Kiedy zastosować preparat do oczka wodnego? Bakterie Hydroidea na każdą porę roku! 27.05.2021

Kiedy zastosować preparat do oczka wodnego? Bakterie Hydroidea na każdą porę roku!

Harmonogram aplikacji bakterii do oczek wodnychO swoje oczko wodne powinieneś dbać przez cały rok. Nie wystarczy przygotowanie wody w akwenie na początku wiosny, ponieważ życie biologiczne w wodzie toczy się również zimą i wtedy też trzeba stosować bakterie do oczek.

Jakie biopreparaty stosować do oczek w konkretnych porach roku ? Przeczytaj poniższe wskazówki.

Jaki środek do oczek wodnych zaaplikować na wiosnę?

Gdy już zacznie zbliżać się sezon działkowy i temperatury wzrosną – wczesną wiosną zastosuj starter mikrobiologiczny Hydroidea Ecogerm Starter.

Pomaga on aktywować życie biologiczne w filtrach i strefach filtracyjnych. Bez tego preparatu filtr to tylko "zwykły kawałek gąbki", który nie spełnia swojej funkcji. Bakterie wodne zawarte w tym biopreparacie uzupełnią naturalną mikroflorę w akwenie.
Ecogerm Starter to podstawowy preparat, którego należy użyć na początku sezonu, po oczyszczeniu zbiornika lub filtra. Zawiera szczep bakterii, które utleniają amoniak i azotyny. Bez tych bakterii nie aktywuje się życie biologiczne w wodzie.

Kolejnym krokiem na początku wiosny (kwiecień-maj) jest aplikacja biopreparatu Hydroidea EcoGerm Ponds, który pomaga klarować wodę w oczkach wodnych. Jeśli więc chcesz zapobiec problemowi zielonej wody w oczku (lub już taką posiadasz), użyj bakterii do oczek EcoGerm Ponds.

Dzięki nim pozbędziesz się zielonych glonów, a także substancji organicznych zanieczyszczających wodę. Biopreparat usuwa również nieprzyjemne zapachy, co sprawi, że wypoczynek w ogrodzie w pobliżu oczka wodnego będzie dużo przyjemniejszy.


Jeśli zauważysz też, że w Twoim oczku jest dużo mułu, osadów dennych lub substancji organicznych takich jak: odchody ryb, szczątki obumarłych roślin czy pozostałości pokarmu niezjedzonego przez ryby, wówczas potrzebujesz biopreparatu Hydroidea Ecogerm Silt.

Jest to absolutny hit, ponieważ bakterie do oczek są w postaci granulatu, co pozwala na miejscową aplikację i aktywne działanie w miejscu występowania problemu. Wsypując więc Ecogerm Silt do wody, jesteś pewien, że znajdzie się on dokładnie w tym miejscu, w którym chcesz, ponieważ granulki opadają punktowo, a nie rozpuszczają się w całym zbiorniku.

Jakie bakterie do oczek wodnych używać latem?Lato to okres wysokich temperatur, co może wpłynąć na pojawienie się dodatkowych problemów z oczkiem wodnym.
Przede wszystkim, gdy robi się gorąco, zwiększa się prawdopodobieństwo występowania sinic. Jest to bardzo często spotykany problem – zarówno w stawach kąpielowych, zalewach, jak i ogrodowych oczkach wodnych. Łatwo je rozpoznać, gdyż tworzą charakterystyczny kożuch na powierzchni wody, a także bardzo nieprzyjemny, słodkawy zapach.

Nie musisz jednak niczym się martwić, ponieważ firma Hydroidea oferuje bardzo szybko działający biopreparat – CyanoOxide, służący do zwalczania sinic.
Preparat ten jest niezwykle skuteczny (efekt widoczny po około 3 dniach od zastosowania), a jednocześnie bezpieczny dla roślin i zwierząt żyjących w akwenie.


Jeśli pozbędziesz się sinic, możliwe, że zauważysz też inny problem w swoim oczku wodnym – glony nitkowate.
Pojawiają się w momencie, gdy jest duże nasłonecznienie, więc głównie latem (również ciepłą wiosną). Wyglądem przypominają rośliny wodne, watę lub nitki – stąd też ich nazwa potoczna (nici wodne). Nie pomylisz ich z innym rodzajem glonów, gdyż podczas ich obecności w akwenie woda pozostaje przejrzysta.

Dla porównania  w przypadku wystąpienia innych glonów jednokomórkowych (np. zielenic) – woda robi się zielona i nieprzejrzysta.

Jak się pozbyć glonów nitkowatych?

Musisz zadziałać dwuetapowo. Najpierw należy użyć biopreparatu Hydroidea Algosplit, który zniszczy glony nitkowate w ekspresowym tempie (do 24 godzin). Szczątki glonów zostaną na powierzchni wody, dzięki czemu łatwo je zebrać. Jednak część obumarłych resztek glonów opadnie na dno.
Żeby więc całkowicie się ich pozbyć, trzeba użyć preparatu do oczka o nazwie Hydroidea PhosSorb. Pomaga on wiązać fosforany, a więc usunąć całkowicie pozostałości po glonach nitkowatych. Tylko wtedy, gdy użyjesz tych dwóch rodzajów preparatów do oczek, możesz pozbyć się ostatecznie problemu z glonami nitkowatymi.

Kiedy już woda w Twoim oczku jest przejrzysta i nie ma w niej glonów, możesz zadbać o rośliny wodne. Specjalny nawóz do roślin w oczku Hydroidea PondFerr ma bogaty skład i - co najwazniejsze - jest w pełni bezpieczny dla ryb.
W jego składzie nie ma związków fosforu i azotu, co jest szczególnie ważne, ponieważ dzięki temu nie powstają glony w akwenie. Warto więc stosować specjalny nawóz do roślin w oczku, gdyż zawiera on tylko bezpieczne mikroskładniki.Jak zadbać o oczko wodne w okresie jesienno-zimowym?

Po sezonie letnim, gdy zaczyna robić się chłodno trzeba rozpocząć używanie specjalnego biopreparatu Hydroidea Ecogerm Winter.
Działa on w temperaturze poniżej 8 stopni Celsjusza. W okresie jesienno-zimowym będzie dbał o to, żeby w Twoim oczku nie namnożyły się glony, a także aby woda nie zamuliła się od osadów dennych. Bakterie do oczek wodnych Ecogerm Winter rozkładają również amoniak oraz pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Jest to najlepsza ochrona i zabezpieczenie akwenu przed rozrostem glonów, a także zamuleniem oczka w okresie, gdy temperatura jest niska i nie przekracza 8 stopni Celsjusza.
Stosować można go jeszcze w marcu, tuż przed rozpoczęciem sezonu, jeśli wciąż jest zimno.Powyższe wskazówki powinny Ci pomóc w doborze bakterii do oczka wodnego i rozwiązania podstawowych problemów, które pojawiają się w danym okresie. Oczywiście wybór biopreparatów do oczek wodnych jest dużo większy i można znaleźć między innymi preparaty do stabilizacji oraz obniżenia pH wody (zakwaszania wody), a także płynne produkty Hydroidea do klarowania wody, szybkiej redukcji glonów jednokomórkowych i patogenów wodnych.