
Grzybnia pieczarki - jak zrobić hodowlę grzybni w domu? Samodzielna uprawa pieczarki na gotowym podłożu hodowlanym
Hodowla grzybów w warunkach domowych jest bardzo ciekawym i przyjemnym zajęciem. Konieczna do tego będzie grzybnia pieczarki. W tym artykule opowiemy, jak uprawiać grzybnię w domu, aby uzyskać dobre plony.
Grzybnia — pieczarka. Rodzaje grzybni do sadzenia
Istnieje kilka rodzajów grzybni
- siew, czyli gotowy do użycia materiał zebrany z wcześniej owocujących grzybni;
- żywa grzybnia pieczarki, w której materiałem siewnym są cząstki świeżych strzępek, zebrane w ściśle określonych warunkach
Pieczarka grzybnia — gdzie kupię grzybnię pieczarek?
Grzybnię pieczarki można zakupić w wyspecjalizowanych sklepach, a następnie położyć na specjalnym podłożu do dalszego kiełkowania. Warto wybrać wyspecjalizowane sklepy, które znają się na grzybniach. Dobrym przykładem jest sklep Aktywatory.pl, gdzie można znaleźć gotowe grzybnie do uprawy pieczarki i boczniaka, a takie grzybnie innych grzybów np. leśnych.
SPRAWDŹ WSZYSTKIE GRZYBNIE
Pieczarki grzybnia — cena domowej hodowli grzybów
Wiele osób zastanawia się, w jakiej cenie można kupić dobrą grzybnię do pieczarek. We wcześniej wspomnianym sklepie za gotowe podłoże hodowlane zapłacimy ok. 20-40 zł za 5kg w przypadku tradycyjnej, białej pieczarki. Cena jest uzależniona od tego, jaka ilość podłoża jest nam potrzebna, oraz jaki rodzaj plonu chcemy wyhodować.
Jak zrobić grzybnię z pieczarek - sami przygotowujemy podłożę?
Najbardziej klasyczną metodą po prostu wyrzucanie obierków po zbiorach. Niektóre z nich mogą zawierać zarodniki, które w przyszłości mogą rozwinąć się w grzybnię. Należy jednak pamiętać, że ten proces dosyć losowy i powolny. Ciężko też odpowiedzieć jednoznacznie ile będzie rosła taka pieczarka. Czasami jest to jeden sezon, ale może potrwać to znacznie dłużej. Obierki zostawione w mniej przystępnych dla wzrostu warunkach, mogą nigdy nie przynieść plonów. Dlatego trzeba mieć już pewną wiedzę i poszukać odpowiedniego miejsca dla grzybów.
Najlepszym rozwiązaniem dla osób początkujących, będzie gotowa grzybnia pieczarek do uprawy w domu. Gdy nieco oswoimy się z hodowlą i poobserwujemy wzrost naszych plonów, wówczas możemy spróbować zrobić grzybnię z pieczarek samodzielnie. Nie jest to łatwe zadanie i może wymagać od nas zarówno wiedzy, jak i cierpliwości.
Grzybnia pieczarki — jak hodować?
Najpierw należy skomponować substrat grzybowy lub kupić gotowy zestaw. Druga opcja jest oczywiście łatwiejsza i zalecamy ją zdecydowanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pieczarkami.
Gotowy zestaw to mała szklarenka. Warunki w niej są odpowiednio przystosowane do hodowli pieczarek. Taki zestaw zawiera podłoże z grzybnią, więc nie wymaga ogromnych nakładów pracy i cierpliwości. Dodatkową zaletą jest fakt, że pierwsze plony możemy zebrać już nawet po trzech tygodniach. Kolejną zaletą zakupu gotowego zestawu jest to, że uzyskujemy nawet trzy, zadowalające zbiory.
Nie ma więc konieczności przygotowywania za każdym razem podłoża i martwienia się o warunki pieczarek. Nawet jeśli w przyszłości chcemy zrobić wszystko samodzielnie od podstaw, na początku poobserwujmy, jak pieczarki rosną na gotowym podłożu.
Będzie to formą lekcji i nabraniem doświadczenia na przyszłość. Gotowy zestaw, to też pewność, że nasze wysiłki nie pójdą na marne. Jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcją, to z pewnością otrzymamy zadowalający efekt.
Grzybnia pieczarki — instrukcja hodowli pieczarek
Po otrzymaniu paczki z gotowym zestawem otwieramy opakowanie. Podłoże przerośnięte grzybnią pieczarek przykrywamy ziemią, którą otrzymaliśmy w komplecie. Następnie podlewamy ją, lekko zwilżając podłoże i nakładamy przezroczystą pokrywkę.
Pełni ona funkcję mini szklarni. Umożliwia to podłożu dłuższe zachowanie wilgoci, bez konieczności codziennego zwilżania. Mimo to polecamy kontrolować każdego dnia, czy wilgoć jest na odpowiednim, optymalnym poziomie. Później naszą mini szklarnię z grzybnią umieszczamy w temperaturze od 20 do 25°C. Czyli w warunkach domowych.
Po upływie ok. 10 dni na powierzchni podłoża powinien pojawić się biały nalot.
To właśnie grzybnia — należy ją rozerwać i rozprowadzić równomiernie na powierzchni podłoża przy pomocy małych grabek lub ewentualnie widelca. Od momentu powinniśmy obniżyć temperaturę do ok. 14-18°C. Każdego dnia zdejmujemy górną część szklarni, aby skontrolować wilgotność podłoża. Jeśli jest taka konieczność, zwilżamy je.
Polecamy też na pewien czas pozostawić otwartą mini szklarnię, w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci. Pierwsze pieczarki powinny pojawić się po ok. 3 tygodniach.
Pieczarka grzyb — rodzaje grzybni pieczarki
Pieczarka biała grzybnia to najpopularniejsza dostępna odmiana. Czasami mylono ją z truflą i myślano, że to jej odmiana. Podawano ją z rakami i homarami, jako niezwykle luksusowy produkt. Pieczarka biała jest bardzo ceniona za zawartość błonnika i dobry wpływ na przeciwdziałanie w tworzeniu się złogów w jelicie, a także wspomaga procesy trawienne.
Pieczarka brązowa grzybnia od najpopularniejszej, białej pieczarki różni się brązowym kolorem i aromatem. To dobry dodatek do potraw, mających intensywny smak. Zawiera większe ilości witaminy D i B2 od białej pieczarki. Może być pomocna dla osób osłabionych, które są trakcie rekonwalescencji.
W gotowej hodowli boczniaka nie znajdziemy ziemi i torfu a dedykowane podłoże z substratem drzewnym, który nasz boczniak uwielbia.
Sprawdź jeden z gotowych zestawów do uprawy boczniaka.