Z roku na rok zwiększa się ilość gospodarstw domowych, których właściciele inwestują w instalację przydomowej oczyszczalni ścieków. Na popularności zyskują szczególnie oczyszczalnie biologiczne z bioreaktorem napowietrzanym, które stanowią swoisty ekosystem zamknięty. Jest to bardzo dobra decyzja pod kątem ekonomicznym, jak i zgodna z trendami związanymi z ekologią.
W przypadku systemów biologiczne redukcji i utylizacji ścieków istotną kwestią jest obecność innych urządzeń domowych, wpływających na jakość samej wody. Woda w kanalizacji stanowi nośnik dla składników rozpuszczonych (organicznych i nieorganicznych) oraz środowisko późniejszego bytowania korzystnych bakterii ściekowych. Jej jakość, rozumiana poprzez parametry fizyko-chemiczne, będzie wpływała na żywotność mikroflory zbiorników oczyszczalni. Z roku na rok zwiększa się ilość gospodarstw domowych, których właściciele inwestują w instalację przydomowej oczyszczalni ścieków. Na popularności zyskują szczególnie oczyszczalnie biologiczne z bioreaktorem napowietrzanym, które stanowią swoisty ekosystem zamknięty. Jest to bardzo dobra decyzja pod kątem ekonomicznym, jak i zgodna z trendami związanymi z ekologią.
W większości przypadków, głównym problemem dotyczących wody w kanalizacji domowej jest zbyt wysoka twardość – twarda woda. Jak można temu zaradzić? Czy można bezpiecznie zastosować w tym przypadku zmiękczacz wody i jaki będzie miał on wpływ na pracę oczyszczalni?
Zapraszamy do artykułu, gdzie przedstawione zostaną dostępne rozwiązania.
Twarda woda - wpływ na zdrowie i urządzenia AGD
Wiele osób może się zastanawiać, zadając pytanie — po co zmiękczacz wody w domu? Otóż przyczynę, która skutkuje występowaniem twardej wody, stanowi zwiększona ilość jonów wapnia i magnezu rozpuszczonych w wodzie. Upraszczając, im więcej tego typu pierwiastków i związków w wodzie, tym twardsza się ona staje.
Twarda woda wpływa między innymi na występowanie widocznego już na pierwszy rzut oka osadu, który wytrąca się z wody. Określa się go mianem kamienia. Jak powszechnie wiadomo, jest niezwykle ciężki do usunięcia. Ponadto występowanie osadu negatywnie wpływa na:
- trwałość użytkowania sprzętów i urządzeń AGD,
- wysusza skórę wpływając na wzrost jej wrażliwości,
- powoduje problemy z przepływem cieczy przez instalację kanalizacyjną,
- wpływa na estetykę naczyń (wymagane korzystanie z odkamieniaczy w zmywarkach automatycznych),
- psuje aromat napojów i dań przygotowywanych na bazie wody.
Drugim problemem, który pojawia się w przypadku zbyt twardej wody, jest jej wysokie napięcie powierzchniowe. W praktyce powoduje to trudność w skutecznym zwilżeniu powierzchni oraz w rozpuszczaniu środków chemicznych i detergentów.
W związku z tym wniosek mógłby być prosty — wpływ zmiękczacza na oczyszczalnie jest korzystny, ponieważ odpowiednio użytkowany, znacząco zmniejszy poziom twardości wody. Ale czy na pewno? Czy obecność solanki w zbiornikach oczyszczalni nie wpłynie na bakterie odpowiedzialne za utylizację ścieków?
Zmiękczacz wody a przydomowa oczyszczalnia - wpływ stacji uzdatniającej na pracę oczyszczalni
Sposobem, który pozwala radzić sobie z wysoką twardością wody, jest montaż zmiękczacza wody. Warto zapoznać się z tym, jak działa zmiękczacz wody.
Zmiękczacz wody montuje się na wejściu zimnej wody do budynku. W początkowej fazie zmiękczacz naładowany jest jonami sodu. W momencie przepływu wody przez urządzenie, złoże zatrzymuje jony wapnia i magnezu, które jak wspomniano wcześniej - odpowiadają za poziom twardości wody. W ich miejsce przekazywane są jony sodu, które zmiękczają wodę, tym samym polepszając jej jakość i zdatność do wykorzystania.
Aby system zmiękczający działał poprawnie, spełniając swoje zadanie, wymagana jest regularna regeneracja. Należy dbać o regenerację złoża, a więc uzupełnienie jonów sodu poprzez zastosowanie dedykowanej soli (NaCl) do zmiękczacza wody. Najczęściej do zmiękczacza stosuje się sól w postaci łatwych do dozowania tabletek. Po regeneracji usuwa się nadmiar pozostałej solanki oraz popłuczyny - jony wapnia i magnezu.
Warto pamiętać o aspekcie, który wiąże się z ewentualnym wpuszczeniem popłuczyn do przydomowej oczyszczalni ścieków. Występuje tu konflikt o charakterze - zmiękczacz wody vs. oczyszczalnia biologiczna.
