Czy warto zmienić preparat eksploatacyjny? Jak rozpocząć pracę z nowym aktywatorem? 27.03.2017

Czy warto zmienić preparat eksploatacyjny? Jak rozpocząć pracę z nowym aktywatorem?

Użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków często zastanawiają się nad sposobem zmiany stosowanego biopreparatu.
Pojawiają się pytania, czy w ogóle można zmienić preparat na inny lub jak prawidłowo dokonać zmiany, aby nie pogorszyć funkcjonowania naszej oczyszczalni. Postaramy się Wam odpowiedzieć.

Po co zmieniać preparat eksploatacyjny?

Chęć zmiany podyktowana jest dwiema przesłankami.
Po pierwsze, najczęściej chodzi o brak dostępności dotychczas stosowanego produktu u naszego dostawcy biopreparatów.
Po drugie, o poszukiwanie rozwiązania skuteczniejszego, tańszego lub po prostu wygodniejszego pod względem dawkowania.

Wybór preparatów z roku na rok jest coraz większy - stad pytanie, jaki najlepszy preparat do szamba wybrać?

Na rynku pojawiają się nowe receptury biopreparatów, które stopniowo wypierają te stare. Dzieje się tak, ponieważ wymagały np. wstępnego rozpuszczania przed zastosowaniem.
Mimo wielu innowacyjnych form produktu (w postaci sypkiej, tabletek, płynów) oraz ich opakowań, podstawowym parametrem pozostaje skuteczność samego produktu. I to właśnie skuteczność musi przemawiać za decyzją zmiany biopreparatu eksploatacyjnego.

Podstawową zasadą przy takich rozważaniach brzmi: jeśli preparat jest skuteczny, to go nie zmieniamy. Pozwoli to utrzymać ciągłość w hodowli i kształtowaniu flory bakteryjnej naszej instalacji.

Zmiana biopreparatu - co zrobić, jeśli wymieniamy niedziałający preparat?

W przypadku zmiany preparatu bakteryjnego na inny, który również zawiera bakterie, należy wykonać tzw. zaszczepienie
Pozwala to "przestawić" oczyszczalnie na nową kompozycję mikrobiologiczną, jaką dostarcza nowy preparat.
Zaszczepienie często wymaga użycia dodatkowego preparatu, tj. startera namnażającego lub odpowiedniego zwiększenia pierwszej dawki nowego produktu. Sposób zaszczepiania jest różny dla poszczególnych linii produktowych, niemniej jest etapem niezwykle ważnym w prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków.

WYBIERZ SWÓJ STARTER


Po co starter do oczyszczalni?

Podstawowym założeniem jest wprowadzanie dużej ilości składników nowej receptury tak, aby nasza instalacja w szybki sposób została skolonizowana przez nowe bakterie.
To przestawienie oczyszczalni ma na celu wyeliminowanie ewentualnego zakłócenia procesów biochemicznych i obniżenia aktywności biologicznej związanych z pojawieniem się w osadniku jednocześnie różnych składników i kultur bakterii.
Dostępne na rynku biopreparaty mają to samo przeznaczenie, a ich stosowanie prowadzić ma do uzyskania podobnych efektów.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że różnią się między sobą pod względem samego składu i mechanizmu działania.

Dlatego też nie należy m.in. mieszać ze sobą preparatów z innej gamy (innej marki czy producenta), a przy zmianie preparatu zadbać każdorazowo o prawidłowe zaszczepienie zgodnie z informacjami przekazanymi przez producenta.

Kiedy najkorzystniej zmienić preparat?

Samo zaszczepienie to dodatkowy koszt dla użytkownika wynikający ze zwiększonej dawki preparatu eksploatacyjnego (często nazywana jest dawką inicjującą) lub zakupu startera namnażającego.
Kiedy w takim razie najkorzystniej zmienić preparat, aby nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z zaszczepianiem?
Decyzje o zmianie preparatu najlepiej dokonać przy okazji czyszczenia osadnika z osadu, bowiem po tej czynności oczyszczalnia i tak musi zostać zaszczepiona i wówczas warto już zastosować nowy preparat. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że wybór startera namnażającego determinuje stosowanie preparatu eksploatacyjnego, np. po zastosowaniu startera Bio7 stosujemy preparaty eksploatacyjne z linii Bio7.

Jeżeli nie jesteś pewny czy Twój preparat jest idealny dla Twojej instalacji (szambo szczelne, przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo ekologiczne) - napisz lub zadzwoń do nas! Z chęcią doradzimy Ci, jaki preparat byłby dla Ciebie najlepszy!