odpowiedni biopreparat, działający w niskich temperaturach. Produkty jesienno / zimowe zabezpieczają akwen przed nadmiernym zamuleniem lub namnażaniem glonów i/lub ich przyszłą inwazją w sezonie ciepłym.

Hydroidea EcoGerm Winter to specjalne bakterie do oczek wodnych, które pomagają utrzymać klarowność wody w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Bakterie zawarte w preparacie Hydroidea EcoGerm Winter rozkładają resztki pokarmu dla ryb lub obumarłych roślin.

Systematyczne dozowanie bakterii do oczka wodnego zimą ma wpływ na to, jak będzie wyglądać zbiornik w sezonie wiosenno-letnim.


Rozpoczęcie sezonu - zadbaj o oczko wodne na wiosnę!

Wiosną podczas porządków w ogrodzie, warto również uporządkować ogrodowe oczko wodne. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy woda wymaga wymiany (np. jeśli były stosowane jakieś środki lecznicze w okresie zimowym).
Jeżeli napełniamy oczko wodne po raz pierwszy lub wymieniamy wodę, należy zastosować odpowiedni starter namnażający EcoGerm mikroflorę bakteryjną w oczku wodnym i filtrach.

Warto także zaaplikować środek oczyszczający wodę z wodociągów, która została wlana do zbiornika. PondStarter to ekologiczny preparat, którego skład opiera się na wyciągach z wodorostów. Specjalistyczny płyn do oczka potrafi zdziałać bardzo wiele, ponieważ oczyszcza wodę z wodociągów z chloru oraz metali ciężkich, co jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo ryb i roślin znajdujących się w oczku wodnym.

Następnie warto zastosować Hydroidea PondStabil, który zapewni równowagę w oczku wodnym. Zwiększy twardość węglanową w zbiorniku oraz wyrówna poziom pH wody, co jest gwarantem powodzenia w przypadku stosowania środków glonobójczych.

Dla prawidłowego obiegu pierwiastków biogennych (związków fosforu oraz azotu), poza bakteriami startowymi warto rozważyć korzystanie z dedykowanych produktów usuwających nadmiar osadów dennych.  W tym przypadku z pomocą przyjdą dwa preparaty - podstawowy: EcoGerm Ponds oraz interwencyjny środek na muł: EcoGerm Silt.