Wodę uważa się za niewyczerpalne dobro, dostępne dla każdego. Zazwyczaj nikt nie zastanawia się nad ilością zużytej przez siebie wody. Niesłusznie. Woda jest zasobem ograniczonym, dlatego dla dobra środowiska należy dbać o to, by korzystać z niej rozsądnie. Świetnym sposobem na zaoszczędzenie płynnego dobra, a przy okazji również kilku złotych, jest klarowanie wody deszczowej. Kilkadziesiąt procent wody używanej w gospodarstwie domowym jest przeznaczona do sprzątania, prania, podlewania roślin czy mycia samochodu. Do tego z powodzeniem można używać właśnie bio deszczówki. Jak przebiega klarowanie wody deszczowej i czy warto używać preparatu do deszczówki?

Zbiornik na deszczówkę – jaki wybrać?

Bio deszczówkę gromadzi się w specjalnie przystosowanych do tego zbiornikach umieszczonych w piwnicy lub w gruncie. Im głębiej będzie umiejscowiony zbiornik, tym lepiej, ponieważ niska temperatura zapobiega rozwojowi glonów i daje gwarancję, że woda przez długi czas będzie zdatna do użytku. Objętość zbiornika na deszczówkę zależna jest przede wszystkim od powierzchni dachu – przyjmuje się, że w ciągu 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120m2 można zebrać 360 litrów bio deszczówki. Przy wyborze zbiornika można przyjąć przelicznik, według którego 25m2 powierzchni dachu przypada na 1m3 zbiornika.

Kolejnym krokiem podczas zakupu zbiornika na deszczówkę jest dobranie rodzaju systemu filtrującego. Bio deszczówka musi być oczyszczana z wszelkich nieczystości, takich jak liście czy gałęzie – służą do tego filtry przepływowe lub zbierające. W pierwszym typie zanieczyszczenia z niewielką ilością płynu są odprowadzane do kanalizacji lub rowu, w drugim natomiast nieczystości wyłapuje specjalny kosz.

Preparat do deszczówki – czy warto stosować?

Decydując się na klarowanie wody deszczowej, warto wspomóc proces preparatami do deszczówki. W ich skład wchodzą pożyteczne mikroorganizmy i mikroelementy, hamujące powstawanie glonów i niwelujące działanie materii organicznej. Dzięki temu bio deszczówka przez długi czas będzie czysta i użyteczna. Nie trzeba martwić się, że stosowanie preparatu do deszczówki negatywnie wpłynie na jakość wody, ponieważ takie środki nie zawierają chemii. Ich używanie jest bardzo łatwe – wystarczy nalać określoną dawkę preparatu do deszczówki (https://aktywatory.pl/183-zbiorniki-i-preparaty-do-deszczowki). Dokładny sposób stosowania jest podany na ulotce przez producenta.

Klarowanie wody deszczowej – zastosowanie w domu

Używanie bio deszczówki będzie możliwe, jeśli zainstalujesz w domu odpowiedni system. Dzięki temu woda zgromadzona w zbiorniku będzie rozprowadzana do różnych miejsc w budynku, na przykład do toalety, pralki czy instalacji do podlewania roślin. Trzeba pamiętać, by pompy doprowadzające były dopasowane do przewidywanej ilości pobieranej wody. Do takiej instalacji musi być również niezależnie doprowadzona woda z wodociągów. Takie rozwiązanie sprawia, że jeśli zabraknie uzdatnionej bio deszczówki, urządzenia będą wykorzystywać wodę wodociągową. Systemy nie mogą być ze sobą bezpośrednie połączone, dlatego przy instalacji trzeba użyć zaworów antyskażeniowych.