Zbieranie deszczówki to sposób na ekologiczne i ekonomiczne podlewanie ogrodu, mycie samochodu, a nawet pranie czy spuszczanie wody. Wybierając swój pierwszy zbiornik na deszczówkę, warto przeanalizować, jak duże zapotrzebowanie na wodę generuje gospodarstwo domowe oraz jak duże koszty jest się gotowym ponieść.

Naziemny czy podziemny zbiornik na deszczówkę?

Decyzja pomiędzy naziemnym, a podziemnym zbiornikiem nie jest prosta. Mogłoby wydawać się, że jedynym czynnikiem, który zaważy na wyborze jednego lub drugiego typu jest zapotrzebowanie na wodę. Niestety, decydując się na konkretny rodzaj zbiornika, należy uwzględnić również koszty oraz wielkość przedsięwzięcia, jakim będzie montaż.

Ekonomicznie i ekologicznie – zbiornik naziemny

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest naziemny zbiornik na deszczówkę, który zbiera wodę spływającą rynną z dachu. Sklepy oferują różne gabaryty butli, a producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych zbiorników, dzięki czemu można znaleźć zarówno klasyczne butle o skromnym wyglądzie, jak i egzemplarze ozdobne, imitujące wiklinę, glinę lub drewno. Zbiorniki naziemne mogą być zamknięte lub otwarte i od tego zależeć będzie sposób przyłączenia do rury spustowej.

Otwarty zbiornik wymaga wyposażenia rury spustowej w wyłapywacz deszczówki. To element zakończony klapką, której otwarcie pozwala na napełnianie się zbiornika deszczówką. Zamknięte zbiorniki narzucają konieczność instalacji zbieracza, zwanego również kolektorem rynnowym. Zbieracz jest elementem systemu rynnowego, który łączy rurę ze zbiornikiem.

Co skrywa podziemny zbiornik na deszczówkę?

Standardowe zbiorniki podziemne pozwalające na zbieranie deszczówki, mają pojemność od 2000 do 10 000 litrów, natomiast znajdziesz zarówno egzemplarze o mniejszych (np. 1000 litrów), jak i większych gabarytach, dochodzących do 30 000, a nawet 75 000 litrów.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę dzielą się na studnie chłonne i skrzynki rozsączające. Te pierwsze można rozpoznać po kształcie - dzwonu z otworami w dolnej części. Służą one do magazynowania i rozsączania zgromadzonej deszczówki. Montaż studni chłonnych jest szczególnie polecany w miejscach, w których gleba jest przepuszczalna. Skrzynki rozsączające to natomiast rozwiązanie dla gruntów o niskiej przepuszczalności, a także gospodarstw, w których woda zbierana jest nie tylko z dachu, ale również z innych utwardzanych powierzchni. Zapewniają równomierne rozprowadzenie wody w gruncie.

Rodzaj zbiornika, a oczyszczanie deszczówki

Oczyszczanie deszczówki pozwala zahamować rozwój drobnoustrojów i sprawia, że okres magazynowania wody wydłuża się. Jednak czy rodzaj zbiornika wpływa na oczyszczanie deszczówki? Zdecydowanie tak, choć niektóre elementy są wspólne dla naziemnych i podziemnych zbiorników.

Podczas przepływu przez dach, rynny i rury, deszczówka ma kontakt z wieloma drobnoustrojami, a także zanieczyszczeniami takimi jak liście, kamienie, gałęzie czy piasek. Pierwsze etapy oczyszczania, polegające na montowaniu w rynnie koszyków wychwytujących większe zanieczyszczenia, są tożsame dla wszystkich sposobów magazynowania wody. W przypadku naziemnych zbiorników kolektor rynnowy może być również wyposażony w dodatkowe sito.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę posiadają różne rodzaje filtrów – przepływowe lub zbierające, które wyłapują zanieczyszczenia i albo usuwają je poza zbiornik (w przypadku filtrów przepływowych), albo zatrzymują w specjalnym koszyczku (w filtrach zbierających).