Papier toaletowy to jeden z podstawowych przedmiotów codziennego użytku. Warto więc zapoznać się z informacjami na temat różnych rodzajów papieru dostępnych na rynku.

Najbardziej popularny jest papier toaletowy biały – wygląda bardzo estetycznie i jest najchętniej wybierany przez konsumentów. Niewiele osób jednak wie, że ta biel uzyskiwana jest dzięki procesowi chlorowania papieru. Należy pamiętać, że papierem toaletowym dotykamy delikatnych miejsc intymnych, dlatego ta wiedza jest ważna, abyśmy mogli wybrać produkt w pełni bezpieczny dla naszej skóry.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kolorowych papierów toaletowych – są one barwione za pomocą środków chemicznych. Wybierając więc papier, który pasuje do designu łazienki – kolorem lub wzorem, wybieramy całą gamę związków chemicznych, które będziemy używać wraz z nim.

Analogicznie jest z pachnącym papierem toaletowym, którego aromat np. rumiankowy jest tylko sztucznym i szkodliwym związkiem chemicznym niewskazanym szczególnie dla alergików i osób z atopową skórą.

Wszystko to powoduje, że wyżej opisane rodzaje papieru bardzo ciężko rozkładają się w szambie i oczyszczalni. Wrogiem numer jeden jednak, który w ogóle nie ulega rozkładowi jest mokry papier toaletowy i nawilżane chusteczki dla dzieci. Nagromadzenie się dużej ilości takiego środka higieny prędzej czy później spowoduje zator w drenażu. Jest to bardzo poważny problem, z którym zmagają się użytkownicy przydomowych oczyszczalni. Pomocne w tym przypadku jest zastosowanie biopreparatów do udrażniania drenażu, np. NEOBAC UDRAŻNIACZ DRENAŻY I STUDNI CHŁONNYCH, których jest najmocniejszym tego typu środkiem – pomoże udrożnić drenaż, przy okazji upłynni nieczystości i osady, a także rozpuści zalegające złogi tłuszczu, bez konieczności wymiany elementów instalacji.

Dlatego tak ważne jest, aby minimalizować ryzykować zapchania drenażu oraz zalegania nierozłożonego papieru toaletowego w szambie i oczyszczalni. Warto wybierać papier, który posiada w składzie jak najmniej chemii – czyli ten szary – makulaturowy. Nie dość, że jest on bezpieczny dla środowiska – nie potrzeba ścinać drzew, aby go wyprodukować, to jeszcze nie posiada chemii w składzie – gdyż nie jest sztucznie barwiony ani bielony. Główną jego zaletą jednak jest to, że szybko się rozpuszcza, dzięki czemu można uniknąć powstania zatoru w drenażu.

Dodatkowo, aby wspomóc pracę oczyszczalni na co dzień i rozkład nieczystości w szambie wskazane jest, aby używać odpowiednich biopreparatów. Popularne bakterie do szamba to NEOBAC – aktywator w proszku, który upłynnia fekalia, pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, a także zapobiega zaleganiu materii w zbiorniku.

Do oczyszczalni natomiast zalecane są innego typu bakterie:

  • BIO7 MAX – do oczyszczalni z drenażem
  • BIO7 entretien microstations – do oczyszczalni z napowietrzaniem.

Te biopreparaty wykazują działanie podobne jak opisane wyżej bakterie do szamb (https://aktywatory.pl/21-biopreparaty-do-szamb) – pomagają w rozkładzie materii organicznych, a także zalegającego w zbiorniku papieru toaletowego – oczywiście jeśli nie ma on w składzie związków chemicznych, które uniemożliwiają rozłożenie go.