Jak dbać o basen ogrodowy - chemia do pielęgnacji i czyszczenia basenów 27.05.2022

Jak dbać o basen ogrodowy - chemia do pielęgnacji i czyszczenia basenów

Jak dbać o basen ogrodowy - chemia do pielęgnacji i czyszczenia basenów


Basen rozporowy lub stelażowy kojarzy się ze świetną rozrywką dla całej rodziny w sezonie letnim. Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają tę formę relaksu. Jednak, aby basen ogrodowy był bezpieczny dla osób kąpiących się, trzeba przeprowadzić odpowiednią dezynfekcję wody w basenie.

Można to zrobić wyłącznie za pomocą specjalnej chemii basenowej.
Poniżej opisane zostały wskazówki jak prawidłowo dbać o basen ogrodowy, aby uniknąć zielonej lub mętnej wody.


Czysta woda w basenie – skuteczna dezynfekcja wody

Wielu producentów chemii basenowej oferuje różnorodne produkty do dezynfekcji wody w basenie. Należy jednak wiedzieć, że nieumiejętnie stosowane nie zadziałają. Istnieje uniwersalna instrukcja jak krok po kroku przygotować wodę w basenie do tego, aby kąpiel była bezpieczna.

1) POZIOM pH WODY W BASENIE - przygotowanie wody do stosowania środków do dezynfekcji

Przed aplikacją jakiejkolwiek chemii do basenu, trzeba sprawdzić poziom pH wody za pomocą specjalnych pasków, testów tabletkowych, pH-metrów elektronicznych. Optymalna wartość pH wody w basenie wynosi 6,8-7,4.

Jeśli wartość jest niższa lub wyższa, wówczas stosowanie preparatów do dezynfekcji wody, nie będzie przynosić efektów.
Oczywiście nie można zostawić tego problemu bez rozwiązania.
Trzeba wyrównać poziom pH wody w basenie za pomocą chemii basenowej do obniżania lub podwyższania pH - preparaty pH minus (-) lub pH plus (+). Po uzyskaniu pożądanej wartości, można przejść do kolejnego etapu dezynfekcji wody w basenie.środek do obniżania pH wody w basenie pH minus
środek do podwyższania pH wody pH plus


2) DEZYNFEKCJA WODY - CHLOR DO BASENU

Po wstępnym przygotowaniu parametrów wody w basenie można zacząć przeprowadzać jej dezynfekcję za pomocą tabletek z chlorem.
Tabletki do basenu NTCE barwią wodę na niebiesko, dzięki czemu wygląda ona świeżo i ładnie.

Należy pamiętać, że dla bezpieczeństwa, podczas przeprowadzania dezynfekcji, nie powinny przebywać w wodzie żadne osoby (najlepiej odczekać 24 godziny).

Tabletki z chlorem do basenu to bardzo skuteczny preparat, który pomoże wyeliminować szkodliwe drobnoustroje i pozwoli cieszyć się czystą wodą w basenie. Najlepszym sposobem aplikacji tabletek z chlorem do basenu jest umieszczenie ich w specjalnej boi dozującej, która będzie uwalniać stopniowo odpowiednią ilość preparatu. Dedykowana boja dozująca z firmy NTCE posiada termometr, który pokazuje temperaturę wody. Jest to bardzo przydatny gadżet.
tabletki z chlorem do basenu - tabletki barwiące wodę
boja dozująca z termometrem - dozownik tabletek basen


Dodatkowo do szokowej dezynfekcji wody, w przypadku niskiego poziomu wolnego chloru w wodzie basenowej, można użyć również podchloryn sodu, czyli NTCE Chlorox S, lub dedykowany granulat szybkorozpuszczalny NTCE Chlorox T56.
Oba środki skutecznie wyeliminuje grzyby, wirusy, a także wszelkie drobnoustroje oraz wyregulują poziom chloru do wymaganych wartości: 0,4 - 1,1 mg/lpodchloryn chlorox s - dezynfekcja szokowa
granulat chlorowy do szokowej dezynfekcji wody

3) ZIELONA WODA W BASENIE - CO ZASTOSOWAĆ NA GLONY W BASENIE

Bardzo często właścicieli basenów rozporowych lub stelażowych spotyka problem zielonej wody w basenie. Nie jest to wcale nic dziwnego. Pod wpływem intensywnego słońca, wysokiej temperatury i zanieczyszczeń dochodzi do rozkwitu glonów. Jeśli więc na ściankach i dnie basenu znajduje się zielony osad, a woda stała się mętna, oznacza to, że trzeba użyć chemii basenowej zwalczającej glony. Doskonałym wyborem będzie niepieniący środek Algofix Super w płynie.

algofix niepieniący środek na glony w basenie

4) KOAGULANT DO BASENU

Bywają zanieczyszczenia wody w basenie, których trudno się pozbyć. Pyłki z drzew, drobne owady (tzw. „muszki-owocówki”) oraz inne niewielkie elementy, które wpadają do basenu niesione przez wiatr często są tak małych rozmiarów, że ciężko je wyłowić (problem z drobnymi zanieczyszczeniami będą miały również filtry basenowe). Pomocny w tym przypadku będzie koagulant NTEC FlockStop, który skleja drobinki w większe bryły i dzięki temu można je wyłowić za pomocą siatki. Po użyciu koagulantu woda w basenie przestaje być mętna.


koagulant do usuwania zanieczyszczeń z basenu


Jakiego producenta chemii basenowej wybrać?Na rynku istnieje wiele firm produkujących chemię basenową, jednak całą gamę produktów do oczyszczania wody w basenie posiada producent NTCE. Jest to polska firma z dużym doświadczeniem, oferująca bezpieczną chemię do basenu.
Warto korzystać ze sprawdzonych produktów, bo dzięki temu unikniemy podrażnień skóry kąpiąc się w ogrodowym basenie.

Życzymy udanej i bezpiecznej kąpieli!