Solanka, a bakterie w oczyszczalni
Jak wspomniano na początku artykułu, woda wpływająca do zbiorników oczyszczalni stanowi środowiska życia mikroflory bakteryjnej. Wahania w poziome parametrów wody – w przypadku solanki będzie to przede wszystkim poziom pH (wzrost zasadowości) – ma bezpośredni wpływ na procesy biochemiczne przeprowadzane przez mikroorganizmy. Dla przykładu udowodniono, że sól zmniejsza wydajność usuwania BZT (biochemiczne zapotrzebowanie na tlen) ale jedynie o kilka procent. Oczywiście całościowy wpływ na mikroorganizmy zależeć będzie głównie o wartości zmiany odczynu i dotyczy nadmiernego wzrostu, jak i spadku pH (środowisko zbyt kwaśne i zbyt zasadowe).
Nadmierne zasolenie wpływa na spadek żywotności bakterii w oczyszczalni.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż wpływ ten będzie się różnił w zależności od typu samej oczyszczalni. Oczyszczalnie wyposażone w osadnik wstępny zamontowany przed główną komorą bioreakcyjną są narażone w znacznie mniejszym stopniu.
Działa tutaj zasada: im większy system (objętościowo) tym ilość solanki pośrednio reagującej z bakteriami jest niższa. Ilość napływających jonów sodowych ulega rozcieńczeniu w zbiorniku wstępnym minimalizując ich wpływ na pracę pożytecznych bakterii.
Warto zatem pamiętać, iż oddziaływanie solanki z bakteriami będzie tym słabsze im niższa jest twardość wody w instalacji (stosuje mniej soli), jakiej jakości oraz wielkości jest samo urządzenie zmiękczające.
W sytuacjach ekstremalnych, w przypadku kiedy zasolenie jest bardzo wysokie a oczyszczalnia nie jest wyposażona w zbiornik wstępny może dojść nawet do krystalizacji soli. Te szczególne przypadki tyczą się najczęściej starszych typów przydomowych oczyszczalni z systemem drenażowym oraz jednym zbiornikiem o niewielkiej pojemności.
Jak zmniejszyć wpływ solanki na oczyszczalnie?
W przypadku wysokiej twardości, niewielkiego zbiornika oczyszczalni i w konsekwencji wysokim stężeniem solanki warto wykorzystywać możliwość związaną z odprowadzaniem solanki ze zmiękczacza oddzielnym obiegiem, do niezależny zbiornika. Brak możliwości wykorzystania dodatkowego obiegu dla solanki pozostawia właścicielom przydomowych oczyszczalni ścieków jedynie działania kompensujące. Dla podtrzymania prawidłowego działa oczyszczalni i zadbania o odpowiedni skład oraz jakość mikroflory zbiornika niezbędne jest cykliczne uzupełnianie bakterii za pomocą dedykowanych biopreparatów, czy aktywatorów bakteryjnych.
Produkty te stanowią wyspecjalizowane mieszaniny składników odżywczych (wpływających na lepszy rozwój już obecnych bakterii) oraz wyselekcjonowane kultury bakteryjne uzupełniające ubytki powstałe na skutek solanki.
Warto wybrać preparat, który dawkujemy dość często, aby na bieżąco uzupełnić ilość bakterii w osadniku, komorze napowietrzanej, złożach biologicznych i drenażach rozprowadzających ścieki.
Dla oczyszczalni drenażowych polecamy profesjonalny biopreparat – aktywator bakteryjny z krótkim cyklem dawkowania oraz wbudowanym starterem: https://aktywatory.pl/486-neobac-600-g-5906395528028.html
Oczyszczalnie biologiczne – biooczyszczalnie warto regenerować z wykorzystaniem preparatu zawierającego dodatek bakterii tlenowych: https://aktywatory.pl/1772-neobac-bio-station-maintenance-bakterie-tlenowe-biooczyszczalnia-rok-5906395528165.html
Zalecamy również dostępny w sklepie aktywatory.pl starter regeneracyjny do oczyszczalni napowietrzanych, który warto zastosować w przypadku jakiegokolwiek spadku wydajności oczyszczania: https://aktywatory.pl/1703-neobac-start-booster-bio-station-starter-do-bio-oczyszczalni-5906395528158.html
Oczyszczalnia ścieków a piec kondensacyjny
Omawiając wpływ solanki na wahania odczynu pH ścieków warto zahaczyć o temat oddziaływania kondensatu z pieców kondensacyjnych z bakteriami oczyszczalni. W odróżnieniu o stosowania zmiękczacza wody, napływający do zbiorników POŚ kondensat wpływa nie na zawyżenie pH, a na obniżenie jego wartości – zakwaszanie wody. Zmiana odczynu wody na bardziej kwaśną i płynące z tego skutki dla oczyszczalni będą w znacznym stopniu analogiczne jak te dla urządzeń zmiękczających.
Ważną różnicę stanowi jedno z dostępnych komercyjnie rozwiązań ochronnych dla bakterii w oczyszczalni – neutralizatory kondensatu.
Zapraszamy do zapoznania się z dostępnym w naszym sklepie neutralizatorem do pieca oraz wymienialnymi wkładami (granulatem neutralizującym):