Czy szambo może zamarznąć? Sprawdź jak zabezpieczyć zbiornik na ścieki przed zimą. 26.10.2023

Czy szambo może zamarznąć? Sprawdź jak zabezpieczyć zbiornik na ścieki przed zimą.

 Czy opróżniać szambo na zimę? Czy ścieki mogą zamarznąć? 

 

Jako użytkownik przydomowej oczyszczalni ścieków, pewnie nurtuje Cię pytanie dotyczące funkcjonowania tego systemu w okresie zimowym. W miarę jak temperatura spada poniżej zera, obawa przed zamarznięciem ścieków staje się zrozumiała. Jednak, zanim zaczniesz martwić się o tę kwestię, pozwól, że rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Minusowa temperatura na zewnątrz niekoniecznie oznacza, że Twoje ścieki w przydomowej oczyszczalni lub szambie zamarzną. Dlaczego? Ponieważ woda trafiająca do tych zbiorników ma początkowo wyższą temperaturę, a dodatkowo zawiera bakterie, które pracują wewnątrz, podtrzymując ciepło.

To właśnie te bakterie saprofityczne, obecne w biopreparatach, inicjują szereg procesów biologicznych, które generują ciepło (tzw. procesy egzotermiczne). Dzięki nim temperatura wewnątrz zbiornika utrzymuje się na odpowiednim poziomie, co zapobiega zamarzaniu ścieków i blokowaniu rur czy drenażu.

 

Czy Szambo może zamarznąć?

 

Obawa przed zamarznięciem szamba jest powszechna, ale nieuzasadniona. Szambo, które jest prawidłowo użytkowane i zostało zainstalowane zgodnie z zasadami, nie jest narażone na zamarznięcie. Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których tak się dzieje.

  • Po pierwsze, zbiornik na nieczystości jest zwykle zakopany na głębszym poziomie niż poziom przemarzania gruntu. Oznacza to, że nawet w bardzo niskich temperaturach, ziemia wokół szamba nie zamarza na tyle głęboko, by wpłynąć na zawartość zbiornika. Warto podkreślić, że w naszym kraju ponad 90% obszaru znajduje się w I lub II strefie przemarzania, co oznacza, że mróz nie sięga głębiej niż około 100 cm.

  • Po drugie, szambo samo w sobie generuje ciepło. To może brzmieć paradoksalnie, ale wewnątrz zbiornika zachodzą procesy fermentacji, podczas których uwalnia się ciepło. Te procesy są na tyle intensywne, że nawet w trakcie mroźnej zimy temperatura wewnątrz szamba utrzymuje się na poziomie około 10 stopni Celsjusza. Te dwa czynniki wyjaśniają, dlaczego zamarznięcie szamba zimą jest niemożliwe.

Jednakże nie oznacza to, że nie powinniśmy przygotować naszego szamba na nadchodzący sezon zimowy.

 

Kiedy Szambo może Zamarznąć?

 

Istnieją tylko dwa przypadki, w których szambo w zbiorniku na nieczystości może zamarznąć.

  • Pierwszy przypadek to nieużytkowane szambo, na przykład w domku letniskowym, które nie zostało oczyszczone przed nadejściem przymrozków. Procesy fermentacji utrzymują dodatnią temperaturę w zbiorniku, dlatego nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz, zawartość szamba pozostaje płynna.
  • Drugi przypadek to sytuacja, w której zbiornik na szambo został zakopany zbyt płytko. To często wynika z niedoświadczenia osób zajmujących się montażem. Kąt nachylenia rur instalacji sanitarnych odgrywa również kluczową rolę. Dlatego ważne jest, aby zatroszczyć się o właściwe parametry montażu, aby uniknąć problemów z zamarzaniem.

 

Czy Opróżniać Szambo na Zimę?

 

Opróżnianie szamba na zimę to decyzja, która może być uzasadniona w pewnych sytuacjach, ale nie jest konieczna w większości przypadków. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

  • Częstotliwość użytkowania: Jeśli szambo jest używane regularnie przez cały rok, nie ma potrzeby go opróżniać na zimę. Procesy fermentacji wewnątrz szamba generują ciepło, co pomaga utrzymać dodatnią temperaturę i chronić zawartość przed zamarznięciem.
  • Niski poziom ścieków: Jeśli szambo jest stosunkowo puste lub zawiera tylko niewielką ilość nieczystości, istnieje ryzyko, że zawartość może zamarznąć w przypadku bardzo niskich temperatur. W takiej sytuacji można rozważyć opróżnienie go na zimę, aby uniknąć ewentualnych problemów.
  • Nieprawidłowe umieszczenie szamba: Jeśli szambo jest zbyt płytko zakopane lub umieszczone w miejscu, gdzie grunty są bardziej narażone na zamarzanie, istnieje większe ryzyko zamarznięcia zawartości. W takim przypadku warto przemyśleć możliwość przesunięcia lub odpowiedniego zabezpieczenia szamba.
  • Nieczystości z domku letniskowego: Jeśli masz domek letniskowy i używasz szamba tylko sezonowo, warto je opróżnić przed nadejściem zimy. Brak regularnej aktywności bakterii w szambie w okresie zimowym może prowadzić do zamarzania zawartości.

 

 szambo zimą

 

Jak Zabezpieczyć Szambo Przed Zimą?

