Hodowla pieczarek w domu i ogrodzie - jak zrobić hodowlę pieczarek?
Grzyby jadalne ze swojego ogródka lub mieszkania? To możliwie i bardzo proste — wystarczy zakupić grzybnię i zacząć ją hodować. Grzyby do wzrostu wymagają specjalnego podłoża, które zapewnia wzrost i rozwój grzybni. Optymalne warunki zapewnione grzybni i odrobina pielęgnacji przyczynią się do wyhodowania swoich pierwszych grzybów jadalnych, które staną się pysznym i aromatycznym dodatkiem do dań. Hodowla pieczarek to również świetna zabawa dla dorosłych oraz dla dzieci.
Hodowla pieczarek — jak zacząć?
Na początku warto zapoznać się z wymaganiami pieczarek. Grzyby do wzrostu potrzebują dość dużej wilgotności powietrza oraz podłoża. Podłoże hodowlane powinno być stale wilgotne, ale nigdy zalane. Nadmiar wody może przyczynić się do gnicia grzybów oraz do rozwoju chorób. Najlepsza temperatura do wzrostu grzybni to około 20 stopni Celsjusza. Taka wartość temperatury sprzyja rozwojowi grzybni oraz jej owocników, czyli pieczarek. Jak widać, uprawa pieczarek w domu będzie prosta, ponieważ zazwyczaj panują tam warunki idealne do wzrostu tych grzybów. Po zakupieniu gotowego podłoża hodowlanego do uprawy pieczarki białej można zacząć produkcję krok po kroku.
Pieczarki, hodowla amatorska — krok pierwszy
Zestaw do uprawy pieczarek w domu to gotowe podłoże z zaszczepioną grzybnią. Ziemia jest żyzna, wolna od szkodników i patogenów, ma optymalny odczyn i zawartość składników pokarmowych. Na początku podłoże z grzybnią należy zostawić przez 7 dni w spokoju, ale warto pamiętać, że podłoże musi być wilgotne, więc jeśli wysycha — należy je zrosić, np. przy pomocy konewki. Strzępki grzybni pieczarki rozwijają się nader szybko i intensywnie, zwłaszcza w idealnych warunkach domowych. Po upływie 7 dni — powinny być widoczne w podłożu charakterystyczne, białe punkty. To właśnie grzybnia pieczarki białej.
Właściwa hodowla pieczarek w domu — krok drugi
Po upływie tygodnia należy pokruszyć ziemię dołączoną do zestawu. Ziemię delikatnie umieszcza się na górze grzybni — warstwa pokruszonego podłoża nie powinna być grubsza niż 3 cm. Całość należy delikatnie zrosić — hodowla pieczarek w domu rozpoczęła się na dobre. Po kilku tygodniach na dodanym podłożu zaczną pojawiać się białe owocniki. W tym czasie grzyby potrzebują niższej temperatury otoczenia. Optymalną temperaturą do wzrostu owocników pieczarki białej jest 12-18 stopni Celsjusza. Podłoże z widocznymi owocnikami można przenieść do ciemnego i chłodniejszego miejsca — np. do piwnicy.
Zbiory pieczarki — jak to zrobić poprawnie?
Najprzyjemniejszym elementem hodowli pieczarek w domu jest obserwowanie wzrostu grzybów oraz zbiory. Pierwsze owocniki pojawiają się już nawet po 3 tygodniach od rozpoczęcia hodowli. Najlepszym moment na zbieranie grzybów to okres, kiedy owocniki mają rozwinięte kapelusze. Sam zbiór to prosta czynność — grzyby należy delikatnie wykręcać z podłoża, tak, aby nie zostały żadne resztki. Kolejna hodowla pieczarek w domu jest możliwa po upłynięciu minimum tygodnia od zbiorów.
Jak zrobić hodowlę pieczarek na działce?
Ogród to również doskonałe miejsce na uprawę pieczarek. Wystarczy znaleźć zaciszny i zacieniony fragment działki, na którym umieszcza się substrat z pieczarkami. Hodowla pieczarek na działce najlepiej udaje się wiosną oraz wczesną jesienią — na zewnątrz panują wtedy idealne warunki do rozwoju grzybni i wzrostu owocników. Pieczarka nie potrzebuje światła dziennego do wzrostu, ponieważ nie jest rośliną, nie wymaga też obecności korzeni drzew, gdyż to grzyb saprofityczny (odżywiający się martwą materią organiczną). Pieczarkę można uprawiać wszędzie, również w miejscach bez dostępu do światła.
Jak widać uprawa pieczarek w domu lub na działce to czysta przyjemność oraz możliwość otrzymania zdrowych i smacznych grzybów, które wzbogacą wiele dań. W sklepach, gdzie można kupić grzybnię pieczarek, dostępne są również inne gatunki grzybów, np. boczniaki oraz preparaty mikoryzowe, które pozwolą wprowadzić do ogrodu grzyby leśne. To świetny sposób na zbiory koźlarzy, maślaków lub kani. Grzyby w ogrodzie są też powodem do dumy ogrodnika oraz wzbudzają zachwyt gości. Nie czekaj dłużej i sprawdź nasze propozycje - https://aktywatory.pl/247-grzybnie-do-domu-i-ogrodu