Dlatego warto zainteresować się hodowlą grzybów, która jest bardzo prosta i szybko daje zadowalające plony. Hodowla pieczarek może odbywać się przez cały rok, zarówno zimą jak i latem. Bardzo ważną rolę w uprawie odgrywa grzybnia pieczarki.
Jak zrobić grzybnię z pieczarek w domu i w ogrodzie? Jak się z nią obchodzić, aby szybko uzyskać plony? Zachęcamy do przeczytania tego wpisu do końca.
O pieczarkach słów kilka...
Pieczarka - grzyb, który króluje na naszych stołach. Swoją popularność zdobył dzięki walorom smakowych, a także łatwości hodowli. Aby rozpocząć uprawę musimy posiadać jedynie dobrze wentylowane pomieszczanie, w którym panuje temperatura w granicach 11-20 stopni Celsjusza. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią wilgotność. Oprócz tych warunków należy również zadbać o odpowiednie podłoże oraz nawóz. Grzybnia pieczarek i same owocniki najlepiej rozwijają się, gdy są nawożone obornikiem końskim. Dzisiaj można go kupić w formie granulatu. Swoją pieczarkarnię możemy założyć nawet w domu, czy nawet w ogrodzie.
Pieczarka - grzybnia czym jest?
Grzybnią możemy określić zbiór strzępek (włókienek), które będą budować wegetatywną część grzybów. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym mogą rosnąć z bardzo dużą prędkością, co pozwoli na zajęcie całej powierzchni w ciągu nawet kilku dni. Jest to bardzo ważne z perspektywy hodowców, którym zależy na jak najszybszym zbiorze plonów. Grzybnia pieczarek stanowi absolutną podstawę do wzrostu owocników w warunkach domowych. Z tego względu warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację podłoża. Należy również zadbać o odpowiednie warunki pH uprawy. W utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej mogą pomóc takie składowe jak: torf, ziemia wagowa, węglan wapnia czy margla.
W wielu sklepach ogrodniczych można znaleźć grzybnię dla wielu rodzajów pieczarek, jak i grzybów leśnych. Wybór zależy od naszych preferencji smakowych i potrzebuje trochę pracy oraz cierpliwości. Pieczarka biała i jej grzybnia są najbardziej popularne wśród hodowców, ponieważ nadaje się do wielu potraw. Ponadto zawiera wiele cennych mikroelementów oraz poprawia procesy trawienne. W ostatnim czasie coraz częściej notuje się sprzedaż gotowych podłóż pieczarki brązowej - grzybnia.
Grzybnia pieczarki - instrukcja hodowli krok po kroku
Grzybnia i pieczarki jak hodować? Jak to zrobić krok po kroku? Kupując gotowe podłoże na początku należy zastosować się do instrukcji otrzymanych od producenta. Optymalnymi warunkami będzie temperatura około 20-25 stopni Celsjusza oraz odpowiednia wilgotność. Po około 8-12 dniach powinien pojawić się biały nalot- czyli grzybnia pieczarek. Powinna znajdować się również tuż pod powierzchnią ziemi. Jednak w przypadku zbyt intensywnego wyrastania ponad poziom gleby, należy zmniejszyć temperaturę do 12-18 stopni Celsjusza i przykryć biały nalot warstwą ziemi. Po około trzech tygodniach powinny się pojawić pierwsze owocniki. Pamiętaj, aby codziennie sprawdzać wilgotność podłoża oraz właściwą wentylację, ponieważ grzyby nie będą się dobrze rozwijać. Jeśli kapelusz pieczarek zacznie się łuszczyć, oznacza to, że są one gotowe do zbioru. Należy je delikatnie wykręcić z podłoża, nie zostawiając resztek grzyba. Na kolejny zbiór należy odczekać 7-14 dni.
Gdzie kupię grzybnię pieczarek?
Gdzie można kupić grzybnię do hodowli pieczarek? Z pewnością gotowe podłoża znajdziemy zarówno w sklepach ogrodniczych stacjonarnie, jak i w sklepach internetowych, takich jak sklep z grzybniami Aktywatory.pl. Pieczarki grzybnia - jaka cena ? Koszty zakupu oscylują zazwyczaj w granicach kilkudziesięciu złotych (Sprawdź tutaj ceny: https://aktywatory.pl/247-grzybnie-do-domu-i-ogrodu). Zależy to od wielkości podłoża. Warto również zwrócić uwagę na opinie o producencie, a także jakość podłoża.
Czy grzybnia pieczarek do uprawy w domu nadaje się również do uprawy na skalę przemysłową?
Hodowla na większą skalę wiąże się z wysokimi kosztami inwestycji. Aby wyhodować dużą ilość grzybów w dość krótkim czasie, niezbędna jest hala, odpowiedni sprzęt, a także zatrudnienie personelu. Ponadto rynek zbytu zależy od wielu czynników, dlatego uprawę pieczarek lepiej potraktować jako hobby.
Jednakże hodowla pieczarek może okazać się świetną formą spędzania wolnego czasu!