BAKTERIE DO OCZKA WODNEGO – RANKING PREPARATÓW 2021
Oczko wodne jest piękną ozdobą ogrodu. Jednak jeśli nie dba się odpowiednio o wodę w nim, staje się ono utrapieniem – wygląda nieestetycznie, woda w oczku robi się zielona, a nad akwenem unosi się nieprzyjemny zapach. Nikt nie chciałby mieć takiego problemu na swojej działce.
Co w takim razie należy zrobić żeby woda w oczku wodnym była czysta i przejrzysta ? Przede wszystkim trzeba stosować odpowiednie bakterie do oczek wodnych lub stawów (w zależności od wielkości zbiornika). Istnieje grupa produktów, które są szczególnie polecane ze względu na to, jak dobre efekty przynoszą.
Poniżej przedstawiony został ranking najpopularniejszych i najskuteczniejszych preparatów do oczka wodnego (https://aktywatory.pl/41-oczka-wodne).
KRYSTALICZNIE CZYSTA WODA W OCZKU WODNYM
Aby cieszyć się krystalicznie czystą wodą w oczku wodnym powinno się odpowiednio rozpocząć sezon wczesną wiosną (gdy temperatura przekracza 8 stopni Celsjusza) – czyli aktywować życie biologiczne w filtrze i zbiorniku. Najbardziej odpowiednie do tego będą bakterie Ecogerm Starter z firmy Hydroidea. Jest to specjalistyczny biopreparat, który aktywuje życie biologiczne w filtrze. Jego działanie jest natychmiastowe, więc efekty są widoczne bardzo szybko. Woda od razu staje się krystalicznie czysta, ponieważ bakterie do oczka wodnego Hydroidea pomagają pozbyć się np. amoniaku i innych szkodliwych związków z wody.
Następnym krokiem, który należy wykonać, aby nie mieć zielonej wody w oczku jest aplikacja bakterii Hydroidea Ecogerm Ponds. Dzięki temu zmniejszy się zamulenie akwenu, a także zostanie zahamowany wzrost glonów, ponieważ w skład tego biopreparatu wchodzi ekstrakt ze słomy jęczmiennej. Można ten biopreparat stosować bezpiecznie w obecności ryb, a także w akwariach z krewetkami. Wielu działkowców potwierdza skuteczność tych bakterii do oczek, ponieważ dzięki zastosowaniu tego preparatu woda staje się krystalicznie czysta, a ilość mułu i osadu dennego zostaje mocno zmniejszona.
SPOSÓB NA GLONY NITKOWATE
Jeśli jednak oczyścisz wodę w oczku i jest ona przejrzysta, ale jest duże nasłonecznienie, a woda w akwenie ma nieodpowiedni poziom pH lub przekarmiłeś ostatnio rybki i są w niej substancje odżywcze, wówczas mogą pojawić się glony nitkowate. Są bardzo charakterystyczne, gdyż wyglądają jak zielone nitki (stąd ich nazwa). Żeby pozbyć się całkowicie glonów nitkowatych należy zastosować dwa preparaty – Hydroidea Algosplit, a następnie Hydroidea Phossorb.
Bakterie do oczek Algosplit niszczą strukturę glonów nitkowatych, a ich szczątki zostają wypchnięte na powierzchnię lustra wody – można wtedy łatwo je usunąć mechanicznie ze zbiornika. Jednak to jest działanie, które pozwoli jednorazowo pozbyć się glonów nitkowatych. Jeśli zależy Ci na całkowitym wyeliminowaniu tego problemu – wówczas musisz użyć preparatu, który zwiąże fosforany (wydzielające się podczas rozbijania organizmów glonów nitkowatych) i sprawi, że szczątki tychże glonów zostaną ostatecznie usunięte ze zbiornika. Jednocześnie Phossorb pomaga wyeliminować również inne rodzaje glonów z oczka wodnego oraz zmniejsza ilość mułu na dnie.
JAK OCZYŚCIĆ OCZKO WODNE
Istnieją również na rynku bakterie do oczek wodnych, które należy stosować regularnie, aby mieć czystą wodę w oczku wodnym na stałe. Do codziennego użytku możesz stosować Neobac Proklar, które pomogą pozbyć się zielonej wody w oczku wodnym. Jednocześnie zahamują wzrost glonów, które powodują powstawanie śliskiego osadu. Aby osiągnąć najlepszy efekt należy stosować bakterie do oczka Neobac Proklar systematycznie – od wczesnej wiosny aż do jesieni. Dzięki temu zostaną zachowane odpowiednie parametry wody w oczku i można będzie uniknąć wielu problemów związanych z zieloną wodą w akwenie.