Bakterie stanowią serce oczyszczalni ścieków i szamb - to właśnie one radzą sobie z substancjami organicznymi, które tam trafiają. Niemniej jednak czasami bakterie mogą zacząć obumierać, przez co zachodzi konieczność ich uzupełnienia – regeneracji mikroflory zbiornika. Obumieranie nie musi być winą źle zaprojektowanej konstrukcji oczyszczalni - czasami mają na to wpływ inne czynniki, takie jak temperatura, niewłaściwie warunki chemiczne czy nadużywanie detergentów.

Nieodpowiednie warunki fizyczne w szambie i oczyszczalnie

Zamieranie bakterii w oczyszczalni może mieć bardzo błahą przyczynę, a jest nią nieodpowiednia temperatura. Optymalna temperatura powinna wynosić 20-40 stopni, jednak należy pamiętać, że drobnoustroje mają zdolność działania w temperaturze od 5 do 60 stopni. Zakres jest więc naprawdę spory, przy czym zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie wartości powodują, że bakterie stają się nieaktywne i zaczynają wymierać. Inną przyczyną może być niewłaściwe natlenienie zbiornika (napowietrzanie) oraz brak przewietrzania. Okazuje się, że tlen jest dla bakterii jak woda dla ludzi - bez niego trudno im funkcjonować. Szczególnie jest to istotne w napowietrzanych oczyszczalniach biologicznych, gdzie bytują bakterie tlenowe – aeroby. Awaria układu napowietrzania powinna więc zostać jak najszybciej naprawiona, natomiast w oczyszczalniach drenażowych należy zadbać o odpowiednią wentylację drenażu – sprawdzenie jego drożności.

Zbyt duża ilość środków chemicznych spływających do oczyszczalni

Udrożnianie rur kanalizacyjnych to jedna z podstawowych czynności porządkowych, jaką wykonujemy przynajmniej raz na dwa tygodnie. Niemniej jednak bakterie do oczyszczalni nie lubią silnych detergentów, które zazwyczaj używane są w procesie czyszczenia. Mowa tutaj przede wszystkim o produktach zawierających:

  • chlor,
  • fosforany,
  • EDTA,
  • sodę kaustyczną.

Warto ograniczyć stosowanie tradycyjnych:

  • wybielaczy,
  • udrażniaczy rur,
  • preparatów do usuwania kamienia,
  • proszków do prania.

W domach, przy których funkcjonuje oczyszczalnia ścieków, powinno się korzystać z biodegradowalnych produktów czyszczących, które są w pełni przyjazne środowisku naturalnemu, w tym również bakteriom. Powszechnie wiadomo, że sprzątanie to jeden z podstawowych obowiązków, niemniej jednak warto uczynić wszystko, aby było ono przyjazne florze bakteryjnej. Dla użytkowników przydomowych oczyszczalni polecamy najlepsze środki czystości z linii NeoBac.

Nieodpowiednie warunki chemiczne we wnętrzu oczyszczalni

Problem z przydomową oczyszczalnią może mieć również inne podłoże, a mianowicie chodzi tutaj o nieodpowiednie warunki chemiczne. Bardzo istotnym aspektem jest poziom odczynu pH. Proces oczyszczalnia ścieków wymaga pH neutralnego, na poziomie mniej więcej 7,0. Zakłócenia na tym tle mogą prowadzić do wymierania bakterii, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nadmiernym zasoleniem. Na odczyn zasadowy – nadmierne zasolenie mają wpływ uzdatniacze wody instalowane w domach. Niekorzystne jest również nadmierne zakwaszenie zbiornika, którego przyczyną może być kwaśny kondensat z pieca kondensacyjnego.

Test pH można przeprowadzić w bardzo prosty sposób, posiłkując się gotowymi zestawami - Tester oczyszczalni przydomowej Osad czynny pH. Warto robić to okresowo, aby w razie potrzeby zastosować dobrej jakości biopreparat stabilizujący pH.

Antybiotykoterapia, która zabija bakterie – działanie bakteriobójcze antybiotyków

Antybiotyki stosowane są w medycynie już od dawna, a ich główną rolą jest zabijanie chorobotwórczych bakterii. Niemniej jednak wszyscy mamy świadomość tego, że powodują one wymieranie również tych dobrych bakterii (saprofitów), na przykład zasiedlających jelita bądź … przydomową oczyszczalnię ścieków. Bakterie w oczyszczalni nie są odporne na działanie antybiotyków, podobnie jak te, które bytują w naszym organizmie. Choć leki przyswajane są przez człowieka bardzo dobrze, to jednak ich resztki są wydalane, a następnie spuszczane w toalecie. Przydomowa oczyszczalnia ścieków, wskutek stosowania antybiotykoterapii, może przestać funkcjonować prawidłowo. Problem narasta w momencie, gdy podobna terapia przeprowadzana jest u większej liczby mieszkańców, co nierzadko ma miejsce w przypadku rodzeństwa. Może wtedy nastąpić spadek wydajności oczyszczalni, właśnie na skutek obumierania tych dobrych bakterii, które mają za zadanie poradzić sobie z jej zawartością. W przypadku antybiotykoterapii zalecane jest stosowanie zawyżonego dawkowania preparatów lub starterów regeneracyjnych takich jak Bio7 CHOC Starter lub w przypadku oczyszczalni biologicznych: NeoBac Bio-Station START BOOSTER STARTER.

Zbyt rzadko wybierany osad

Tworzenie się osadu w przydomowej oczyszczalni jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, dlatego też jesteśmy zobowiązani od czasu do czasu go wybierać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często należy to robić - w niektórych przypadkach wystarczy raz na pół roku, w innych oczyszczanie musi mieć miejsce znacznie częściej. Szybkość narastania osadu zależy między innymi od rodzaju oczyszczalni. Praktyka pokazuje, że szybciej narasta on w oczyszczalniach z osadem czynnym, niż w oczyszczalniach ze złożem biologicznym. Informacje o zalecanych cyklach opróżniania zbiorników mogą znajdować się w książkach serwisowych zakupionych zestawów do oczyszczania ścieków.

Jak poradzić sobie z wymieraniem bakterii w oczyszczalni?

Niska wydajność oczyszczalni to powszechny problem w przypadku wymierania bakterii. Istnieje kilka sposobów na to, aby sobie z nią poradzić. Przede wszystkim musimy usunąć czynnik drażniący, czyli ten, przez który obumierają bakterie. Niestety, czas trudno jednoznacznie ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy, dlatego trzeba działać na wielu polach. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie biopreparatów, dzięki którym wyrównamy poziom flory bakteryjnej w naszej oczyszczalni. Pozwala to uniknąć spadku jej wydajności.

Jednocześnie nie zapominajmy, że wymieranie bakterii to proces, który bezwzględnie należy zahamować, tak aby oczyszczalnia funkcjonowała prawidłowo. Do najlepszych preparatów polecanych do regeneracji bakterii w oczyszczalni zaliczamy: NeoBac Bio-Station START BOOSTER STARTER, Bio7 CHOC Starter.