Po ciepłym sezonie kąpielowym i wraz z nadejściem jesieni, większość miłośników basenów ogrodowych zastanawia się jak prawidłowo zabezpieczyć basen na zimę. Czy standardowe środki do basenów, które wykorzystujemy w trakcie lata są wystarczające? A może warto wybrać dedykowany preparat z zimowej linii produktów do basenu?
W poniższym artykule doradzimy jaką stosować chemię basenową na zimę, jak przezimować basen i czy na pewno trzeba spuszczać całą wodę z basenu zimą.
Jak zabezpieczyć basen na zimę?
Zimowanie wolnostojących basenów dmuchanych
Popularne, dmuchane baseny, tak chętnie ustawiane w ogrodzie i na działce, poza sezonem kąpielowym, powinny zostać złożone i schowane. Z uwagi na wykorzystywany przy produkcji materiał – tworzywo polimerowe - oraz wypełnienie ramy basenu powietrzem, odporność basenów wolnostojących w okresie zimowym znacznie spada.
Jeżeli nie chcemy przedziurawić lub uszkodzić naszego basenu (w inny sposób) warto po ciepłym lecie schować go do „szafy”.
Zanim jednak zaczniemy wypuszczać powietrze i zwijać ulubiony basen zwróćmy uwagę na jego kondycję i ogólną czystość. Przygotowanie basenu do złożenia zawsze poprzedza dokładne czyszczenie ścianek bocznych oraz niecki basenowej. Szczególnie polecamy zwrócić uwagę na linię wody, bardzo często widoczną jako pozostałe zabrudzenia na ściankach basenu.
Proces czyszczenia całego basenu opiszemy w kolejnym dziale – wybrane środki czyszczące są identyczne w przypadku basenów dmuchanych, rozporowych i całosezonowych.
Przed schowaniem złożonego basenu należy upewnić się, że materiał został dokładnie wyczyszczony i osuszony. Brudny i mokry basen dmuchany – z pozostałościami środków dezynfekujących – odłożony na kilka miesięcy może skutkować powstaniem uszkodzeń chemicznych, przebarwień a nawet pojawieniem się pleśni.
Jak przygotować basen całosezonowy do zimowania?
Przygotowanie basenów całosezonowych – wewnętrznych oraz zewnętrznych, wbudowywanych w grunt – do zimowania wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów do zimowej pielęgnacji. Dedykowane środki do czyszczenia oraz produkty zimowej chemii basenowej przeznaczone do dezynfekcji wody i ochrony przed glonami to najlepszy wybór dla naszego basenu.
Na zimę zaleca się pozostawienie wody w basenie zewnętrznym. Przyczyną jest wpływ niskich temperatur na strukturę gleby, w konsekwencji czego ziemia „rozszerza się” napierając na ściany wbudowanego basenu. Przy dużej powierzchni niecki basenowej może dojść do pęknięć spowodowanych zwiększonym naciskiem na ścianki i dno basenu.
Woda pozostawiona w basenie działa ochronnie, kompensując – od drugiej strony - siły działające na basen. Dzięki temu nie trzeba przejmować się niebezpieczeństwem uszkodzeń basenu, popękanych płytek i niepotrzebnym wydatkiem na naprawę.
Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na zamarzanie tafli wody basenowej. Kumulujący się przy powierzchni lód również będzie generował nacisk na płytki basenowe, ale tym razem od wewnątrz basenu. Stosunkowo prostą metodą na przeciwdziałanie zamarzaniu tafli jest umieszczenie w basenie np. pustych butelek po napojach. W ten sposób minimalizowana jest siła wytwarzana w trakcie zamarzania wody.
Kolejnym działaniem, które należy podjąć jest pozostawienie ok. 10-20 cm poziomu wody poniżej wlotu skimmera i zamontowanych w basenie dysz. Powinno się również opróżnić rury systemowe, aby działanie niskich temperatur nie spowodowało ich stałego uszkodzenia. Nieużywane otwory należy zabezpieczyć korkami.
Co zatem zastosować, aby utrzymać basen i wodę basenową w dobrej kondycji przez cały okres niskich temperatur?
Czyszczenie basenu przed zimą – 1 krok do zimowania basenów
Jak wspomniano przy okazji dmuchanych basenów wolnostojących, pierwszym zadaniem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń pozostałych po sezonie kąpielowym. Właściwe czyszczenie basenu najlepiej przeprowadzić na jesień, tak, aby wszelkie zabrudzenia, takie jak: zielone naloty glonów, zatłuszczenie, pozostałości kosmetyków oraz środków chemii basenowej nie zaschły i nie spowodowały uszkodzeń chemicznych, a nawet pojawienia się pleśni i grzybów.
