Najważniejsze w stosowaniu chemii basenowej jest dobranie właściwych preparatów i odpowiednie dawkowanie. Na szczęście korzystanie z środków do basenu nie jest skomplikowane i nie powinno przysporzyć większych problemów. Najważniejszymi elementami dbania o krystalicznie czystą i bezpieczną dla ciała wodę są: dezynfekcja i dbanie o odpowiedni poziom pH, a także koagulacja oraz usuwanie glonów. Warto jednak wiedzieć, jaki poziom poszczególnych parametrów najlepiej osiągnąć. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik jak dbać o basen ogrodowy przy pomocy chemii basenowej (https://aktywatory.pl/168-do-basenu).
Regulacja poziomu pH – najlepsze środki do basenu
Woda w basenie nie może mieć zbyt kwaśnego pH, ani zbyt zasadowego. Zbyt wysokie pH - powyżej 7,4 może skutkować podrażnieniami oczu i przesuszeniem skóry i włosów, a także powodować powstawanie nalotu na ścianach i dnie basenu oraz obniżenie skuteczności środków dezynfekujących. Z kolei zbyt niski poziom pH może doprowadzić do korozji metalowych elementów i rozpuszczania fug mineralnych. Dlatego należy utrzymywać w wodzie obojętny odczyn. Służy do tego specjalna chemia basenowa. Poziom czynnika pH powinno się sprawdzać często, co najmniej raz w tygodniu. Można to robić przy pomocy dedykowanych testerów z elektrodą pH lub fotometrów. Jeśli wynik odbiega od normy, należy użyć środka do basenu – o odczynie kwaśnym lub zasadowym – który przywróci odpowiedni poziom pH. Najczęściej takie preparaty występują w formie rozpuszczalnego granulatu. Dokładna instrukcja użycia znajduje się w ulotce dołączonej przez producenta.
Jaką chemię basenową wybrać do dezynfekcji?
Dezynfekcję również trzeba przeprowadzać regularnie - co tydzień, by zapobiec rozwojowi bakterii i drobnoustrojów, które źle wpływają na kondycję skóry. Najbardziej popularne środki do basenu to te na bazie chloru, zazwyczaj w formie tabletkek do basenu o różnych gramaturach – od 20 do 200 gramów. Dawkę dobiera się w zależności od wielkości basenu. Należy pamiętać, by nie wrzucać tabletek bezpośrednio do basenu, ponieważ może to powodować odbarwienia. Najlepiej użyć do tego specjalnych dozowników lub skimmerów do chemii basenowej. Odpowiednie stężenie chloru w wodzie oscyluje na poziomie od 0,5 do 1 mg/l. Przy napełnianiu zbiornika wodą z kranu lub studni najlepiej na początku zastosować tzw. chlorowanie szokowe. Służą do tego granulaty lub tabletki do basenu z większą dawką oczyszczającego pierwiastka.
Alternatywną metodą jest wykorzystanie środków do basenu z aktywnym tlenem. Zasady używania tego typu chemii basenowej są podobne jak w przypadku preparatów z chlorem, jednak tlen aktywny jest delikatniejszy dla skóry i nie wydziela drażniącego zapachu. Dawkowanie jest określone na opakowaniu i w ulotce od producenta.
Utrzymywanie poziomu pH oraz dokładna dezynfekcja to dwa najważniejsze aspekty dbania o wodę. Te czynności trzeba wykonywać regularnie. Środków do usuwania glonów i koagulacji używa się, gdy wystąpi taka potrzeba. Przy stosowaniu jakiejkolwiek chemii basenowej należy postępować według zaleceń podanych przez producenta, ponieważ tylko tak można zagwarantować sobie bezpieczeństwo i skuteczność działania.