Każdy, kto nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji, jest zobligowany do zamontowania na swojej działce szamba lub przydomowej oczyszczalni. Taki zbiornik na nieczystości szybko się zapełnia, bo jak wiadomo ścieki, które do niego wpadają pochodzą nie tylko z toalety, ale także z prania, zmywania, kąpieli…

Jakie bakterie do szamba

Nie wystarczy tylko wyposażyć się w zbiornik na ścieki. Aby szambo lub oczyszczalnia sprawnie funkcjonowały, należy stosować odpowiednie biopreparaty. Dobry aktywator do szamba spełnia kilka funkcji: pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, redukuje ilość osadów na dnie zbiornika, a także zapobiega powstawaniu zatorów w rurach odprowadzających ścieki i innych elementach instalacji (np. drenażu). Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobrać i regularnie używać bakterie do szamba. Należy zwrócić uwagę na to czy biopreparat ma w swoim składzie starter, czyli pożywkę dla bakterii, dzięki której będą one się szybciej namnażały i zbudują „dobrą” florę bakteryjną, wybijając patogeny i bakterie chorobotwórcze. Oprócz startera i bakterii istotny jest też inny składnik aktywatora do szamba – enzymy rozpuszczające tłuszcze. Dzięki temu, że biopreparat ma w składzie te enzymy, można pozbyć się kożucha tłuszczowego z powierzchni zbiornika na nieczystości, a także zapobiegać zapchaniu rur i drenażu.

Jak szybko działają bakterie do szamba

Aktywatory do szamba, które są biopreparatami, wymagają od nas nieco cierpliwości. Nie zobaczymy efektów ich działania na drugi dzień. Jednak warto poczekać, aby flora bakteryjna się namnożyła i zaczęła działać. Pamiętajmy, że dzięki stosowaniu biopreparatów nie dostarczamy do środowiska zanieczyszczonych ścieków, tylko takie, które są już wstępnie oczyszczone z patogenów. Zazwyczaj wystarczy odczekać tydzień od pierwszej aplikacji bakterii do szamba, aby odczuć zmniejszone wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu lub całkowity jego brak. Jeśli uzbroimy się w cierpliwość i poczekamy około dwóch tygodni widoczne będzie gołym okiem jak rozpuszcza się kożuch tłuszczowy, a ilość osadu w zbiorniku znacznie się zmniejsza i dzięki temu możemy rzadziej wywozić swoje ścieki i rzadziej płacić za tę specjalistyczną usługę.

Najlepsze bakterie do szamba

Większość osób zastanawia się, jakie są najlepsze bakterie do szamba, ponieważ dostępna jest szeroka oferta biopreparatów i nie wiadomo co wybrać. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie jaka forma aplikacji aktywatora do szamba nas interesuje i wybrać tę najwygodniejszą dla siebie.

Mamy do wyboru między innymi tabletki do szamba. Jedne z najbardziej popularnych w ostatnim czasie to Biotab Max 3w1. Klienci często je wybierają ze względu na to, że w formie tabletki otrzymują wszystko, czego potrzeba, aby szambo sprawnie funkcjonowało. W składzie tego biopreparatu znajduje się pożywka dla bakterii – starter namnażający, bakterie oraz enzymy rozpuszczające tłuszcze. Dzięki tym wszystkim składnikom tabletki do szamba Biotab Max 3w1 pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze zbiornika (potwierdzona przez klientów wysoka skuteczność tego parametru), a także upłynniają nieczystości i rozpuszczają tłuszcze. Wystarczy raz na dwa tygodnie wrzucić tabletkę do toalety i spłukać wodą.

Bardzo popularne są również aktywatory do szamba w proszku, właściwie zdecydowana większość z nich występuje w takiej formie. Skuteczne i polecane bakterie do szamba w proszku, które aplikuje się raz w tygodniu odpowiednią miarką dołączoną do opakowania to Neobac. Ten biopreparat wyróżnia się pośród innych innowacyjną technologią powlekanych bakterii, które powoli się uwalniają, dzięki czemu namnażanie flory jest cały czas aktywne i bakterie te stale „pracują” nad upłynnieniem nieczystości w szambie i redukcją osadu. Jest to niezwykle istotne, gdy używa się tzw. „agresywnej chemii”, czyli wszelkiego rodzaju żeli do czyszczenia toalety z chlorem w składzie lub udrażniaczy rur, które są żrące. Substancje zawarte w takich środkach chemicznych osłabiają działanie bakterii w szambie, więc ważne jest, aby te bakterie stale się namnażały i tak jest w przypadku, gdy stosuje się biopreparat Neobac.

Zwolennicy tego aktywatora chwalą go za stosunek ceny do jakości, ponieważ kosztuje tyle co popularne „marketowe” bakterie do szamb, a zdecydowanie wygrywa w kategorii skuteczności.