Hodowla pieczarek nie wymaga dużych nakładów pieniężnych i może nawet przynieść duże zyski, gdy postanowimy poprowadzić biznes. Grzyby te nie są wymagające w uprawie, nie wymagają tworzenia dużych plantacji, dobrze kiełkują, a także mogą dać obfite zbiory. W tym artykule opowiemy, jak wygląda hodowla pieczarek w domu.

Hodowla pieczarek — jak zacząć?

Najważniejszym aspektem, od którego należy zacząć, jest wybór grzybni. Ważne jest to, aby wybrać taką dobrej jakości, od zaufanego sprzedawcy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przy zapewnieniu dobrych warunków hodowlanych, otrzymamy obfity plon.

Zatem gdzie można kupić grzybnię pieczarek? W Internecie jest wiele sklepów, natomiast najważniejsze, by sprzedający znał się na towarze, który sprzedaje. Możemy polecić sklep Aktywatory.pl, gdzie znajdziemy grzybnie także do innych grzybów. Można skompletować sobie idealny zestaw do uprawy pieczarek w domu.

Jeśli kupimy grzybnię chorą (o niskim stopniu czystości), u niewłaściwego sprzedawcy wszystkie wysiłki pójdą na marne. Dlatego jest to niezwykle istotna kwestia. Wybierając grzybnię, warto też zdecydować się na konkretny rodzaj grzybów. Mogą być one białe, kremowe lub brązowe. Kremowe nazywane pieczarką białe dają większe plony z tego samego obszaru hodowlanego. Z kolei brązowe są bardziej odporne na choroby, zmiany temperatury oraz wilgotności. Dodatkowo pieczarka brązowa jest bardziej intensywna w smaku.

Jak zrobić hodowlę pieczarek?

Pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie odpowiedniego podłoża. W sytuacji, gdy zakupiliśmy zestaw, należy postępować zgodnie z instrukcją. Uprawa pieczarek powinna się odbywać na podłożu bogatym w białka oraz polisacharydy. Przygotowuje się je w następujący sposób:

Podstawą podłoża jest zazwyczaj zwykła słoma, łodygi pszenicy lub ewentualnie żyta. Ułożone są one na dnie przygotowanego pudełka. Następnym krokiem jest umieszczenie obornika na słomie w stosunku 1:1. Doskonale sprawdzi się np. koński, który jest najczęściej używany przez hodowców decydujących się na samodzielne przygotowanie podłoża.  Możesz również użyć dziewanny oraz odchodów kurzych. W ten sposób układa się od 6 do 10 warstw, z których każda jest mieszana. Trociny z twardego drewna mogą pomóc utrzymać optymalną wilgotność. Polecamy umieszczać je na oborniku, następnie masę przykryć polietylenem i pozostawić na ok. 3-4 dni, podlewając co jakiś czas wodą (okresowo).
Przez 3 albo 4 dni do tej masy dodaje się nawozy (mocznik i superfosfat), następnie miesza i po kolejnych 3-4 dniach mieszając, dodaje się np.azotan amonu. Po ostatnim wymieszaniu całość polecamy rozcieńczyć spoiwem, które składa się z wody oraz gipsu. Gips będzie neutralizował nadmiar sodu, a także wzbogacał szare podłoże do uprawy grzybów.
Następnie umieszczamy podstawę w pojemnikach, lekko uszczelniamy i pozostawiamy na kilka dni do ostygnięcia.

Pieczarki — hodowla amatorska. Jak sadzić grzyby?
Metoda zależy zazwyczaj od rodzaju grzybni: Po przygotowaniu jej we właściwy sposób przykrywamy grzybnię cienką warstwą podłoża. Jeśli zdecydujemy się na cały zestaw, powinien on zawierać niezbędne do uprawy podłoże. Są różne miejsca, w których można posadzić swoje pieczarki. Doświadczone osoby najbardziej lubią takie miejsca, jak:

Hodowla pieczarek w piwnicy

Uprawa pieczarek w domu może odbywać się w piwnicy. Aby skutecznie uprawiać grzyby, ważne jest stworzenie oraz utrzymanie optymalnego dla nich mikroklimatu. Wilgotność nie powinna być niższa niż 75%, a temperatura wynosić około +25 °C.  Stopień naświetlenie nie ma większego znaczenia przy hodowli pieczarek. W przygotowanym odpowiednio pomieszczeniu na stołach lub półkach instalujemy pudełka z podłożem. Jeśli wszystko będzie właściwie przygotowane, po jednym lub dwóch tygodniach powinniśmy zobaczyć nitki grzybów na powierzchni. Wówczas należy posypać je podłożem. Po kilku dniach obniżamy w miarę możliwości temperaturę w pomieszczeniu do +15 °C . Następnie można już czekać na pierwsze zbiory. Nie zapominajmy jednak o utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności. Ostatnim etapem jest już zbieranie pieczarek. Grzyby powinny być usuwane przez wykręcanie, a powstały dół musi być pokryty ziemią. Można zbierać swoje plony przez ponad tydzień, dzieląc na kilka etapów. Zużyte podłoże można stosować jako nawóz dla roślin. W żadnym wypadku jednak nie powinno się go ponownie stosować pod pieczarkami. Pojemniki spod podłoża należy umyć, zdezynfekować i na końcu wysuszyć.

Hodowla pieczarek w ogrodzie

Hodowla pieczarek na działce to wizja wielu pasjonatów uprawy pieczarek. Grzyby można uprawiać np. w szklarni, ale zamknięta przestrzeń będzie niezawodnym rozwiązaniem. Najważniejszą rzeczą w całym procesie jest zapewnienie niezbędnej temperatury, wilgotności i ochrona przed słońcem. By uprawiać grzyby w ogrodzie, powinny mieć one zaciemnione i suche miejsce. Wykopujemy wgłębienie do sadzenia. Powinno wynosić około metr na metr, pół metra wysokości. Jest to ilość na 3 kg plonu, następnie przykrywamy folią. Wypełniamy podłoże oraz umieszczamy grzybnię. Jeśli chcemy zasadzić pieczarki na otwartym terenie, umieszczamy baldachim na górze.