Oczyszczanie wody deszczowej to dobry pomysł dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze i żyć w zgodzie z zasadami ekologii. Uważa się, że woda magazynowana w zbiornikach może z czasem stać się niezdatna do użytku. Nie jest to jednak zagrożeniem, jeśli woda przetrzymywana w zbiornikach gruntowych zostanie wcześniej przefiltrowana. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas klarowania wody deszczowej.

Bio deszczówka – co wpływa na jej jakość?

Jakość gromadzonej wody opadowej jest zależna od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj pokrycia dachowego, po którym spływa deszcz. Większe znaczenie ma jednak sam zbiornik – ważny jest materiał konstrukcyjny oraz głębokość posadowienia. Znaczenie ma także konstrukcja systemu filtrującego, czyli wielkość i kształt oczek w filtrze. System oczyszczania musi być również często konserwowany, ponieważ tylko wtedy będzie pracował efektywnie.

Woda deszczowa zazwyczaj spływa razem z piaskiem, liśćmi czy gałązkami. Tego typu zanieczyszczenia są odseparowywane przez filtry mechaniczne. Deszczówka niestety zawiera również pyłki roślin czy części owadów, które są zbyt małe, by mogły zostać wyłapane przez filtr. Tutaj kluczową rolę odgrywa głębokość, na której został umieszczony zbiornik. Temperatura gruntu, wynosząca zazwyczaj około 10 st. C, ogranicza procesy biologiczne, tym samym gwarantując, że bio deszczówka będzie klarowna. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu można stosować specjalny preparat do deszczówki.

Oczyszczanie wody deszczowej – rodzaje filtrów

Do klarowania wody deszczowej można używać dwóch rodzajów filtrów. Pierwszy to filtry przepływowe – woda z zanieczyszczeniami spływa do filtra, gdzie następuje rozdzielenie, w wyniku którego nieczystości z niewielką ilością wody są odprowadzane do kanalizacji lub rowu, a odfiltrowana, czysta woda trafia do zbiornika. Drugi typ to filtry zbierające. W tym przypadku zanieczyszczenia są wyłapywane z bio deszczówki przez kosz o oczkach wielkości 0,3-0,9 milimetra. Trzeba pamiętać, że filtry muszą być regularnie czyszczone. Częstotliwość zależy m.in. od kierunku wiatrów wiejących na działce oraz poziomu zadrzewienia całego obszaru.

Preparat do deszczówki – jak działa?

Pomocą w oczyszczaniu wody deszczowej mogą być też specjalne preparaty do deszczówki - https://aktywatory.pl/183-zbiorniki-i-preparaty-do-deszczowki . Tego typu środki zawierają pożyteczne mikroorganizmy i ekstrakty roślinne, które zapobiegają rozwojowi glonów i redukują materię organiczną, utrzymując bio deszczówkę w stanie zdatnym do użytku. Preparaty do deszczówki są w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska, ponieważ nie zawierają środków chemicznych. Ich stosowanie jest bardzo proste – wystarczy odpowiednią, określoną przez producenta dawkę wlać bezpośrednio do zbiornika na bio deszczówkę.

Bio deszczówka nadaje się do użytku w gospodarstwie domowym, można również stosować ją do podlewania roślin. Jedynym kosztem oczyszczania wody deszczowej jest inwestycja w zbiornik i system filtrujący, później koszty eksploatacji są znikome. To doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i pomoc środowisku.