Dezynfekcja i odkażanie wody pitnej - chlorowe tabletki do uzdatniania wody 16.01.2023

Dezynfekcja i odkażanie wody pitnej - chlorowe tabletki do uzdatniania wody

Dezynfekcja i odkażanie wody pitnej - chlorowe tabletki do uzdatniania wody


ODKAŻANIE I DEZYNFEKCJA WODY PITNEJ

Woda jest składnikiem niezbędnym do życia każdego organizmu. Używamy jej codziennie i praktycznie do wszystkiego, dlatego bardzo ważne jest, aby nie zawierała zanieczyszczeń czy innych chorobotwórczych mikroorganizmów.
Powszechnym problemem jest uzyskanie czystej wody w warunkach turystycznych lub survivalowych, gdzie nie mamy pewności co do jakości i pochodzenia pobieranej wody.

Istnieją środki, które w szybki i łatwy sposób odkażają wodę pochodzącą z nieznanego źródła. Dezynfekcja wody pozwala wyeliminować szkodliwe drobnoustroje i znacząco podnieść jakość wody pitnej. Prawidłowy wybór środków decyduje o bezpieczeństwie konsumenta, które ma wpływ na jego zdrowie i życie.


Dlaczego należy dezynfekować wodę?

Woda zaczerpnięta z niepewnego źródła może być skażona biologicznie i zawierać niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy (bakterie, grzyby, wirusy lub inne organizmy chorobotwórcze). Toksyny znajdujące się w wodzie często powodują różnego rodzaju zatrucia. Jednym z objawów jest biegunka lub wymioty. Takich przypadłości możemy „nabawić się” w czasie podróży, zwłaszcza do krajów egzotycznych.

Zetknięcie z odmienną florą bakteryjną powoduje objawy zatrucia. Z podobnym problemem możemy się spotkać w trudnych, terenowych warunkach survivalowych, a nawet w przypadku wojny, kataklizmu czy w razie innej klęski żywiołowej - woda nieznanego pochodzenia nie nadaje się do spożycia, a jej wypicie stanowi dla człowieka poważne zagrożenie zdrowotne.

Na szczęście, w prosty i szybki sposób możemy uzdatnić wodę, stosując tabletki do dezynfekcji wody pitnej.


Tabletki do dezynfekcji i odkażania wody pitnej - uzdatnianie i chlorowanie wody

Aby wyeliminować niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się chorób spowodowanych w skutek spożycia nieoczyszczonej wody wystarczy poddać ją dezynfekcji, która ma na celu zniszczenie mikroorganizmów odpowiedzialnych za skażenie.

Najlepszą, a zarazem najtańszą metodą dezynfekcji wody jest chlorowanie.

Tabletki do dezynfekcji wody pitnej np. tabletki Javel uwalniają 5 miligramów wolnego chloru, a w ich składzie znajduje się NaDCC, czyli substancja uzdatniająca, zatwierdzona przez WHO i bezpieczna dla ludzi.

Tabletki służą do szybkiego odkażania wody przed jej spożyciem, ale także z powodzeniem możemy ich użyć do płukania ust po myciu zębów czy mycia owoców i warzyw. Tabletki do uzdatniania wody mają szerokie działanie, a ich skuteczność jest potwierdzona przez instytut epidemiologiczny.

javel tabletki do uzdatniania wody pitnej

Jak stosować tabletki do oczyszczania wody?

Dawkowanie jest niezwykle łatwe - wystarczy wrzucić jedną tabletkę do litra wody, a już po 30 minutach skażona woda jest zdatna do picia. Należy pamiętać, że z wody nie są usuwane zanieczyszczania fizyczne.

Tabletki Javel są jednym z najpopularniejszych rozwiązań do dezynfekcji i uzdatniania zanieczyszczonej wody. Rozpuszczalne tabletki odkażające Javel eliminują niebezpieczne substancje zawarte w wodzie powodujące zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

O wysokiej skuteczności tabletek świadczy fakt, że są one dołączane do wyposażenia wojska polskiego w trakcie wykonywania misji zagranicznych. Są lekkie, poręczne i nie zajmują wiele miejsca, więc bez problemu możemy je zabrać w każdą podróż.