Czyszczenie i wypalanie grilla gazowego Broil King

Jak prawidłowo czyścić grill gazowy?

Wypalanie jest czynnością towarzyszącą każdemu, kto posiada grill gazowy. Pierwsze użycie, nowy sezon czy gruntowne czyszczenie grilla gazowego – każda okazja jest dobra do wypalania.

Choć sama nazwa zabiegu brzmi groźnie, w praktyce to standardowa, banalnie prosta czynność, powtarzana niemal przy każdym odpaleniu grilla. Chcesz dowiedzieć się ja czyścić Swój grill na gaz?

Zapraszamy do zapoznania się z dzisiejszym poradnikiem.

Piroliza czyli wypalanie grilla gazowego

Piroliza to nic innego jak czyszczenie grilla poprzez wypalanie. Polega ona na rozgrzaniu (przy zamkniętej pokrywie) rusztu do maksymalnej temperatury.

Proces trwa to około 10-20 minut i powinien zostać zakończony dopiero, kiedy spod pokrywy grilla przestanie wydobywać się dym. Następnie, przy pomocy szczotki do czyszczenia z włosiem ze stali szlachetnej, usuwa się zwęglone resztki.

Wypalanie grilla dla celów jego czyszczenia nie ma nic wspólnego ze zjawiskiem zapalenia się grilla w skutek niewłaściwej eksploatacji (jak pokazano na przerysowanej fotografii).

Tak oczyszczony ruszt należy umyć i dokładnie osuszyć, a następnie pokryć warstwą oleju roślinnego.

wypalanie grilla gazowego - jak nie wygląda wypalanie grilla

Czy należy wypalać grilla gazowego?

Niezależnie od producenta sprzętu czyszczenie grilla gazowego to nieodłączny element związany z jego prawidłowym użytkowaniem.

Wypalanie jest jednym z kroków podczas czyszczenia rusztów, a także ich konserwacji. Co więcej, wypalanie pozwala usunąć pojawiającą się rdzę

W zależności od tego, jak często używasz swojego grilla gazowego, zmieni się częstotliwość wypalania. Jeśli urządzenie jest odkurzane jedynie na specjalne okazje, wypalanie grilla nie będzie towarzyszyło Ci zbyt często. Natomiast, jeśli korzystasz z grilla przez cały sezon – przyda Ci się dobra szczotka do czyszczenia.

Cykliczne czyszczenie grilla gazowego - zadbajmy o stan naszego grilla i usuńmy najgorsze zabrudzenia

usuwanie zaschnięty lub wypalonych zabrudzeń dzięki szczotce do rusztu

Grill gazowy to nie tylko ruszt (żeliwny / stalowy), choć to tam najwięcej się dzieje. Warto od czasu do czasu przeprowadzić kompleksowe czyszczenie grilla gazowego.

Zanim rozpoczniesz pracę, pamiętaj o odłączeniu zasilania gazu.

Możesz zaopatrzyć się w specjalne środki do czyszczenia zewnętrznych elementów grilla, ale jeśli takich nie posiadasz – wystarczy woda z płynem do mycia naczyń, szczotka, gąbka i ręczniki papierowe.

Szczotka do rusztów
sprawdzi się przy usuwaniu resztek z rusztu, aromatyzerów, palników oraz dolnej części piekarnika.

Zadbaj o czystość wszystkich elementów, które mają kontakt z jedzeniem.

Nie zapomnij o opróżnieniu i umyciu pojemnika, do którego podczas grillowania spływa tłuszcz.

Szczotka do czyszczenia grilla w dłoń!

Na rynku istnieje kilka rodzajów szczotek przeznaczonych do czyszczenia rusztów. Niemal każdy producent grillów gazowych posiada w swojej ofercie takie akcesorium. Dokonując zakupu należy sprawdzić, jakie jest przeznaczenie danego egzemplarza.

Szczotka do rusztów ma czyścić, a nie uszkadzać i zdzierać wierzchnią warstwę powłoki. Przed użyciem warto zwrócić uwagę, czy dana szczotka do czyszczenia jest przeznaczona do kontaktu z gorącą powierzchnią.

Marka Broil King ma w swojej ofercie szczotkę do rusztów z nylonowym włosiem, która służy do czyszczenia ostudzonego grilla.

Ciekawym akcesorium jest również lodowa szczotka do rusztów, która składa się z głowicy i tacki na lód – podczas stykania się szczotki z gorącą powierzchnią, lód stapia się, a wytworzona para wodna czyści zabrudzenia.

szczotka do rusztów broil king
najlepsza szczotka do czyszczenia rusztów

Jaka jest najlepsza szczotka do rusztów?

Najlepsza szczotka do czyszczenia to taka, która nie uszkodzi powierzchni grilla, dlatego przed zakupem należy sprawdzić, z jakiego tworzywa została wykonana.

Najpopularniejszym wyrobem są szczotki z włosem ze stali szlachetnej lub stali nierdzewnej. Broil King posiada również szczotki z włosiem z palmy.

Mnogość kształtów i sposobów profilowania zarówno włosia, jak i rączki, może przyprawić o zawroty głowy.

Na rynku obecne są klasyczne, proste szczotki oraz modele posiadające 2 lub 3 głowice. Specjalne wyprofilowanie szczotek ma za zadanie ułatwić i usprawnić czyszczenie.

SPRAWDŹ NASZA OFERTĘ SZCZOTEK