Naturalny kompost to ekologiczny i przydatny w każdym ogrodzie nawóz naturalny. Dlaczego i jak go wytwarzać? W jaki sposób przyspieszyć kompostowanie? Jaki środek do kompostu zastosować i który preparat do kompostu jest najlepszy? Na te i inne pytania związane z kompostowaniem odpowiadamy w tekście poniżej.

 

Co to jest kompost?

 

Kompost jest nawozem organicznym, który powstaje w naturalnym procesie rozkładu materii organicznej. Wytwarza się go głównie z odpadów roślinnych. Organiczne resztki są przetwarzane w procesie mikrobiologicznej obróbki biomasy kompostowej zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych. Oczywiście dobrze przygotowany, naturalny kompost nie zawiera żadnych substancji toksycznych i jest w pełni bezpieczny zarówno dla roślin, zwierząt, jak i dla człowieka i zazwyczaj ma zapach ziemi.

Kompost można wytwarzać w ogrodzie, na działce, a nawet w niewielkich ilościach na balkonie. W mieszkaniu możesz go wykorzystać później do zasilenia roślin balkonowych lub doniczkowych.

 

Dlaczego warto założyć kompostownik?

 

Organiczne resztki, które pozostają po pracach ogrodniczych, można oczywiście wyrzucić do odpowiedniego kubła na bioodpady. Znacznie łatwiej i korzystniej jest je jednak spożytkować. Kompostowanie trawy pozostałej po koszeniu czy opadłych liści to doskonały sposób na pozyskanie naturalnego, pełnowartościowego nawozu dla roślin uprawianych we własnym ogrodzie.

Założenie kompostownika nie jest dziś trudne. Dzięki szeroko dostępnym kompostownikom z tworzywa sztucznego łatwe jest nie tylko uzyskanie ładnych pryzm, ale także wydobycie kompostu z pojemnika na kompost (taki pojemnik kompostowy można rozłożyć, nawet kiedy jest wypełniony). Co więcej, gotowe kompostowniki są estetyczne i występują w różnych kolorach, choć największą popularnością cieszą się pojemniki na kompost w kolorze brunatnym i zielonym.

 

Kompostownik Garantia

 

Jak uzyskać kompost? Co można kompostować?

 

Kompostowanie liści opadłych na grunt (rozdrobnionych albo wymieszanych z innymi resztkami, żeby nie zbijały się w bryły) czy skoszonej trawy, to nie jedyne możliwości spożytkowania organicznych odpadów. Do kompostownika można również wkładać:

 

  • rozdrobnione gałęzie drzew;
  • pozbawione nasion chwasty;
  • resztki zdrowych warzyw, owoców i roślin ozdobnych;
  • kuchenne obierki;
  • fusy po kawie i herbacie;
  • skorupki jajek;
  • papier, tekturę (rozdrobnioną);
  • popiół drzewny;
  • ziemię doniczkową.

 

Nie powinny znaleźć się w kompostowniku: Produkty odzwierzęce takie jak: mięso, kości, nabiał; zainfekowane fitopatogenami rośliny ogrodowe, gruz, śmieci z odkurzacza, odchody zwierzęce, drewno impregnowane.

 

Jak układać dojrzały kompost w kompostowniku?

 

Przeznaczone do kompostowania resztki organiczne powinny zostać odpowiedni zmieszane. Mokre materiały należy pomieszać ze suchymi, a gruboziarniste odpady z drobnymi. Nie musisz ustawiać kompostu na warstwach wystarczy wrzucić resztki bezpośrednio do kompostownika.

Kompostowanie to doskonały sposób na wykorzystanie odpadów zgodnie z Zero Waste

Dzięki kompostowaniu w znacznym stopniu zmniejszasz ilość odbieranych śmieci, a co za tym idzie np. ilość emisji spalin do atmosfery. Dodatkowo oszczędzasz na ciągłym stosowaniu dedykowanych nawozów dostarczanych w plastikowych opakowaniach.

 

Jak długo robi się dojrzały kompost? Czy ten proces można przyspieszyć?

 

Proces powstawania dojrzałego kompostu jest zazwyczaj stosunkowo długi i zajmuje od 10 do nawet 18 miesięcy. Tyle czasu potrzebują naturalnie występujące w biomasie bakterie do kompostowania do przetworzenia organicznych resztek w dobry, naturalny kompost, czyli pełnowartościowy nawóz.

