Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym? Propozycje preparatów do oczek wodnych 18.11.2020

Jeśli jesteś posiadaczem oczka wodnego, to zapewne wiesz, że nie wystarczy raz nalać do niego wody i zostawić je bez opieki. Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym ? Przede wszystkim należy stosować odpowiednie biopreparaty. Bezpieczne dla środowiska, zwierząt wodnych, a także roślin bakterie do oczek wodnych pomogą zachować klarowność wody oraz zahamują wzrost glonów.

Przykładem takiego preparatu jest NeoBac PROKLAR, który przeciwdziała zazielenieniu wody. Można go stosować w oczkach wodnych, sadzawkach ogrodowych, fontannach i kaskadach. Pomaga pozbyć się osadów dennych i sprawia, że woda w akwenie jest klarowna. Proklar to biopreparat - oparty na naturalnym składzie bez chemii, jest bezpieczny dla ryb żyjących w oczkach wodnych. Jednak należy pamiętać, że hodując ryby takie jak: karpie koi, pstrągi czy jesiotry, podczas stosowania bakterii NeoBac PROKLAR trzeba dodatkowo zwiększyć napowietrzenie zbiornika.

Zaleca się stosowanie tego preparatu od marca do października – czyli przez znaczną część roku.

Z podobną częstotliwością aplikuje się bakterie do oczek wodnych z firmy hydroidea ECOGERM PONDS. Tego biopreparatu używa się w okresie od kwietnia do września – więc również od wiosny do jesieni. Bakterie ECOGERM PONDS pomagają przywrócić przejrzystość wody i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Zmniejszają także osad denny, muł oraz ilość glonów w oczku wodnym, powodując, że woda staje się czysta i klarowna. Ten biopreparat działa więc na wiele problemów, które pojawiają się w oczku wodnym, przywracając naturalną równowagę mikrobiologiczną w akwenie, dlatego jest ceniony przez wielu działkowiczów.

Inną propozycją jest biopreparat Akwesan. Stosuje się go dwa razy podczas sezonu, także jest to zupełnie inny sposób aplikacji i działa również trochę inaczej. Przede wszystkim jako biopreparat jest też bezpieczny dla środowiska, zwierząt wodnych i roślin w oczku wodnym. Posiada jednak bardzo pożądaną cechę – przyspiesza cykl azotowy w oczku wodnym, rozkładając materie organiczne, pozostałości odchodów ryb oraz osady denne, resztki pokarmowe, szczątki roślin i ryb. Oprócz tego bakterie do oczek wodnych AKWESAN sprawiają, że woda staje się klarowna i przejrzysta.

Dlatego tak bardzo ważne jest, aby regularnie stosować biopreparaty do oczek wodnych i stawów oraz wszelkich innych zbiorników wodnych będących ozdobnymi akwenami w ogrodzie. Bakterie zawarte w tych preparatach pomagają przywrócić naturalną florę bakteryjną w środowisku wodnym, nie szkodząc przy tym zwierzętom ani roślinom.