Znalezienie właściwego grilla do ogrodu nie jest łatwe i z pewnością stawia konsumenta przed dylematem. Nic w tym dziwnego, różnorodność jest ogromna. Obecnie coraz popularniejsze stają się grille gazowe choćby ze względu na liczne korzyści, jakie ze sobą niosą. Aby jednak znaleźć najlepsze urządzenie, powinno się zwrócić uwagę na kilka ważnych funkcjonalności. Czy warto wybrać dwustronny ruszt? Czy potrzebna Ci kuchenka boczna? Stal czy żeliwo?

Ruszt żeliwny czy stalowy – co warto wiedzieć i który wybrać?

Jednym z bardzo ważnych elementów grillów gazowych jest ruszt – w sklepach można znaleźć jego dwa warianty: żeliwny i stalowy. Każda z opcji ma swoje zalety, sprawdzając się w różnych sytuacjach. Ruszty stalowe są one przede wszystkim lekkie, łatwe w utrzymaniu i szybsze w czyszczeniu – do emaliowanej powierzchni słabiej przywierają resztki jedzenia i z powodzeniem można je przetrzeć gąbką lub umieścić w zmywarce. Przeważnie mają także dłuższą gwarancję.

Ruszt żeliwny charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością. Prawidłowo pielęgnowany, posłuży przez wiele lat – sama impregnacja jest bardzo prosta, a po wypaleniu grilla wystarczy przetrzeć go wybranym olejem roślinnym, z wysokim punktem dymienia. Ruszt żeliwny nagrzewa się równomiernie oraz powoli traci ciepło, co korzystnie wpływa na proces grillowania, nadając potrawom charakterystyczny smak.

Dodatkowe udogodnienia w grillach Broil King – kuchenka boczna

W sklepach można znaleźć różne rodzaje grilli gazowych – w urządzeniach marki Broil King zadbano o wszelkie możliwe udogodnienia. Znajdą się choćby modele wyposażone w kuchenkę boczną (np. model Baron S490). To nic innego, jak dodatkowy palnik umieszczony zwykle obok rusztu. Można na nim wygodnie przygotować dodatki do głównych dań – podgrzać sos, napoje czy przyrządzić zupę podczas grillowania mięsa bądź warzyw. Dzięki kuchence bocznej nie ma już konieczności manewrowania między ogrodem i kuchnią, co nie tylko zmniejsza ryzyko przypalenia potrawy, ale również pozwala spędzać więcej czasu z gośćmi.

Jak działa dwustronny ruszt w grillach gazowych?

Kolejnym udogodnieniem (np. w grillach Broil King) jest dwustronny ruszt. Zastosowane w nim żeberka można wykorzystać na dwa różne sposoby, z dwóch różnych stron.

W opcji pierwszej, z żeberkami skierowanymi do dołu, powierzchnia styku potrawy będzie dużo większa - ta strona najlepiej sprawdzi się do przygotowywania tłustych potraw – nadmiar tłuszczu będzie sukcesywnie odprowadzany, nie wpadając do grilla i nie zwiększając płomieni. W rynienkach zgromadzą się aromatyczne soki, które w trakcie grillowania będą odparowywać z powrotem do potraw – dzięki czemu potrawy będą wyjątkowo soczyste.

Kiedy żeberka ułożone zostaną stroną stożkową do góry, powierzchnia odbierająca ciepło będzie znacznie większa, pozwalając wielokrotnie zwiększyć moc rusztu. Po tej stronie najlepiej będzie grillować steki czy karkówkę – znajdujące się w nich soki i tłuszcz będą odparowywane po obydwu stronach rusztu.