Każdego roku aktywiści i naukowcy biją na alarm i przestrzegają przed suszą nawiedzającą Polskę. Niski poziom wód gruntowych i brak opadów wpływają negatywnie nie tylko na przydomową zieleń, ale na cały sektor rolniczy. W ostatnich latach coraz częściej słyszy się już nie o apelach, a o zakazach podlewania przydomowych ogródków wodą wodociągową, które nanoszone są przez władze gmin najdotkliwiej odczuwających suszę. Zasoby planety są ograniczone, dlatego ekolodzy na każdym kroku przypominają, jak ważne jest oszczędzanie wody.
Ekologia przeżywa prawdziwy rozkwit. Coraz więcej osób chce świadomie korzystać z dobrodziejstw natury, dlatego chętnie podpowiemy, dlaczego deszczówka to świetny sposób na ekologiczne i ekonomiczne uprawianie ogrodu.
Dlaczego oszczędzenie wody jest ważne?
Podczas podlewania ogrodu zużywa się przeciętnie 10 litrów wody na każdy 1 m2. W trakcie całego sezonu wegetacyjnego rośliny powinny zostać podlane ok. 120 razy, czyli każdy 1 m2 ogrodu generuje zapotrzebowanie na poziomie 1 200 litrów.
Zbiornik na deszczówkę pozwala na gromadzenie darmowej wody, a następnie wykorzystanie jej m.in. do podlewania ogrodu. Koszt 1 m3 wody różni się w zależności od gminy, jednak w skali całego kraju kwota ta wynosi średnio 11,19 zł. Dane pokazują, jak duże koszty niesie za sobą podlewanie wodą wodociągową.
Ekologia i ekonomia w ogrodzie
Podlewanie ogrodu o powierzchni 150 m2 kosztuje ok. 2 000 zł rocznie. Oczywiście suma jest zależna od regionu zamieszkania, a co za tym idzie – ceny wody, a także ilości opadów, wielkości ogrodu i zasadzonych tam roślin. Im większa jest jednak powierzchnia, tym większy koszt podlewania. Można pokusić się o stwierdzenie, że utrzymanie ogrodu generuje ukryte koszty.
Gromadzenie deszczówki i oszczędzanie wody wodociągowej pociągną za sobą pozytywne skutki nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska i roślin ogrodowych. Mało kto zwraca uwagę na to, że deszczówka jest lepszym źródłem składników mineralnych potrzebnych roślinom do wzrostu niż woda wodociągowa.
Biopreparat do deszczówki, a jakość wody
Jakość magazynowanej deszczówki zależy od kilku czynników. Wśród nich można wymienić rodzaj pokrycia dachowego i materiału, z którego wykonano zbiornik na deszczówkę, efektywność i konstrukcję filtrów oraz częstotliwość ich czyszczenia. Duże znaczenie ma również typ zbiornika. Zasobniki naziemne – ze względu na ich umiejscowienie i działanie czynników atmosferycznych – są bardziej narażone na rozwój patogennych mikroorganizmów niż podziemne.
Aby poprawić jakość magazynowanej wody, stosuje się działające dwuetapowo środki. Zaaplikowany biopreparat do deszczówki powoduje koagulację drobnych cząstek, które ulegają wytrąceniu i sedymentacji na dnie zbiornika. Następnie zawarte w nim bakterie rozkładają potencjalnie szkodliwe mikroorganizmy i resztki organiczne. Dzięki temu woda deszczowa może być dłużej magazynowana i nie stanie się źródłem szkodliwych patogenów, które podczas podlewania mogą osadzić się na roślinach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zbiorników do deszczówki, poczytaj - https://aktywatory.pl/blog/1/jaki-zbiornik-do-wody-deszczowej-wybrac-