Zbieranie deszczówki to doskonały sposób na tanią i przyjazną środowisku pielęgnację ogrodu. Trwający kilkanaście minut deszcz pozwala zgromadzić od kilku do nawet kilkuset litrów wody.

Zbieranie deszczówki – jak to się robi?

Magazynowanie wody należy rozpocząć od kupna naziemnego zbiornika, który podłącza się do rury spustowej rynny. Rodzaj wybranego zbiornika warunkuje typ przyłączenia do rury.

Posiadacze zbiornika otwartego powinni zaopatrzyć się w wyłapywacz. To element wyposażony w klapkę odpływową, która pozwala na regulowanie przepływu wody. Jeśli zbiornik na deszczówkę ma pozostać zamknięty, należy wybrać zbieracz (kolektor rynnowy). Przy jego montażu konieczne jest wywiercenie otworu w rurze spustowej. W sklepach dostępne są również zbieracze, które umieszcza się w rurze spustowej, jednak takie rozwiązanie pociąga za sobą konieczność wymiany systemu rynnowego.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Zbiornik naziemny to najczęstszy wybór osób chcących rozpocząć zbieranie deszczówki. Wybór baniaków jest ogromny – od najprostszych modeli o jednolitej teksturze, po ozdobne zbiorniki imitujące kamień, glinę, drewno czy mur. Standardowo mają kubaturę od 150 do 3000 litrów.

Przy gruntowanej reorganizacji ogrodu lub budowie domu, warto rozważyć montaż zbiornika podziemnego w postaci studni chłonnej lub skrzynki rozsączającej. Pierwsze z wymienionych sprawdzą się na terenach z dobrze przepuszczalną glebą; odprowadzają deszczówkę z dachu do warstwy przepuszczalnej gleby, magazynują, a następnie rozsączają zgromadzoną wodę. Z kolei skrzynki rozsączające gromadzą wodę opadową, a następnie równomiernie nawadniają nią glebę.

Czy konieczne jest oczyszczanie deszczówki?

Zanim deszczówka trafi do zbiornika, musi przebyć długą drogę, podczas której ma kontakt z różnymi zanieczyszczeniami. Napotyka zarówno gałęzie i liście, jak i mikroorganizmy, takie jak bakterie i grzyby.

Oczyszczanie wody deszczowej przebiega dwuetapowo. Na początku zanieczyszczenia są mechaniczne wyłapywanie przy pomocy różnego rodzaju filtrów zamontowanych w rynnie lub w rurze spustowej. W zależności od rodzaju zbiornika dostępne są dwa rodzaje: przepływowe – odseparowują zanieczyszczenia od głównego strumienia wody i wraz z niewielką ilością deszczówki odprowadzają je np. do kanalizacji oraz zbierające – wyłapujące zanieczyszczenia, które następnie odkładane są w specjalnych koszach.

Czy biopreparat jest potrzebny?

Nawet najlepsze mechaniczne oczyszczanie deszczówki nie wyeliminuje drobnych zanieczyszczeń i mikroorganizmów, dlatego odpowiedni biopreparat jest niezwykle ważny. Chemiczno-biologiczne oczyszczanie wody deszczowej z użyciem specjalnych środków, ma na celu poszerzyć możliwości jej wykorzystania oraz wydłużyć czas bezpiecznego przechowywania. Środki tego rodzaju zawierają bakterie do oczyszczania deszczówki i ekstrakty roślinne, które zapobiegają rozwojowi glonów, a także redukują pozostałą materię organiczną.

Biopreparat działa także dwuetapowo – najpierw aktywne składniki koagulują zanieczyszczenia, wytrącają i sedymentują je na dno zbiornika, a następnie bakterie do oczyszczania deszczówki pobierają składniki odżywcze rozpuszczone w wodzie i tym samym uniemożliwiają rozwój innych, potencjalnie szkodliwych organizmów.