W ofercie sklepu Aktywatory.pl dostępna jest szeroka gama środków do czyszczenia i pielęgnacji basenów - https://aktywatory.pl/227-czyszczenie-basenu
Polecane środki do czyszczenia basenów przed zimą:
Do usuwania silnych zabrudzeń, w szczególności pozostałości tłuszczów, kosmetyków i rdzy nalotowej służy skoncentrowany preparat Chemoform RANDKLAR
Koncentrat RANDKLAR głęboko wnika w niedostępne szczeliny, usuwając zabrudzenia dzięki składnikom aktywnym powierzchniowo. Produkt jest biodegradowalny, nie niszczy ceramiki oraz basenów foliowych. Dodatkowo, ma działanie antystatyczne – chroni przed ponownym zabrudzeniem. Podobne zabrudzenia organiczne oraz sadzę można skutecznie usunąć stosując silniejszy, alkaliczny (zasadowy) preparat Chemoform FLISAN
W przypadku zalegających, po sezonie kąpielowym, zanieczyszczeń atmosferycznych, osadów mineralnych oraz żelaza pomoże dedykowany, kwaśny koncentrat Chemoform COMPACTAL
Dla skutecznej ochrony instalacji filtrującej – przewodów, rur oraz wymienników ciepła – przed korozją oraz kamieniem należy zastosować środek czyszczący Chemoform Calzetab lub profesjonalny preparat odkamieniający BAYROL Decalcit Super z kwasem solnym i kationowymi środkami powierzchniowo-czynnymi
Jony metali osadzające się w obrębie basenu oraz na akcesoriach basenowych są trudniejsze do usunięcia i wymagają specjalistycznego preparatu czyszczącego. Do usunięcia osadów metalicznych, w tym żelaza oraz ogólnego obniżenia twardości wody służy Chemoform Metal Magic
Sprawdzenie parametrów wody w trakcie zimowania basenów całosezonowych – 2 krok
Zanim zastosujemy zimową chemię basenową należy sprawdzić, czy pozostająca w basenie woda jest odpowiedniej jakości. Zalecamy wykonanie pomiaru odczynu pH wody za pomocą testerów wody. Odczyn wody powinien być neutralny (wartość mieszcząca się w zakresie: 7,0-7,4)
W razie zbyt kwaśnego lub zbyt zasadowego odczynu zaleca się zastosowanie preparatów regulujących poziom pH wody – NTCE Balancer pH Plus lub obniżających pH – NTCE Balancer pH Minus
Zimowa chemia basenowa – 3 krok zimowej ochrony basenu
W odróżnieniu od standardowych, letnich preparatów do dezynfekcji wody basenowej i usuwania glonów, zimowa chemia do basenu koncentruje się na działaniu ochronnym. Specjalnie przygotowane, skoncentrowane formuły zimowych środków basenowych mają za zadanie:
zapobiegać namnażaniu się glonów jedno i wielokomórkowych w wodzie – chronią przed zazielenieniem,
przeciwdziałać przed akumulacją osadów i zabrudzeń atmosferycznych – w basenach otwartych,
utrzymać właściwe parametry wody – chronią przed wahaniami odczynu oraz twardości wody,
zabezpieczyć nieckę basenową oraz fugi przed osadami – odkamienianie,
blokować nieprzyjemne zapachy – usuwają źródło powstawania zapachu zastałej wody,
wyłapywać mniejsze zanieczyszczenia i wspierać klarowanie.
Jednak przede wszystkim chemia stosowana na zimę przygotowuje nasz basen do rozpoczęcia sezonu kąpielowego w następnym roku.
Najlepszymi preparatami z kategorii zimowej chemii basenowej są:
profesjonalny preparat do zimowania basenów niemieckiej marki BAYROL – PURIPOOL - https://aktywatory.pl/1748-bayrol-puripool-super-srodek-do-zimowania-basenu-1l-4008367431693.html
obecny od wielu lat na rynku Chemoform Calzelos: https://aktywatory.pl/1298-chemoform-calzelos-koncentrat-usuwa-glony-do-basenu-na-zime-1l-4029156070114.html
nowoczesny koncentrat do ochrony wody basenowej na zimę NTCE Hibernator
Po przeprowadzeniu wspomnianych kroków dla zimowej pielęgnacji basenów możemy ze spokojem czekać na przyjemne rozpoczęcie sezonu kąpielowego latem.
Oczywiście, w przypadku basenów otwartych nie zapominajmy o przykryciu basenu specjalnym pokrowcem, który zabezpieczy go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz naniesionymi zanieczyszczeniami.