Zielona woda w basenie może być nie lada problemem. Przykładem może być choćby sytuacja z igrzysk olimpijskich w Rio w 2016 roku, gdzie woda w basenie przeznaczonym do skoków stała się zielona. To skutek zbyt wysokiej temperatury i intensywnego korzystania ze zbiornika. W wodzie rozwinęły się glony, a media zaroiły się od artykułów na temat skandalu. Taka sama sytuacja może przydarzyć się w każdym, nawet przydomowym basenie. Co zrobić, by uniknąć powstawania glonów?
Przyczyny powstawania zielonej wody w basenie
Zielona woda w basenie to wina rozwoju glonów, które posiadają zdolność budowania związków organicznych z dwutlenku węgla i azotu. To w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje bardzo szybkie namnażanie się glonów. Pierwszym objawem pojawienia się glonów jest śliski osad na ściankach i dnie zbiornika. Gdy proces jest bardziej zaawansowany, woda robi się mętna i zielona.
Przyczyn powstawania zielonej wody w basenie może być więcej. Problemem może okazać się źle dobrany filtr basenowy. Zazwyczaj do zestawów dodawane są filtry kartuszowe, które nie radzą sobie z oczyszczaniem wody. Lepiej od razu zainwestować w filtr ze złożem piaskowym oraz pompę. Należy pamiętać również, że cykl filtracyjny powinien trwać minimum osiem godzin dziennie. Filtr musi być również systematycznie płukany. Zaleca się, by robić to co najmniej raz w tygodniu. Kolejną przyczyną powstawania glonów może być nieregularne lub niewłaściwe stosowanie chemii basenowej (https://aktywatory.pl/168-do-basenu). Do każdego preparatu dołączona jest ulotka z wytycznymi producenta. Chemia do basenu powinna być obecna w wodzie cały czas. Warto także zwrócić uwagę na jakość wykorzystywanych środków. Tańsze zamienniki nie tylko nie są skuteczne, ale mają też niekorzystny wpływ na zdrowie użytkowników.
Jak pozbyć się zielonej wody – najlepsza chemia do basenu
Do uzyskania krystalicznie czystej wody niezbędne będzie użycie chemii basenowej. Na początku trzeba dokładnie wyczyścić filtr, a następnie sprawdzić poziom czynnika pH. Można to zrobić przy pomocy fotometru lub specjalnych testerów. Wynik powinien mieścić się na skali pomiędzy 7,0 a 7,4. Jeśli jest nieprawidłowy, trzeba wyregulować go przy pomocy odpowiedniej chemii do basenu. Kluczowym etapem jest chlorowanie szokowe. Wykorzystuje się do tego chlor nieorganiczny, który występuje w postaci granulatu, płynu lub tabletek do basenu. Ten rodzaj chemii basenowej zwalcza bakterie i drobnoustroje. Flokulant pomoże z kolei zebrać pozostałe małe drobinki zanieczyszczeń w większe skupiska, łatwe do usunięcia przy użyciu odkurzacza basenowego lub zwykłej szczotki.
Jak zapobiegać zielonej wodzie w basenie?
Można uchronić się przed powstawaniem zielonej wody w basenie dzięki regularnemu stosowaniu chemii do basenu. Warto używać preparatów antyglonowych, które tworzą dodatkową barierę ochronną na powierzchni zbiornika. Używanie samego chloru do basenu może nie wystarczyć, ponieważ algi uodporniają się na jego działanie. Dobrym rozwiązaniem są również wielofunkcyjne tabletki do basenu – to połączenie chloru, regulatora pH, chemii do zwalczania glonów oraz krystalizatora.