Warto jednak wiedzieć, że są sposoby na przyspieszenie cyklu powstawania nawozu. Co przyśpiesza kompostowanie? Żeby skrócić naturalny proces wytwarzania nawozu i prędzej uzyskać dojrzały kompost, ogrodnicy często dodają do kompostownika specjalny aktywator do kompostowania.

 

Jakie bakterie do kompostownika? Czym są środki przyspieszające kompostowanie- aktywatory kompstu?

 

Każdy środek do kompostowania dostępny na rynku ma oczywiście unikalną recepturę producenta, jednak bazą preparatu są zawsze bakterie do kompostowania, a ściślej odpowiednio wyselekcjonowane mikroorganizmy przyspieszające rozkład materii organicznej. Preparaty zawierają także enzymy, które wraz z mikroorganizmami wspomagają proces kompostowania, niwelując przy tym towarzyszące rozkładowi roślin nieprzyjemne zapachy.

 

Jak przyspieszyć kompostowanie? Najlepsze TOP 8 preparatów do kompostowników - bakterie do kompostu

 

Jaki jest najlepszy preparat do kompostu? Warto podkreślić, że dojrzały kompost to wynik odpowiednich działań ogrodnika, czynników naturalnych oraz wyboru dobrego środka zawierającego bakterie kompostowe. W naszym rankingu kolejne miejsca zajęły:

  1. NeoBac BIO KOMPOST - biologiczny produkt wspomagający i przyspieszający kompostowanie. Dzięki obecności celulazy ułatwia degradację celulozy. Ten preparat do kompostownika zawiera mocznik, który stanowiąc bogate źródło azotu, pozwala na szybsze namnażanie bakterii kompostowych.
  2. Bio7 Kompost - środek do kompostownika posiada wysokie stężenie bakterii kompostowych oraz dodatek aktywnych enzymów (w tym celulazy). Preparat pozwala na uzyskanie ciemnego kompostu o jednolitej, elastycznej strukturze i przyjemnym zapachu przypominającym zapach torfu;
  3. Ekokompost - wydajny, mikrobiologiczny preparat, który wspiera naturalne procesy zachodzące przy kompostowaniu. Opakowanie zawiera proszek, który przed użyciem należy rozpuścić w letniej wodzie. Aplikacja sprowadza się do wprowadzenia preparatu do pryzmy czy kompostownika za pomocą np. konewki bez sitka, czy wiadra.

     

    NeoBac Bio KOMPOST
    Bio7 Kompost
    Ekokompost

     

  4. Komposter tabs preparat w formie tabletek do kompostu, które mają za zadanie przyspieszyć proces kompostowania. Oferuje wiele korzyści dla użytkowników, w tym uzyskanie kompostu o wysokich walorach nawozowych oraz wzbogacenie go w związki łatwo przyswajalne dla roślin.
  5. Bio-Compost - preparat przyspieszający kompostowanie szczególnie polecany do przyspieszenia kompostowania liści oraz traw. Dostępny w postaci płynu, który przed aplikacją należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu;
  6. Trigger-4 - środek do kompostu zawiera starannie wyselekcjonowane mikroorganizmy oraz enzymy przyspieszające kompostowanie. Nadaje się do produkcji pełnowartościowych nawozów ekologicznych. Dostępny w saszetkach ułatwiających dozowanie;
  7. WELL BAK Preparat do kompostowania - szybko i efektywnie przetwarza na kompost resztki organiczne. Podczas procesu kompostowania eliminuje nasiona chwastów i zatrzymuje rozwój potencjalnie chorobotwórczych mikroorganizmów;
  8. Aquafor Dobry kompost - preparat- aktywator kompostu znacznie przyspiesza degradację i fermentację odpadów roślinnych, przyczyniając się do powstania żyznej masy. Produkt dostępny w proszku, do aplikacji po rozpuszczeniu w wodzie.

     

    Komposter
    Trigger-4 kompostowanie
    Well Bak kompostowanie

     

 

Zamykając ranking preparatów do kompostowania przyspieszających naturalny proces tworzenia nawozu, należy jeszcze raz podkreślić, że powstanie dobrego nawozu w kompostowniku to wynikowa wielu czynników. Nawet jeśli zastosujesz najlepszy aktywator kompostowania - bakterie kompostowe, a zaniedbasz inne czynności, rezultaty mogą być gorsze od oczekiwanych.