Własny kompostownik to łatwy i tani sposób na stworzenie naturalnego nawozu. Kompost wspomaga wzrost roślin, dostarczając im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Oprócz tego można stosować go praktycznie do każdego gatunku: od warzyw i krzewów owocowych, po drzewa i rośliny doniczkowe. Kompostowanie ma jednak również swoje wady – proces trwa wiele miesięcy, dlatego chcąc nawozić ogród naturalnym nawozem, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Istnieją jednak sposoby, by przyspieszyć cały proces. Służą do tego m.in. specjalne preparaty do kompostownika (https://aktywatory.pl/40-kompostowanie).

Preparaty do kompostownika – co to jest?

Na rynku można znaleźć wiele preparatów do kompostownika, których celem jest przyspieszenie procesu kompostowania. Kompostartery mogą skrócić czas powstawania naturalnego nawozu nawet o kilka miesięcy. Dzięki temu proces będzie trwał od czterech do sześciu miesięcy – w normalnych warunkach trwa od sześciu do dwunastu. Preparaty do kompostownika zmniejszają również objętość przetwarzanych odpadów i zatrzymują rozwój fitopatogenów, które są szkodliwe dla roślin. Dodatkowo, dzięki szybszemu rozkładowi odpadów, preparaty niwelują wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Zazwyczaj preparaty do kompostownika występują w formie stałej lub płynnej.

Bakterie do kompostowania – jak działają?

Dodanie bakterii do kompostownika to jeden z naturalnych sposobów na przyspieszenie procesu powstawania nawozu. Preparaty do kompostownika z reguły zawierają odpowiednie bakterie i enzymy. Nazywa się to szczepionkami bakteryjnymi. Bakterie do kompostowania szybko się namnażają, przenikają przez złożone odpady i przyspieszają proces biodegradacji. Przed zakupem preparatu warto sprawdzić, czy zawiera mocznik, który jest źródłem azotu, wspomagającym rozwój pożytecznych bakterii.

Co oprócz preparatów i bakterii do kompostowania?

Po dodaniu bakterii do kompostownika można użyć jeszcze kilku sprawdzonych sposobów, by wspomóc proces kompostowania. Świetnie jako aktywator sprawdzi się nawóz z poprzedniego roku – można porównać to do roli zakwasu w cieście na chleb. Warto również rozdrobnić większe odpady, na przykład gałęzie czy grube łodygi. To przyspieszy ich rozkład. Może pomóc w tym rozdrabniarka, która dzięki elektrycznemu młynkowi tworzy z odpadów wióry. Ceny takiego urządzenia wahają się pomiędzy 300 a 2000 złotych. Dobrze sprawdzi się także posypanie kompostu węglanem wapnia, który nie tylko przyspiesza proces, ale również zapobiega powstawaniu pleśni. Pożądany efekt wywoła też wpuszczenie do kompostu dżdżownic kalifornijskich, które żywią się materią organiczną. Oprócz tego warto co dwa lub trzy tygodnie przemieszać warstwy kompostownika, by dostarczyć im tlenu.

Kompostowanie może wydawać się skomplikowanym procesem, jednak tak naprawdę nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Nie musi być czasochłonne. Tworzenie kompostu można przyspieszyć m.in. dzięki preparatom do kompostowania z enzymami i pożytecznymi bakteriami. Wybór odpowiedniego środka zależy od rodzaju i etapu rozkładu odpadów.