Wielu osobom zbiornik na deszczówkę kojarzy się ze starą wanną w ogrodzie dziadków, zardzewiałą beczką lub – w najlepszym wypadku – zielonym baniakiem. Czasy, w których zbiorniki straszyły, na szczęście odeszły w niepamięć. Dzisiejszy rynek pokazuje, że ekologia i estetyka mogą iść ze sobą ramię w ramię.

Oszczędzanie wody nie pozostało obojętne na zmieniające się trendy w aranżacji ogrodów. Dostępnych jest coraz więcej zbiorników, które oprócz magazynowania wody deszczowej, dopełnią kompozycji ogrodu.

Jaki estetyczny zbiornik na deszczówkę wybrać?

Kiedy oferta produktów o różnych wzorach, motywach i kolorach jest tak szeroka, trudno zdecydować się na jeden zbiornik na deszczówkę; modele różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale również kształtem i teksturą.

Klasyczne, proste butle – choć wciąż dostępne – pozostają daleko w tyle za innowacyjnymi i ciekawymi projektami. Deszczówka może być magazynowana w różnokolorowych kolumnach, skrzynkach, kamieniach, czy glinianych słojach. Estetyczny zbiornik na deszczówkę wykonany z polietylenu do złudzenia imituje wiklinę, drewno, a nawet cegłę. Znajdziesz również proste, aczkolwiek nowoczesne zbiorniki nawiązujące do stylu futurystycznego.

Na co zwrócić uwagę wybierając zbiornik na deszczówkę?

Dokonując wyboru pomiędzy różnymi rodzajami naziemnych zbiorników na deszczówkę, należy pamiętać, że oprócz estetycznego wyglądu istotna jest ekologia i pierwotne przeznaczenie zasobnika. Niezależnie od kształtu, koloru czy tekstury jest on obiektem, w którym magazynowana jest woda deszczowa.

Obok walorów estetycznych ważna jest jego objętość. Piękny, aczkolwiek zbyt mały zasobnik nie pozwoli na efektywne oszczędzanie wody, przez co konieczne będzie pobieranie dużej ilości wody wodociągowej. Szczególną uwagę należy zwrócić również na tworzywo, z jakiego został wykonany zbiornik na deszczówkę. Wzmocniony polietylen będzie dobrym wyborem – jest trwały i nie reaguje z wodą, dzięki czemu po magazynowaniu deszczówka będzie zdatna do użytku.

Czy naziemne zbiorniki na deszczówkę mają wady?

Same w sobie nie mają wad, pod warunkiem, że zostały wykonane z odpowiedniego tworzywa - wtedy są wytrzymałe, solidne i nie wpływają na jakość magazynowanej wody. Szeroka oferta dostępnych na rynku rozwiązań pozwala dobrać estetyczny zbiornik na deszczówkę, który stanie się dopełnieniem ogrodowej aranżacji.

Problem pojawiającym się w przypadku naziemnych zbiorników jest ich podatność na czynniki atmosferyczne – temperaturę i promienie słoneczne. Mechaniczne oczyszczanie wody deszczowej jest niewystarczające. Niesfiltrowane cząsteczki organiczne, takie jak grzyby, bakterie czy glony będą się rozmnażać, przez co woda deszczowa stanie się źródłem potencjalnych patogenów.

W walce z mikroorganizmami obniżającymi jakość wody pomoże biopreparat do deszczówki. Zawarte w nim (bezpieczne dla roślin i ludzi) bakterie, wytrącają i rozkładają materię organiczną, przyczyniając się do poprawy jakości wody. Oczyszczanie wody deszczowej pozytywnie wpływa na jej skład, a dobry biopreparat do deszczówki jest ekologiczny i nie zawiera szkodliwych substancji.