 

Oprócz właściwego montażu szamba, ważne jest jego przygotowanie zbiornika na sezon zimowy. Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie przepustowości instalacji sanitarnych podczas zimy jest wywiezienie szamba przed nadejściem zimy. Szambo, które jest przepełnione, może cofać zawartość do rur, gdzie fekalia mogą zamarznąć, zwłaszcza jeśli szambo jest zakopane płytko lub rury mają nieodpowiedni kąt nachylenia. By zapewnić bezpieczeństwo, należy też używać specjalnych preparatów.

 

Najpopularniejsze Preparaty Bakteryjne na Zimę dla Twojej Oczyszczalni lub Szamba

 

Zadbaj o wydajność i niezawodność swojej oczyszczalni lub szamba w sezonie zimowym, korzystając z najskuteczniejszych preparatów bakteryjnych. Oto kilka popularnych opcji, które pomogą utrzymać system w doskonałej kondycji:

NEOBAC - to innowacyjny aktywator bakterii do szamb i oczyszczalni, który działa na zimę. Ten biopreparat zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii i wysokie stężenie enzymów, które kontrolują i przyspieszają rozkład nieczystości w różnych warunkach, w tym tlenowych i beztlenowych.

Unikalna technologia powlekania bakterii umożliwia stopniowe uwalnianie komórek bakterii do ścieków, co utrzymuje stałą aktywność biologiczną w instalacji. Regularne stosowanie NeoBac upłynnia osady ściekowe, rozkłada tłuszcze i papier, eliminuje kożuchy powierzchniowe oraz zwalcza nieprzyjemne zapachy. Produkt nie powoduje korozji ani uszkodzeń urządzeń sanitarnych, jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.

W celu zastosowania wystarczy raz w tygodniu wsypać zalecaną ilość NeoBac do toalety i dokładnie spłukać wodą. Preparat ma także zastosowanie w przypadku większej liczby mieszkańców lub używania środków chemicznych. Dzięki prostemu i skutecznemu dawkowaniu NeoBac to doskonałe rozwiązanie na zimę, które zapewni sprawną pracę systemu kanalizacyjnego i redukcję nieczystości przez długi czas. Opakowanie 600 g wystarcza na około 6 miesięcy stosowania, co czyni go wygodnym i ekonomicznym produktem.

 

NeoBac bakterie do szamba i POŚ

 

 Kup NEOBAC

 

NEOZYME - NeoZyme to innowacyjny aktywator biologiczny w postaci saszetek, idealny na zimę. Ten preparat nowej generacji został stworzony specjalnie do oczyszczalni ścieków. Zawiera naturalne enzymy i bakterie saprofityczne, które przyspieszają rozkład ścieków, usuwają odory i blokują nieprzyjemne zapachy.

Wystarczy wrzucić rozpuszczalne saszetki bezpośrednio do toalety, co sprawia, że dawkowanie jest wygodne. NeoZyme jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska, nie działa szkodliwie na instalacje oczyszczalne. Produkt pozwala osiągnąć maksymalną skuteczność w obróbce związków organicznych i jest odpowiedni do stosowania we wszystkich typach oczyszczalni i szamb.

 

Preparat do szamb i oczyszczalni NEOZYME

 

 KUP NEOZYME

 

BIOTAB MAX 3W1 - to idealne rozwiązanie na zimę, które zadba o Twoje szambo czy oczyszczalnię ścieków. Te tabletki biologiczne skutecznie zwalczają tłuszcze i kożuchy tłuszczowe, zapewniając sprawną pracę nawet w chłodniejszych warunkach. Dzięki wyselekcjonowanym kulturom bakterii i enzymom BioTab MAX przyspiesza rozkład zanieczyszczeń, eliminuje nieprzyjemne zapachy i udostępnia kanalizację. Prosty i optymalny sposób dawkowania sprawia, że opakowanie wystarcza na cały rok użytkowania, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Produkt jest bezpieczny dla środowiska, co czyni go doskonałym wyborem na zimę.

 

biotab MAX środek do szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

 

KUP BIOTAB MAX

 

Septonic to niezastąpiony środek do szamb na zimę, idealny do użytku w domkach letniskowych czy działkach. Dzięki swoim enzymom Septonic przyspiesza naturalny proces rozkładu składników organicznych w szambie. To oznacza, że nie musisz często opróżniać zbiornika, co jest szczególnie przydatne w przypadku rzadkiego użytkowania instalacji.

Wystarczy jedna miarka, na co 2 m3 zbiornika, powtórzona czterokrotnie w odstępach tygodniowych, aby rozpocząć proces. Następnie, aby utrzymać oczyszczalnię w dobrej kondycji, wystarczy jedna saszetka na 2 m3 zbiornika raz w miesiącu. Septonic nie uszkadza instalacji, nie jest szkodliwy dla rąk, nie generuje ciepła ani oparów. Co ważne, eliminuje przykry zapach, zmniejsza zagęszczenie osadu i przyspiesza proces rozkładu, dzięki czemu możesz cieszyć się czystym i sprawnym systemem kanalizacyjnym przez długi czas. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale także troska o środowisko.

Septonic bakteri8e do szamba i POS na zimę

KUP SEPTONIC 

Podsumowanie: Zamarzające Szambo

Podsumowując, szambo samo w sobie nie jest narażone na zamarznięcie, pod warunkiem prawidłowego montażu i regularnego użytkowania. Istnieją tylko dwa przypadki, w których szambo może zamarznąć: gdy jest nieużywane lub gdy jest źle umieszczone. Dlatego ważne jest, aby zadbać o montaż, regularne czyszczenie i przygotowanie szamba na sezon zimowy. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się komfortem korzystania z oczyszczalni ścieków przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych.