Spędzanie upalnych dni w przydomowym basenie to doskonały sposób na letnie popołudnia. By kąpiel w basenie była przyjemna, należy regularnie dbać o czystość wody. Służy do tego chemia basenowa. Najbardziej popularną opcją jest wykorzystywanie chloru, jednak tlen aktywny jest dobrą alternatywą dla osób, które nie lubią specyficznego, ostrego zapachu, łatwo wyczuwalnego po zastosowaniu preparatów z chlorem.
Aktywny tlen do basenu – jak działa?
Najczęściej do dezynfekcji używa się chemii do basenu z chlorem. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Skutecznie działa również aktywny tlen. Ma analogiczne zastosowanie – niszczy bakterie, drobnoustroje i wszelkie inne zanieczyszczenia, które mogą pojawiać się w wodzie w wyniku użytkowania i działania wysokiej temperatury. Na jakiej zasadzie działa aktywny tlen do basenu? Składniki aktywne znajdujące się w chemii basenowej utleniają niepożądane związki w wodzie, co prowadzi do całkowitego oczyszczenia zbiornika. Najczęściej tlen aktywny występuje w formie granulatu lub tabletek do basenu.
Jak stosować aktywny tlen do basenu?
Do aktywnego tlenu w granulacie lub tabletkach do basenu najlepiej dokupić specjalny dozownik lub skimmer. Chemia do basenu z aktywnym tlenem nie zostawia śladów we wspomnianych urządzeniach, jednak wrzucona bezpośrednio do wody może skutkować odbarwieniem ścianek i dna zbiornika.
Tlen aktywny - tak samo jak chlor - stosuje się zazwyczaj średnio raz w tygodniu. Dawkę należy dostosować do wielkości basenu, liczby osób, która z niego korzysta oraz temperatury otoczenia. Wszystkie wskazówki można znaleźć na ulotce od producenta. Trzeba pamiętać również, że zastosowanie zwiększonej dawki nie sprawi, że preparat będzie działał lepiej lub szybciej. Może natomiast powodować podrażnienia skóry.
Bezpieczna chemia do basenu - aktywny tlen czy chlor?
Zarówno chlor, jak i aktywny tlen niszczy bakterie i oczyszcza wodę. Który środek wybrać? Oba mają swoje wady i zalety. Minusem stosowania aktywnego tlenu do basenu jest nieco niższa skuteczność. Dodatkowo trzeba będzie zainwestować w najlepszej jakości zestaw do filtrowania wody. Oprócz tego chemia basenowa z tlenem jest droższa od preparatów zawierających chlor. Słabą stroną chloru jest natomiast jego silny zapach, który może przeszkadzać osobom wrażliwym. Przy wykorzystaniu produktów z chlorem istnieje również większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaczerwienień czy swędzenia. Jeśli zdecydujemy się na chlor, trzeba pamiętać o regularnej, cotygodniowej wymianie około 3% wody. W przeciwnym przypadku kolejne dawki chemii do basenu będą zwiększały stężenie substancji nośnych, tym samym spowalniając niszczenie bakterii.
Wybór pomiędzy aktywnym tlenem do basenu a chemią basenową z chlorem zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Oba preparaty cechują się podobnym działaniem. Chlor jest jednak silniejszy, choć mniej przyjemny w użytkowaniu, aktywny tlen jest natomiast delikatną i całkowicie bezpieczną chemią do basenu (https://aktywatory.pl/197-dezynfekcja-tlenem), ale wymaga większego nakładu pracy, by utrzymać wodę w czystości.