Ogrodowy basen to niewątpliwie źródło rozrywki na sezon letni. Są też tacy, którzy posiadają zabudowany basen i mogą cieszyć się nim cały rok. Jednak zapewne każdy użytkownik domowego basenu wie, że nie wystarczy nalać wody i nic z nią nie robić, aby móc w pełni bezpiecznie z niego korzystać. Przede wszystkim trzeba używać odpowiedniej chemii do basenu, ponieważ woda pozostawiona w zbiorniku bez żadnych preparatów zmienia kolor – najczęściej jest to zielona woda, ale zdarza się też brązowa. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to jeszcze jest niezdrowe, ponieważ zmiana koloru wody oznacza, że coś się w niej dzieje – zazwyczaj pojawiają się glony w basenie.
Jakie są przyczyny zielonej wody w basenie?
Każdy, kto spotkał się z problemem zielonej wody w basenie zadaje sobie pytanie – jak mogło do tego dojść ? Jest to naturalny proces, który zachodzi, gdy pojawi się kilka czynników:
- brak chemii basenowej – jeśli nie używa się odpowiednich preparatów do basenu, wówczas woda staje się zielona, ponieważ w basenie pojawiają się glony. Zazwyczaj najpierw obserwujemy śliski osad na ściankach i dnie zbiornika. Trzeba wybrać więc metodę dezynfekcji wody – tabletki z chlorem lub aktywny tlen do basenu i regularnie stosować.
- Zbyt małe dawki chemii basenowej – stosując chemię do basenu, należy odpowiednio obliczyć dawkę preparatu podaną przez producenta na opakowaniu. Jeśli zaaplikuje się zbyt małą dawkę chloru lub aktywnego tlenu, wówczas nasze wysiłki pójdą na marne, gdyż chemia do basenu po prostu nie zadziała i zrobi się zielona woda
- zbyt krótki czas filtrowania wody – bardzo ważnym elementem wyposażenia basenu ogrodowego jest filtr do wody basenowej. Należy jednak pamiętać, że filtr nie może być włączony zbyt krótko.
Jak odpowiednio dbać o wodę w basenie ?
O wodę w basenie należy dbać od pierwszej chwili, gdy się ją wleje do basenu - nawet, gdy jest jeszcze krystalicznie czysta. Dlaczego ? Widzimy przezroczystą wodę i wydaje nam się, że jest wszystko w porządku, jednak gołym okiem nie widać, jakie ma ona parametry. Niezwykle ważne jest, aby woda w basenie miała odpowiednie pH – na poziomie 7,0 – 7,4. To podstawowy czynnik, który trzeba sprawdzić, ponieważ od tego zależy czy chemia basenowa, którą zastosujemy przyniesie oczekiwane efekty, czy jednak zrobi się zielona woda lub nawet brązowa.
Gdy już sprawdzimy pH wody za pomocą specjalnych pasków do pomiaru i okaże się, że wynik odbiega od przyjętej normy – należy obniżyć lub podnieść pH za pomocą specjalnej chemii do basenu. Po wyrównaniu tego parametru pora na kolejne kroki. Powinno się wybrać jedną metodę dezynfekcji wody – terapia chlorowa lub dezynfekcja aktywnym tlenem. Jeśli nie przeszkadza nam zapach chloru, to można śmiało korzystać z tabletek z chlorem. Natomiast jeśli jesteśmy alergikami, mamy atopową skórę lub w naszym basenie mają kąpać się dzieci, to wskazane jest, aby wybrać aktywny tlen do dezynfekcji wody w basenie, ponieważ ta metoda jest delikatniejsza dla skóry (ale też trochę droższa). Po zaaplikowaniu odpowiedniej dawki wybranej chemii do basenu można pomyśleć również o tzw. „środkach antyglon”. Preparaty glonobójcze nie tylko pomagają pozbyć się zielonej wody z basenu, ale także śliskiego osadu ze ścianek i dna zbiornika. Dzięki zastosowaniu środków antyglon zabezpieczamy się też przed rozkwitem glonów w basenie, gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura lub basen stoi w nasłonecznionym miejscu.
Kolejnym bardzo ważnym preparatem z chemii basenowej używanym w ogrodowych basenach jest flokulant. Preparat tego typu pozwala nam na mechaniczne wyłowienie drobnych zanieczyszczeń, ponieważ zbijają się one w większe cząstki i łatwiej je wydobyć. Jeśli więc w pobliżu basenu są drzewa albo krzewy, z których prószą się drobne pyłki do basenu, warto zastosować flokulant. Pomoże on również wyłowić z basenu drobne owady – muszki owocówki czy tzw. „przecinki”.
Ważne jest, aby stosować opisaną wyżej chemię basenową regularnie, a nie dopiero w momencie, gdy zauważymy już zieloną wodę w basenie. W tym przypadku lepiej przeciwdziałać problemowi, niż go leczyć. Jednak jeśli okaże się, że woda zmieniła kolor, nie trzeba od razu wpadać w panikę i jej wymieniać. Najważniejsza wtedy jest cierpliwość i wyczucie w zwiększaniu dawek chemii basenowej. Należy również pamiętać, aby po każdej aplikacji chemii do basenu odczekać najlepiej 24h zanim będziemy się w nim kąpać. Dodatkowo trzeba mieć włączony filtr do wody minimum przez 8 godzin dziennie i pamiętać o tym, aby go regularnie czyścić, bo tylko czysty filtr zapewni odpowiednią filtrację wody basenowej.